Mowa roślin

Piękna, liryczna opowieść o tworzeniu swojego miejsca na Ziemi, dostrzeganiu tego, co w życiu ważne i czerpaniu radości z obcowania z Naturą.

Alice Vincent dzieli się swoją ogrodniczą przygodą i pokazuje nam, którzy ponad połowę życia spędzamy w cyberprzestrzeni, rozmawiamy z przyjaciółmi za pomocą komunikatorów, rzadko chodzimy do lasu lub na łąkę, a za to codziennie wiele godzin spędzamy przed ekranem komputera, w jaki sposób sprowadzenie roślin do domu może pomóc zdrowo żyć. Książka jest jak powiew świeżego powietrza w centrum miasta. Jest to swoisty hołd dla Natury, której tak wiele zawdzięczamy.

Kiedy życie Alice wywróciło się do góry nogami, kobieta odkryła, jak dużo radości i satysfakcji dostarcza jej uprawianie małego ogródka, który urządziła na balkonie. Obserwowanie kiełkujących roślin, kwiatów i pnących się winorośli sprawiało, że czuła spokój.

Zafascynowana nowo odkrytym hobby zaczęła śledzić drogę, jaką przeszły niektóre gatunki roślin - od mających stanowić namiastkę ojczyzny na obcej ziemi egzotycznych gatunków przemycanych w kieszeniach imigrantów, po pierwsze ogrody botaniczne i opracowania naukowe dotyczące roślin. Autorka zręcznie przeplata swoją osobistą historię z wiedzą botaniczną, podkreślając znaczenie, jakie w naszym życiu odgrywają rośliny.

Informacje dodatkowe o Mowa roślin:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2020-06-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Hardy Millennial

Tagi: bóg Biografie i literatura faktu

Kup książkę Mowa roślin

Mowa roślin - opinie o książce

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2020-07-05,

Alice postanowiła stworzyć ogródek na swoim balkonie. Nieco nietypowy pomysł z czasem przerodził się w prawdziwą pasję, pozwalającą cieszyć się bliskością natury i możliwością poznania jej bliżej.

“Mowa roślin” to wbrew pozorom książka nie tylko o roślinach i nie tylko dla osób, które taka tematyka przyciąga. Sama byłam bardzo zaskoczona, jak różnorodne kwestie zostały w tej powieści poruszone, co dla mnie było jej olbrzymią zaletą. Alice to kobieta, która mieszka i pracuje w Londynie. W kolejnych rozdziałach książki dzieli się ona z czytelnikiem fragmentami swojego życia, opisując wszystko bardzo obrazowo i emocjonalnie.

Choć przyroda odgrywa w tej powieści znaczącą rolę, to jednak nie ona mnie w tym miejscu zauroczyła. Zrobiła to autentyczność tej historii, chęć podzielenia się refleksjami, opowiedzenia o wzlotach i upadkach. Alice wydaje się być osobą podobną do każdego z nas, stykającą się z podobnymi problemami i dylematami. Ale ona nie boi się o tym mówić i zwraca uwagę na kwestie, które wiele z nas woli przemilczeć.

Przyroda stała się dla niej możliwością złapania oddechu i pewnego rodzaju odskocznią od przytłaczającego życia młodej osoby w dużym mieście. Konieczność wzięcia odpowiedzialności za hodowane na balkonie rośliny pozwoliła zachować dystans, odpocząć i skupić się na czymś innym, niż codzienny pośpiech, podążanie za karierą i samotność w tłumie. Ja sama choć nie mam ręki do pielęgnacji roślin, to chętnie spędzam czas w otoczeniu natury, ciesząc się bliskością przyrody mającej tak wiele do zaoferowania. Ta sympatia nakłoniła mnie do sięgnięcia po tę opowieść.

Alice dzieli się z czytelnikiem nie tylko własnymi doświadczeniami, ale także wiedzą o swoich uprawach. Informacje wplata między wydarzenia z własnego życia, opisując zmiany zachodzące nie tylko na balkonie, ale również w niej samej. Oprócz tego, pozwala nam „rzucić okiem” na odwiedzane miejsca oraz przedstawia garść faktów na temat inspirujących kobiet, które zajmowały się botaniką i ogrodnictwem. Mimo że nie jest to tematyka, która może zainteresować każdego, to wydaje mi się całkiem ciekawą alternatywą dla tak podobnych do siebie książek obyczajowych wydawanych każdego dnia.

„Mowa roślin” to opowieść o człowieku i miejscu, jakie może wypracować sobie wśród natury. To historia kobiety, która znalazła swoją pasję i postanowiła się w niej realizować. To zachęta do spojrzenia w głąb siebie i próby odpowiedzenia sobie na ważne pytania. To dobra baza do przemyśleń i refleksji. Prosta, ale interesująca całość. Nieco motywacji w świecie pełnym rywalizacji.