Moc obietnic

Obietnice zobowiązują. Nawet te niewinne mogą stać się narzędziem manipulacji i pchnąć nas do czynów, o jakie nigdy byśmy się nie podejrzewali.

Była policjantka Agata Stec próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Odcięta od dawnych znajomych i nałogu, realizuje się jako reporterka kryminalna. Naturę trudno jednak oszukać. Gdy Gdańskiem wstrząsa wieść o brutalnie zamordowanym nastolatku, a do Agaty zgłasza się ojciec zaginionego chłopaka w podobnym wieku, Stec nie może odwrócić głowy. Co prawda nie chce angażować się w prywatne śledztwo i wracać do dawnego życia, lecz dostrzega, że policja nie jest w stanie samodzielnie wpaść na trop mordercy. Przekonana, że zamknęła już rozdział, w którym niezwykle ważna była jej relacja z bratem, niespodziewanie odkrywa, że Artur zostawił po sobie znacznie większą spuściznę, niż ktokolwiek się spodziewał.

Piotr Borlik - inżynier, autor dwunastu powieści kryminalnych, mistrz Holandii i laureat trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Uhonorowany stypendium prezydenta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Informacje dodatkowe o Moc obietnic:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-04-18

Kup książkę Moc obietnic

Moc obietnic - opinie o książce

RECENZJA

„MOC OBIETNIC”

AUTOR: PIOTR BORLIK

WYDAWNICTWO: PRÓSZYŃSKI I S-KA

CZY NIEWINNE OBIETNICE
MOGĄ STAĆ SIĘ NARZĘDZIEM MANIPULACJI?

„Było w tym coś przyjemnego, pokrzepiającego. To poczucie kontroli, przewagi nad kimś, świadomość, że ktoś się go boi – Stelmach wątpił, że to jeszcze możliwe, ale poczuł namiastkę zadowolenia”.

„Moc obietnic” to piąta część cyklu Agata Stec i Artur Kamiński.
„Moc obietnic” to angażująca, niezwykle wciągająca opowieść zbudowana z dużą precyzją, wypełniona niewinnymi obietnicami, mrocznymi zabójstwami, grą, manipulacją, wartką akcją, intrygującym poszukiwaniem za prawdą, przenosi w głębiny ludzkiego umysłu, zmusza do myślenia i prowadzi czytelnika przez odmęty nieprzewidywalnej  i intrygującej fabuły. Piotr Borlik mistrzowsko łączy elementy powieści kryminalnej oraz psychologicznego thrillera, tworząc opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu, które rośnie wraz z każdą przeczytaną stroną. Autor w umiejętny sposób stopniowo odkrywa przed nami zamiary bohaterów, ich tajemnice i pokazuje, do czego zdolny jest zdesperowany człowiek, który niema już nic do stracenia.
Również wspaniale kreuje realne postacie, dostarczając wnikliwego spojrzenia na psychikę bohaterów, którzy stają w obliczu wydarzeń, które pchają do czynów, o które nigdy by się nie podejrzewali.
Wciągająca akcja, psychotyczny morderca,  zmanipulowany bohater,  zwroty akcji, intrygujący bohaterzy, brutalna zemsta,  manipulacja, zaginięcia nastolatków,  makabryczne zbrodnie, splątane przeszłością postacie i wydarzenia, które mają ciąg dalszy, to wszystko właśnie znajdzie w książce „Moc obietnic”.

To moje pierwsze spotkanie z piórem autora, a ja jestem zachwycona, jak mi się podobała ta historia. Czyta się z zaskakującą lekkością, wciąga, angażuje i intryguje zarazem. Muszę konieczne nadrobić wcześniejsze części tej serii. Czuć tutaj pewną niepewność, tajemnicę, manipulacje, która pokazuje, że człowiek, gotów jest zrobić wszystko, aby ocalić swoje życie, nie zważając na innych. W dodatku wydawało mi się, że najbardziej zaangażowana w tę sprawę osoba, dobrze się bawi, manipulując, rozdając karty w grze, której nik nie zna.
A policja jak zwykle nie spieszy się, gdy jest najbardziej potrzebna.

Bohaterzy świetnie wykreowani, wyraziści i realnie nakreśleni.

Agata Stec nie chce angażować się w prywatne śledztwo zaginięcia nastolatka, bojąc się, że dawne nawyki powrócą, a ona wpadnie ponownie, w bagno, w którym siedziała. Marzyło jej się spokojne życie i zapomnienie o wszystkim, co ją spotkało. A jednak los ma dla niej inne plany.

Bardzo ciekawą i intrygującą postacią jest młoda dziewczyna Sonia,  która jest bardzo dojrzała na swój wiek, nie czuje wyrzutów sumienia, nie odczuwa żadnych emocji, jej spokój wręcz przeraża, ta postać jest bardzo kluczowa w tej historii.

Filip Stelmach to zdesperowany człowiek, który posunie się do rzeczy, których sam by się nie podejrzewał. Bardzo zmienia się pod wpływem wydarzeń, które pchają go strasznych czynów. Ciekawie został nakreślony.

No i mamy mordercę, który pozostaje prawie do samego końca w tle.

„Emocje są niebezpieczne, stwierdziła, czekając na Stec. Powodowały rozkojarzenie, utrudniały logiczne myślenie i planowanie kolejnych kroków. Jeszcze chwila, a zacznie odczuwać wyrzuty sumienia i sama odda się w ręce policji, by ponieść zasłużoną karę”.

Agata Stec, po ostatnich wydarzeniach próbuje na nowo ułożyć sobie życie, odcinając się od danego życia całkowicie. Ale czy będzie to możliwe.
Filip Stelmach wszystko robi, aby odnaleźć zaginionego syna Oskara. Niestety policja nie ma żadnych tropów, i w ich mniemaniu robią wszystko, co w ich mocy. Rozgoryczony ojciec, wszystko robi, szuka wszędzie, pyta wszystkich, jednak to nie przynosi żadnych efektów. Do poszukiwań próbuje namówić Agatę Stec,  uważając, że kobieta może pomóc w poszukiwaniach syna.
Wszystko komplikuje się, gdy odnalezione zostaje ciało nastolatka, a potem kolejne. Na jego drodze staje dziewczyna, która nie pojawia się przypadkiem, ma plan, który realizuje punkt po punkcie. Agata coraz bardziej angażuje się w śledztwo, które z każdym dniem nabiera innych barw i okazuje się być częścią, czegoś większego i bardzo niebezpiecznego.
Nie myślcie, że Artur po śmierci nie będzie już się mieszał, to będziecie w wielkim błędzie. A Agata przekonuje się, że jednak nie zamknęła całkowicie dawnego rozdziału, który wraca, jak bumerang burząc jej spokój.
Przekonajcie się sami i odkryjcie wszystkie tajemnice.

-Jaką rolę w tej historii odgrywa Sonia?
-Czy Filip Stelmach odnajdzie syna całego i zdrowego?
–Czy Agata z angażuje się w śledztwo?
–Do czego zdolny jest człowiek, pragnący zemsty?
–Jaką rolę odegra w tym wszystkim Stelmach i czy tak naprawdę da się wodzić za nos?
-Czy morderca i jego pomocnik ma nad wszystkimi kontrolę?
-Jaki plan ma osoba, która manipuluje wszystkimi do okoła?
-Czy Sonia ma nad wszystkim kontrolę i jaką rolę odgrywa w tej historii?
–Co okaże się  elementem gry i manipulacji?
–Czy winni poniosą karę za swoje zbrodnie?
-Co pozostawił dla Agaty Artur?
-Co odkryje Agata?

Polecam.
Autor umiejętnie umie wciągnąć czytelnika na kilka niezapomnianych godzin.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Moc obietnic" to długo wyczekiwana kontynuacja serii kryminalnej z Agatą Stec i Arturem Kamińskim pióra Piotra Borlika. I jest to kontynuacja godna, zawiera wszystko to, za co trylogię czytelnicy tak polubili! Czy da się czytać niezależnie od niej? Myślę, że się da, choć trzeba być świadomym, że trochę z kreacji postaci i relacji pomiędzy Agatą a Arturem się straci. Ale zagadka kryminalna jest osobna, a najważniejsze aspekty z przeszłości przypomniane. Historia opiera się na brutalnych morderstwach popełnianych na nastolatkach. Agata, choć nie jest już policjantką, angażuje się w śledztwo, choć nie tylko z jej perspektywy tę opowieść poznajemy. Jest jeszcze ojciec zaginionego nastolatka i młoda dziewczyna, która zwodzi nas i trzyma w niepewności co do swojej tożsamości i roli w tej całej grze. Bo właśnie, intryga kryminalna jest swego rodzaju grą nie tylko pomiędzy postaciami, ale i twórcą a czytelnikiem. Historia toczy się dynamicznie, jest pokręcona, momentami dziwna i brutalna, a jednak bardzo wciągająca. Może tej brutalności momentami było dla mnie za wiele, ale podobała mi się bardzo psychologiczna strona powieści, która zmusza do zastanowienia nad podatnością na manipulację, na tę tytułową moc obietnic. I nad granicą - czy każdy człowiek ma taką, po przekroczeniu której jest zdolny dosłownie do wszystkiego? Podobała mi się też odświeżona kreacja Agaty, która jest teraz bardziej rozważna, łatwiejsza do polubienia. Więc tak - już teraz czekam na jej dalsze przygody!

Incydent
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Incydent

W pociągu relacji Przemyśl-Warszawa dochodzi do ataku terrorystycznego, w którym ginie czterdzieści pięć osób. Policja szybko trafia na trop pracownika...

Skłam, że mnie kochasz
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Skłam, że mnie kochasz

Czy jedno niewinne kłamstwo może popchnąć do zbrodni? Gdańska policja otrzymuje zgłoszenie o mężczyźnie zamordowanym w podmiejskim motelu i o ciemnowłosej...