Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia

,,Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia" to historia zapomnianego bohatera, podporucznika Kazimierza Gurbiela, który trafił na karty historii oręża polskiego jako dowódca 12. Pułku Ułano?w Podolskich w armii generała Andersa. Żołnierze wspomnianej grupy zasłynęli tym, że 18 maja 1944 roku wkroczył do klasztoru Monte Cassino, gdzie zawiesili polską flagę.

We wstępie autor napisał:

,,Po 42 latach, dopingowany i zachęcany przez wielu przyjaciół, przełożonych, historyków itd., czując, że niedługo trzeba już odejść, uległem wreszcie tym głosom i 10 stycznia 1987 roku rozpocząłem pisanie swych wspomnień z lat wojny."

Na kolejnych stronach książki zaznaczył, że historia żołnierza, którą opowiada, jest fragmentem jego własnego życiorysu, a równocześnie historią wielu tysięcy polskich żołnierzy - tułaczy.

,,Opisuję ja dlatego, że wtedy 18 V 1944 r. stałem się, mimo woli, symbolem tej wielkiej bitwy, oraz że dzięki Opatrzności udało mi się szczęśliwie przeżyć."

,,Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia" została spisana przez Kazimierza Gurbiela w Przemyślu w 1987 roku. Maszynopis został przekazany przez autora do Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1988 roku. Wydana przez Instytut De Republica publikacja jest wiernym przedrukiem autografu z niewielkimi ingerencjami edytorskimi ograniczającymi się do uwspółcześnienia interpunkcji oraz ortografii. Wydanie zostało opatrzone przypisami autorskimi, tekstowymi oraz rzeczowymi.

Informacje dodatkowe o Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia:

Wydawnictwo: Instytut De Republica