Most pomiędzy nami

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382195682
Liczba stron: 288

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Czy w idealnym świecie jest miejsce na cierpienie? June Brooks, młoda dziennikarka, była przekonana, że żyje w utopii. Mieście, które zapewnia każdemu obywatelowi opiekę i dobre samopoczucie. W rzeczywistości na margines zepchnięto artystów — jednostki najczęściej borykające się z problemami psychicznymi. Dziewczyna wierzyła w skuteczność zasad opartych na typach osobowości tak długo, dopóki nie poznała Axela Landberga, dotkniętego traumą piosenkarza. Wiedząc, że chłopak nie ma zamiaru przyjąć pomocy od specjalistów, obiecuje go wspierać. Jednak czy ta deklaracja okaże się wciąż aktualna, gdy dziewczyna pozna prawdziwą przeszłość artysty? Jak daleko oboje będą w stanie się posunąć, żeby choć na chwilę zyskać upragniony spokój i czyste sumienie?

Tagi: bóg

Kup książkę Most pomiędzy nami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Most pomiędzy nami

Powieść „Most pomiędzy nami” to reprezentantka typu New Adult. Nie sięgam często po takie książki, bo problemy dwudziestolatków to nie są klimaty, w których szczególnie się odnajduję. Jednak ta książka zainteresowała mnie z dwóch powodów. Spodobała mi się okładka – jej minimalizm ma w sobie coś intrygującego. Dlatego zerknęłam w opis. Tam pojawia się magiczne słowo „utopia”. Skoro Claudia Moonever chce stworzyć miasto idealne, to jestem bardzo ciekawa jej pomysłu.

Zapraszam do Salemo. Miejsca, gdzie poziom bezrobocia i przestępczości wynosi zero, gdzie ludzie łatwo znajdują idealnego partnera, pracownika, przyjaciela, gdzie czują się zaopiekowani i szczęśliwi. Wszystko dzięki Zasadzie Szesnastki, precyzyjnie określającej charakter i predyspozycje każdego obywatela. Piętą Achillesową Salemo są artyści. Jednostki wyjątkowo wrażliwe, emocjonalnie niestabilne, przez co często borykają się z problemami psychicznymi.

June Brooks to młoda, świetnie zapowiadająca się dziennikarka. Wierzy w słuszność Zasady Szesnastki. Wątpliwości pojawiają się kiedy poznaje Alexa – piosenkarza i niedoszłego samobójcę. Pełna empatii June postanawia go wspierać. Relacja pomiędzy dziewczyną i chłopakiem stopniowo się zacieśnia.

„Most pomiędzy nami” to bardzo ciekawa powieść napisana w okrutnie drętwy sposób. Zacznę od tego, że kompletnie nie rozumiem dlaczego Claudia Moonever uparła się na tworzenie utopijnego miasta. Sama koncepcja niewiele wnosi w relacje między bohaterami – może pomaga pokazać June jako idealistkę, ale to można było osiągnąć innymi środkami – za to stawia przed autorką wielkie wyzwanie. W kreacji fikcyjnego świata trzeba zadbać o każdy detal i przekonać czytelnika do jego założeń. Opis Salemo został potraktowany po macoszemu, a ja kompletnie nie poczułam, że Zasada Szesnastki jest gwarantem szczęścia – nawet teoretycznie.

Można by spróbować bronić książki mówiąc, że tu chodzi o emocje, a nie o futurystyczne wizje. Tak, zgadzam się, że to one miały grać tu pierwsze skrzypce. Miały, bo „szału nie ma”. Postacie i dialogi są tak papierowe jak kartki, na których wydrukowano powieść. W ogóle nie czuję tzw. głębi między nimi. Chyba winna jest temu sztywność głównej bohaterki. O tym, że jest to idelistką już wspominałam. To dwudziestojednolatka, a nie ma za grosz luzu w swoich wypowiedziach. Mam wrażenie, że cały czas jest napięta jak struna. Nawet kiedy w jej głowie pojawia się uczucie – pominę sztywny dialog, który ją poprzedza – zostaje ono skomentowane słowami: „Do mojej głowy powracają myśli na temat jego typu osobowości. Bratnia dusza, dual, psychiczny odpowiednik. Może mogłabym pogłębić naszą relację (…).”[1] Ja mam więcej energii, kiedy robię poranną kawę. I jeszcze jedna sprawa. Nie rozumiem dlaczego autorka za wszelką cenę próbowała zrobić z June półinteligenta. Czy drobne wpadki miały zatuszować drętwotę? U mnie raczej pojawiło się pytanie, na jakim poziomie jest dziennikarstwo w Salemo skoro ta dziewczyna ma być jego objawieniem. Nie twierdzę, że nie można zapomnieć słowa czy być słabo skoncentrowanym. Uważam raczej, że skoro nie wnosi to nic do fabuły nie ujmujmy inteligencji bohaterom szczególnie, kiedy kreujemy ich na wyjątkowe jednostki.

Dużo lepiej wypada Alex. Widzę go jako punkowego chłopaka z potarganymi włosami i papierosem, którego problemy spychają na dno. On nie jest idealny. Jest wrażliwy, trochę porąbany, nie może sobie poradzić z traumą, ale dzięki temu jest naturalny. Generalnie podoba mi się postrzeganie artystów w Salemo. Za każdym razem, kiedy pada w tekście słowo „artysta” słyszałam w głowie gong, który obwieszcza, że zbliża się coś demonicznego.

W bio autorki [2] możemy przeczytać, że inspirowała się własnymi doświadczeniami. To bardzo mi się podoba i chyba to sprawia, że nie pogrążyła tej książki – wiedziała, o czym chce napisać i była w tym szczera. Claudia Moonever jest studentką psychologii, więc na miejscu jest, kiedy taka osoba pisze o depresji – bo to ona przewija się w powieści. Jeżeli jeszcze sugeruje, że sama miała z nią styczność to, dodając dwa do dwóch, mogę przypuszczać, że nie napisała głupot.

Jak ostatecznie oceniam „Most pomiędzy nami'? Jako książkę średnią. Autorka podejmuje ciekawy temat i próbuje go przedstawić w oryginalnym ujęciu. Wyszła jej powieść lekka i przystępna. Czytelnik dla radę przeczytać ją bez większych zgrzytów, jednak nie są to wyżyny literatury. Na miejscu autorki napisałabym tę książkę od nowa. Wycięła zbędne sceny, a zamiast nich dopracowała powieściowy świat. Poszukała zaangażowanych beta czytelników, którzy nie będą bali się wytknąć błędów i podpowiedzą, jak ożywić ten projekt. Bo ta historia zasługuje na rozgłos.

[1] Claudia Moonever, „Most pomiędzy nami”, wyd. Novae Res, Gdynia 2021, s. 40.
[2] Tamże, okładka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-12-13, Ocena: 6, Przeczytałem,

Początkowo, kiedy wczytywałam się w książkę myślałam, że trafiłam na pozycję fantasy, jednak wkrótce przekonałam się, że to raczej nadzwyczajna obyczajówka. Otóż poznacie tutaj dziewczynę, która jest dziennikarką. Spodobały mi się jej notatki dotyczące zasady szesnastki. Dotyczyła ona bowiem, by dopasować każdego człowieka pod względem jego zainteresowań, skłonności do odżywiania, a także kariery. W ten sposób wyobrażała sobie, że powstanie świat całkiem idealny pod każdym względem. Ludzie będą dla siebie mili, lekarze od razu wyleczą ludzi, a rząd zamiast pchać pieniądze do własnych kieszeń, wspierałby każdego człowieka we wszystkim. Skala bezrobocia spadłaby do zera.
Przyznam, że to bardzo ciekawa perspektywa:-) Jednak po co dać szczęście ludziom, skoro na świecie pojawił się pewien mężczyzna, a dokładnie muzyk, który był chodzącą depresją. Być może i faktycznie przeszedł nie lada traumę, jednak bardzo mocno się z nią obnosił. Cały jego ból było czuć nawet poza książką, jak się ją odłożyło na bok. I chociaż June wciąż wierzy, że jest w stanie mu pomóc, to jednak moment, kiedy dowiaduje się o jego przeszłości całkowicie odmienia jej zadnie. Jej zasada przestaje działać i świat w który do tej pory wierzyła, całkowicie się rozpada. Będą musieli wykonać bardzo ciężkie kroki, by choć na chwilę zyskać spokój i czas tylko dla siebie. Pytanie brzmi, czy im się to uda?
Ciężko jest tak ogólnie wypowiedzieć się na temat tej książki. Wiem, że bardzo mi się podobała. Wiem, że bohaterów mogłam podzielić na pozytywnych i negatywnych. Wiem, że na końcu wam tą książkę polecę, bo faktycznie na to zasługuje, mimo tego wciąż coś mnie niepokoi. Być może ta trudna relacja, kiedy mierzy się własną miarką innych. Nieraz chciałoby się podrzucić wszystkich do odpowiednich rzędów, by pokazać, że ludzie jednak są do siebie podobni. Jednak tutaj June nieco się przeliczyła. Axel całkiem zburzył jej świat myślowy uświadamiając, że nie wzięła pod uwagę czegoś istotnego, czym jest zmiana. Bo ludzie się zmieniają i wcześniejsza miarka może być później nie aktualna...
Bardzo wam polecam:-)

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy