Minimalizm po polsku

Minimalizm to asceza i obsesja liczenia przedmiotów? Autorka stanowczo rozprawia się z tym stereotypem. Na podstawie osobistych doświadczeń i obserwacji opowiada o przeszkodach, jakie można napotkać w procesie upraszczania życia, oraz o sposobach ich pokonania. Szuka przyczyn obecnego konsumpcyjnego szaleństwa oraz chciwości dóbr i przeżyć.

Twierdzi, że można żyć prościej i wolniej, nie mając poczucia straty i wyrzeczenia, a wręcz przeciwnie, czerpiąc z życia więcej radości. Pokazuje, że minimalizm może być przydatnym narzędziem nawet dla tych osób, którym wydaje się on tylko sezonową modą. Dzięki niemu można uwolnić przestrzeń, nauczyć się oszczędności, uporządkować swoje otoczenie, lepiej gospodarować czasem. I na dodatek świetnie się przy tym bawić!

Informacje dodatkowe o Minimalizm po polsku:

Wydawnictwo: Black Publishing
Data wydania: 2014-08-27
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Minimalizm po polsku

Minimalizm po polsku - opinie o książce

Avatar użytkownika - powiescidlo
powiescidlo
Przeczytane:2020-03-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

Co to jest minimalizm? Czy jest on wytworem nowoczesnych czasów czy może zakorzeniony był on od wielu lat w kulturze tylko został on zastąpiony przez konsumpcjonizm i pęd do "lepszego" świata? Czy zależny jest on od danej kultury, czy istnieje przepis na "polski" minimalizm? Odpowiedzi na te pytania możemy odnaleźć w ciekawej pozycji, jaką jest "Minimalizm po polsku, czyli jak uczynić życie prostszym" autorstwa Anny Mularczyk-Meyer. Autorka związana jest z nurtem minimalistycznym już od dłuższego czasu, prowadzi również blog i kanał na Youtube związany z tą tematyką.
Nie jest to łatwa książka. To na pewno. Pomimo małej ilości stron (wręcz minimalistycznej, bo troszkę ponad stustronicową) autorka umieściła w niej bardzo dużą ilość informacji, które powodują, że książkę tę czyta się powoli, delektując się każdym słowem i analizując każde zdanie. Wiedza autorki nie jest czysto teoretyczna; płynie ona z jej wieloletnich doświadczeń, życiowych zmian i przemyśleń. Na pewno nie odnajdziemy w niej gotowej recepty na życie, możemy jednak, dzięki niej, przeanalizować własne wybory życiowe i wniknąć w głąb siebie i małymi kroczkami stać się lepszymi. Omawiane jest wiele sfer życiowych, co czyni pozycję uniwersalną i ponadczasową, każdy może odnaleźć w niej rady, które może zastosować w swoim życiu. Jak dla mnie jest to bardzo dobry początek dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jakże pięknym nurtem slow life, a tych, którym mało wiedzy po lekturze, polecam kolejną pozycję autorki „Minimalizm dla zaawansowanych”, tam być może znajdzie odpowiedzi na dręczące go pozostałe pytania. Ja na pewno jeszcze sięgnę po nią. A na koniec cytat, który najgłębiej utknął we mnie: "Jeśli życie jest podróżą, nie chcę, żeby było wycieczką objazdową o napiętym programie. Chce na każdym jej etapie mieć czas nacieszyć się widokami". Serdecznie polecam!

Książka podzielona jest na części, w pierwszej pokazuję jak wiele trudności spotykają ludzi, którzy zaczynają żyć w zgodzie z minimalizmem. Ponieważ miałam podobne i do tej pory mam podobne sytuacje, bardzo się cieszę, że ktoś zebrał to w książce i mogę polecać książkę, aby w końcu negatywne komentarze odeprzeć. Druga część składa się z historii o różnych wersjach minimalizmu. Jest bardzo fajną perspektywą na temat tego co się zmienia i gdzie możemy sięgać po prostsze życie :) Dała mi dużo optymizmu na przyszłość.

Avatar użytkownika - anoola
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Minimalizm dla zaawansowanych
Anna Mularczyk-Meyer0
Okładka ksiązki - Minimalizm dla zaawansowanych

Standardowy zestaw problemów współczesnego człowieka to brak czasu, brak pieniędzy (lub długi), nadwaga, niezdolność do koncentracji, lęk...