Mondo Cane

Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”.

Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano.

Informacje dodatkowe o Mondo Cane:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja

Kup książkę Mondo Cane

Mondo Cane - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2022-10-03, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka otrzymała nagrodę Nike, więc kupiłam e-book i przeczytałam w ciągu dwóch godzin (żaden to wyczyn, bo jest to tomik poezji). Nie zachwyciły mnie jakoś wyjątkowo te wiersze, ale też - nie znudziły. Nie było we mnie myślenia typu: "Za co ta nagroda?". To utwory pełne emocji, świadczące o próbie znalezienia własnego miejsca w świecie, mówiace o rozstaniu, o byciu razem, analizujące rzeczywistość, sięgajace też ku wspomnieniom z dzieciństwa. Pełne erotyzmu, cielesności, rozedrgane i niespokojne. Kilka zrobiło na mnie duże wrażenie i dłużej się nad nimi pochyliłam, pewnie też za jakiś czas do nich wrócę.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Poezja dla mnie jest czymś, co albo mnie zaangażuje, coś we mnie poruszy i otworzy, albo pozostawi obojętną. Tak zero-jedynkowo do niej podchodzę i jestem całkowitym laikiem. Mondo Cane spełniło ten pierwszy warunek, bo poczułam - samotność, jednorazowość relacji, ciągłe rozstania, szarość tego wszystkiego - zdarzeń i kontaktów. Smutek.

Takim wyjaśniającym tytuł zbioru jest dla mnie wiersz Niektóre sceny mogą budzić niesmak - jako niespełnienie i takie "zadanie niedokończone", które tkwi w nas czasami przez całe życie. I cały ten tom jest w moim poczuciu ciągle nie zobaczeniem jeszcze Mondo Cane i nie znalezieniem tego świata, związku, którego obraz powstał gdzieś tam, kiedyś, bardzo dawno temu.

Podoba mi się wiersz Wenn kommt das schone: Nun! - chyba taki najcieplejszy.

Larkin. Odsłuchiwanie wierszy
Jerzy Jarniewicz0
Okładka ksiązki - Larkin. Odsłuchiwanie wierszy

Nazywany prześmiewczo „najsmutniejszym sercem w supermarkecie” Philip Larkin był twórcą na wskroś nowoczesnym, którego znaki...

All you need is love. Sceny z życia kontrkultury
Jerzy Jarniewicz0
Okładka ksiązki - All you need is love. Sceny z życia kontrkultury

Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy...