Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka

Książka powstała na podstawie audycji "Mówi się" , prowadzonej przez profesora Bralczyka w Telewizji Polonia. Zawiera pytania telewidzów dzwoniących do studia i piszących listy oraz odpowiedzi, napisane w przystępny i dowcipny sposób, charakterystyczny dla autora. Zagadnienia poruszane w poradniku podzielone są tematycznie i dotyczą m.in. stylistyki, etykiety językowej, nielogiczności w języku, zapożyczeń oraz spolszczeń nazw własnych. Książka zawiera też żartobliwe ilustracje nawiązujące do haseł.

Informacje dodatkowe o Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka

Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka - opinie o książce

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka powstała w oparciu o fragmenty radiowej audycji profesora „Mówi się”. Jest zbiór niektórych pytań i odpowiedzi jakie pojawiły się na antenie radia.

Znalazłam tu wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. Niektóre, jak dla mnie, są oczywiste, ale skoro doczekały się ujęcia w książce to być może nie są one oczywiste dla wszystkich. Mnie szczególnie zaciekawił kwestia żeńskiej odmiany nazwisk i feminizowania nazw zawodów (sędzia-sędzina).

Interpretacja zagadnień przedstawiona z humorem i swadą charakterystyczną dla wypowiedzi profesora.

Książka wzbogacona humorystycznymi rysunkami.

Minus: miałam do czytania wydanie z 2001 (takie z żółtą okładką, mały, kieszonkowy format) – wielkość druku to koszmar. Odwykłam od papierówek :/

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2017-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Język na sprzedaż
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - Język na sprzedaż

"Reklama moze byc przedstawiona jako specyficzna gra między nadawcą a odbiorcą. W grze jest wiele zabawy i wiele walki. A także dynamizmu. Role sa...

Nowe słowa
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - Nowe słowa

Najnowsza pozycja autorstwa profesora Bralczyka. Książka zawiera zaskakujący wybór neologizmów i nowych zapożyczeń w polszczyźnie. Kilkaset terminów z...