reklama

Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej. Terapie szyte na miarę

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2017-09-29
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 9788380953284
Liczba stron: 110

Ocena: 6 (1 głosów)

Autorzy:

Cabała Monika

Szyszka Katarzyna

Bala Joanna

Giese-Szczap Klaudia

Kiepiela-Koperek Aneta

Miękina-Pindur Jadwiga

Młynarska Iwona

Pilch Alicja

Szczęśniak Sylwia

W niniejszej publikacji pragniemy przedstawić specjalistom, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim osobom zainteresowanym problematyką mutyzmu wybiórczego nasze doświadczenia i różne podejścia do tego zaburzenia. Uważamy, że każde dziecko dotknięte mutyzmem - choć zachowuje się podobnie jak inne dzieci niemówiące - wymaga odpowiednio dobranych metod i technik terapeutycznych, działań, które nazywamy ,,terapią szytą na miarę dziecka". Należy pamiętać, że brak mowy w różnych sytuacjach społecznych jest tylko jednym z objawów mutyzmu, a jego kluczową przyczyną są zaburzenia lękowe. Ważne, aby w trakcie terapii uwzględnić inne aspekty funkcjonowania dziecka, przepracować z nim umiejętność radzenia sobie z lękiem w różnych sytuacjach, także tych, które nie zawsze są bezpośrednio związane z mówieniem.

W książce przedstawiamy doświadczenia terapeutów dotyczące zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej. Dzielimy się również naszymi wątpliwościami i rozważaniami, które często towarzyszą naszej pracy w gabinecie, szkole czy przedszkolu.

Jako pierwszy został opisany przypadek dziecka uczęszczającego do żłobka, chociaż mutyzm wybiórczy diagnozuje się z reguły u starszych dzieci. Autorka pokazuje, że przez działania prewencyjne można nie dopuścić do sytuacji, aby niepokojące zachowania rozwinęły się w późniejszym okresie w mutyzm wybiórczy. Następnie przedstawiono przypadek chłopca w wieku przedszkolnym. Aneta Kiepiela-Koperek śledzi w swoim studium zmiany w zachowaniu dziecka oraz pokazuje korzyści płynące ze współpracy z rodziną i środowiskiem. Nieco odmienny przykład prezentuje Alicja Pilch, opisując swoje doświadczenia terapeutyczne z okresu pracy za granicą. Autorka podkreśla nie tylko rolę współdziałań, lecz także wdrożenie programu terapeutycznego. Odmienną, główną formę pomocy, którą jest terapia grupowa, prezentują Joanna Bala i Jadwiga Miękina-Pindur. Według autorek dobór różnorodnych metod pracy, a także współpraca na linii rodzic - terapeuta - nauczyciel przynoszą znakomite efekty. Katarzyna Szyszka przedstawia moment, w którym mutyzm wybiórczy ujawnia się w okresie dojrzewania. Iwona Młynarska będąca nauczycielką nauczania wczesnoszkolnego pomaga dziecku wspólnie z zaangażowaniem klasy. Natomiast opowieść Sylwii Szczęśniak ukazuje postępy syna przy wsparciu wychowawcy i terapeuty na odległość.

Jako ostatnia swoje doświadczenia opisuje Klaudia Giese-Szczap, która zwraca uwagę na fakt, jak istotna jest cierpliwość w pracy terapeutycznej - to równocześnie autorka bajki pomagajki. Optymistyczna historia Marysi i jej niecodziennego spotkania może być doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o mutyzmie wybiórczym.

Bajka terapeutyczna, która została napisana przez jedną z współautorek (psychologa klinicznego) i przedstawiona na końcu publikacji, może pomóc dziecku z mutyzmem w zrozumieniu swoich trudności i ograniczeń oraz podjęciu kroków w kierunku zmian na lepsze.

Autorki

Publikacja uzyskała rekomendację Polskiego Związku Logopedów:

,,Autorki [...] podkreślają istotę szerokiego spojrzenia na indywidualne podejście terapeutyczne oraz stworzenie z wielu metod terapeutycznych tej jednej indywidualnej dla konkretnego dziecka z problemem mutyzmu wybiórczego".

Kup książkę Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej. Terapie szyte na miarę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Zdarza się, że dziecko, które z bliskimi osobami w bezpiecznym otoczeniu rozmawia swobodnie, przy obcych z powodu lęku nie jest w stanie wypowiedzieć słowa. Mówimy wtedy o mutyzmie wybiórczym. Jak pomóc takiemu dziecku? Na powyższe pytanie starają się odpowiedzieć terapeutki. Dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad maluchami z mutyzmem. Poznajemy też problem z punktu widzenia rodzica. Na końcu zamieszczona jest piękna bajka terapeutyczna. Dzieci, których przypadki omówiono w opracowaniu, są w różnym wieku. Dziewczynka chodząca do żłobka, przedszkolaki, gimnazjalista. Terapia jest grupowa lub indywidualna. Podstawy jednak są identyczne. Ciepło i zrozumienie okazywane dziecku. Stopniowe oswajanie ze stresującymi sytuacjami i podnoszenie poprzeczki. Dostrzeganie indywidualnych problemów. Skupianie się na mocnych stronach. Krótko mówiąc: terapia szyta na miarę. Istnieje wtedy szansa, że zalęknione dziecko stanie się rozgadanym, śmiałym maluchem. Z pewnością pomoże w tym publikacja Oficyny Wydawniczej Impuls, przeznaczona zarówno dla rodziców dzieci dotkniętych mutyzmem wybiórczym, jak i terapeutom pracującym z nimi. dr Kalina Beluch ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej. Terapie szyte na miarę

Avatar użytkownika - Pawel8
Pawel8
Przeczytane:2018-12-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje