Miłość, sutanna i śmierć

„Miłość, sutanna i śmierć” to powieść, w której wątki historyczne przeplatają się z tłem społeczno-obyczajowym. Dwie historie miłosne w dwóch pokoleniach, obydwie tragiczne. Jedna targana wiatrami wojny i wystawiona na długoletnią próbę czasu, druga zrodzona w młodości – i po latach zdająca sprawdzian z dojrzałości. Nie brak tu także obszernego wątku ówczesnego kleru, z którym autor rozprawia się, przywołując sytuacje, które lata temu miały miejsce w rzeczywistości. Jednym z ciekawszych elementów jest wprowadzenie do fabuły „wątku paryskiego”, czyli udziału jednej z bohaterek we francuskiej komunistycznej partyzantce – Résistance. To właśnie dzięki niemu powieść nasyca się kolorami i sprawia, że z powieści o życiu polskiej wsi przeistacza się w powieść, w której nie bez znaczenia staje się także tło historyczne. Życie w czasach II wojny światowej, realia, które rządziły ówczesnym światem, siła patriotyzmu, więzi rodzinne, ale także wola przetrwania – to wszystko składa się na szalenie ciekawą historię dwójki głównych bohaterów – Olimpii i Włodzimierza. Wątek Anieli i Marka opiera się na przedstawieniu realiów ówczesnego życia na wsi, a także na ukazaniu determinacji oraz aspiracji, jakie mieli młodzi ludzie. Sukces okupiony był ciężką pracą i latami nauki, bo tylko poprzez wysiłek osiąga się zamierzony efekt. „Miłość, sutanna i śmierć” to powieść, w której fikcja miesza się z rzeczywistością, realne postaci zamieszkują w zmyślonych miejscowościach. To, co z pewnością jest prawdziwe, to relacje i uczucia, które ich łączą. I choć mogłoby się wydawać, że życie prawie sto lat temu było łatwiejsze, nie warto dać się zmylić pozorom. Tak jak i dziś, tak i wtedy ludzie kochali się, byli szczęśliwi, ale i przeżywali osobiste dramaty, które rujnowały im życie. Krajobraz, w którym przyszło żyć bohaterom, momentami przywodzi na myśl sielską wieś z twórczości Kochanowskiego, choć sama historia sielska z pewnością do końca nie jest.

Informacje dodatkowe o Miłość, sutanna i śmierć:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2015-11-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7900-449-2

Kup książkę Miłość, sutanna i śmierć

Miłość, sutanna i śmierć - opinie o książce

Avatar użytkownika - izka
izka
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wielka miłosna historia w czasach wojny. Olimpia i Włodzimierz poznali się w szkole, gdzie pracowali jaki nauczyciele i pedagodzy. Aniela i Marek poznali się w szkole, w której się uczyli. Pierwszych połączył płomienny romans, drugich młodzieńcza miłość. Uczucie Olimpii i Włodzimierza wystawiono na wieloletnią próbę, a rozłąka spowodowana była II wojną światową i jej następstwami. Losy Anieli i Marka nie były tak dramatyczne, a separacja spowodowana latami nauki w innych miejscowościach tylko umocniła ich w przekonaniu, że są dla siebie stworzeni. Marek – ambitny i rezolutny, od najmłodszych lat wiedział, czego chce od życia i do czego będzie dążył, z uporem realizując swój plan. Olimpia – piękna i wykształcona kobieta nie zdawała sobie sprawy z tego, że wychodząc za mąż, nie będzie szczęśliwa, a miłość jej życia dopiero się pojawi. Nie spodziewała się także, ze wiele lat przyjdzie jej spędzić poza granicami kraju, że stanie się bohaterką we francuskiej komunistycznej partyzantce – Résistance. Aniela – urodziwa, anielska istota wzbudzała pożądanie w wielu mężczyznach, ale pozostała wierna młodzieńczemu uczuciu. Włodzimierz – przystojny rezerwista uczący w polskiej szkole, szturmem zdobył serce Olimpii i pokazał jej, na czym polega namiętność i szalony poryw serca. Mianownikiem łączącym wszystkich bohaterów jest z pewnością wielka miłość, której doświadczyli. Nie ominęły ich jednak również dramatyczne losy. Tło społeczno-obyczajowe jest równie szerokie, co wątki historyczne, co sprawia, że powieść „Miłość, sutanna i śmierć” ma swój niepowtarzalny klimat.
Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Jeśli fascynujesz się historią, ale również nie stronisz od wątków obyczajowych, ta powieść przypadnie ci do gustu. ,,Miłość, sutanna i śmierć" to książka, w której najdziesz historie dwóch miłość, dwóch pokoleń, dwóch połówek jabłka, które prędzej czy później i tak się odnajdą. Napisało ją samo życie... Olimpia i Włodzimierz poznali się przed II wojną, kiedy kobieta była już mężatką, a on oddelegowanym do szkoły rezerwistą, który nauczał geografii i przysposobienia wojskowego. Nie mogli się sobie oprzeć, choć długo tłumi uczucia względem siebie. Kiedy nastąpił ich wybuch, wybuchła również wojna, która rozdzieliła kochanków na dekady... Aniela i Marek byli uczniami Olimpii i Włodzimierza. Młody chłopak zakochał się od pierwszego wejrzenia i wiedział, że urodziwa Anielka zostanie kiedyś jego żoną. Całe swoje życie poświęcił nauce i rozwijaniu swojej pasji, by zapewnić godziwy byt przyszłej rodzinie. Młodzieńcze zauroczenie trwało i przerodziło się w głęboką miłość. Młodzi ludzie złączyli swój los na dobre i na złe... Tak pokrótce przedstawiają się losy głównych bohaterów. Nie sposób rozdzielić ich historii, choć każda z nich mogłaby stanowić materiał na osobną powieść. Piękno polskiej wsi, uroki romantycznego Paryża, walka powstańcza oraz walka o miłość - to główne składowe utworu ,,Miłość, sutanna i śmierć". Nie brakuje tu również aspektów obyczajowych - życia i pracy na roli, wychowania dzieci czy wątku kleru, który w tamtych czasach odgrywał istotną rolę w życiu społeczeństwa. W powieści poruszono wiele problemów, z którymi i dziś boryka się wielu ludzi. Historia dwu par, choć tak odległa, jest jednak ponadczasowa.
Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry
Józef Popławski0
Okładka ksiązki - Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry

Opowieść poruszająca tematy społeczne, historyczne, obyczajowe ... pełne spektrum, życia na prowincji i małych miasteczkach, w ciekawym, choć okrutnym...