Morsowanie

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788366252882
Liczba stron: 220

Ocena: 0 (0 głosów)

Morsowanie poprawia samopoczucie, dodaje energii do życia oraz – przede wszystkim - zwiększa odporność organizmu, poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, a także przyspiesza regenerację po wysiłki fizycznym. Hartowanie zimnem, jak pisze w książce „Morsowanie” Ewa Zwierzchowska, nie jest pomysłem współczesnym. Lodowatych kąpieli zażywali już starożytni Rzymianie. W XVIII stuleciu praktykowano zimne prysznice i okłady, bicze szkockie, bose chodzenie po śniegu czy spacerowanie w górskich potokach. Wielkim orędownikiem zabiegów z wykorzystaniem wody był XIX-wieczny „Wodny doktor” - bawarski ksiądz Sebastian Kneipp. W niektórych krajach pływanie czy zanurzanie się w zimnej wodzie wiązało się z rytuałami religijnymi albo tradycją korzystania z saun lub bani.

Poradnik „Morsowanie” zawiera wskazówki, jak krok po kroku przygotować się do zimowych kąpieli, jak je praktykować i jak korzystać z ich dobrodziejstw. Jeden z rozdziałów traktuje o lodowym pływaniu - nowej, dynamicznie się rozwijającej dyscyplinie sportowej spokrewnionej z morsowaniem. Wyjątkową część książki stanowią wywiady z doświadczonymi morsami, którzy dzielą się wiedzą i nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na temat organizacji morsowania, diety, rozgrzewki, ubrania, środków bezpieczeństwa. Jednym z rozmówców jest Leszek Naziemiec, pionier i promotor zimowego pływania w Polsce, który w wyścigu pływackim na Antarktydzie zajął piąte miejsce, przepływając kilometr w wodzie o temperaturze -1,2 st. C.

Morsowanie, niegdyś rozrywka dla wybranych, staje się coraz bardziej popularne. W Polsce działa już około 100 klubów morsa oraz wiele nieformalnych grup organizujących kąpiele w zimnej wodzie. Odbywają się również festiwale, zloty i cykliczne spotkania gromadzące miłośników tej przyjemności. Morsują dorośli, nastolatkowie, a nawet dzieci, zwykli obywatele, ale również gwiazdy sportu i celebryci.

Tagi: poradnik

Kup książkę Morsowanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Cieszące się coraz większą popularnością morsowanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych. Do jego uprawiania potrzebna jest doskonała kondycja fizyczna oraz znakomity stan zdrowia. No i, oczywiście, ogromne samozaparcie, nie każdego bowiem stać na to, by w środku zimy założyć kąpielówki i z uśmiechem na ustach przez kilka minut trwać w lodowatej wodzie, nie trzęsąc się z zimna. Ponieważ, mimo wciąż zwiększającej się liczby fanów kąpieli w zimnej wodzie,  publikacji na temat morsowania jest niewiele, Morsowanie Ewy Zwierzchowskiej bez wątpienia spotka się z uznaniem czytelników. Mogłoby się wydawać, że istnienie 100 klubów morsa w Polsce wskazuje na działalność zorganizowaną w tej dziedzinie. W pewnej mierze tak jest, by jednak przyjść z pomocą chcącym uprawiać ów ekstremalny sport we własnym zakresie, autorka skupia się na szczegółach przygody z morsowaniem. Przekazywane przez nią informacje pochodzą od morsów doświadczonych, a rozważania poparte są naukowymi badaniami, zaczerpniętymi z pierwszej (lekarskiej) ręki. Na morsach prowadzone są badania naukowe, ich wyników jednak autorka w swojej książce nie zamieszcza. Atutem publikacji jest złożona przez Ewę Zwierzchowską obietnica jej debiutu (w najbliższym czasie) w zimnej wodzie. Publikacja Wydawnictwa Harde napisana jest w sposób interesujący i całkowicie przystępny. Prosty język przekazu ułatwia ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Morsowanie

Inne książki autora
Dieta najedzonych dziewczyn
Ewa Zwierzchowska0
Okładka ksiązki - Dieta najedzonych dziewczyn

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: - jak działają hormony głodu i sytości,- jakie produkty wybierać, żeby na diecie nie czuć się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje