Na linii świata

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-08-16
ISBN: 978-83-240-3752-0

Natasza, studentka psychologii, dorabia, rozbierając się na seksczacie. Jeden z klientów – genialny programista z Doliny Krzemowej – proponuje jej zaskakujący kontrakt.

Dziewczyna jedzie do Kalifornii, tam gdzie projektuje się przyszłość. I gdzie często trzęsie się ziemia.

A potem dzieje się coś, czego ani ona, ani nikt inny nie potrafi wytłumaczyć.

Nasz świat obraca się przeciwko nam. We Francji przeczuwa to Houellebecq. W Anglii nakręcono Black Mirror, w Stanach – Westworld. W Polsce Manuela Gretkowska jako pierwsza odważyła się napisać, co stanie się za linią świata, który znamy.

Kup książkę Na linii świata

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Warstwa fabularna powieści Manueli Gretkowskiej Na linii świata wywołuje konsternację. Oto studentka psychologii na krakowskiej uczelni po zajęciach pracuje jako wirtualna call girl na portalu erotycznym. Dzięki połączeniom wideo daje rozkosz mężczyznom z różnych stron świata. W świecie rzeczywistym budzi wcale nie mniejsze pożądanie: zwraca na siebie uwagę studentów, dziekana, a nawet swojej promotorki. Gdy wychodzi na jaw jej zamiłowanie do erotycznych badań terenowych w sieci, sprawy się komplikują i musi zrezygnować ze studiów. Jeden z klientów proponuje jej jednak pracę za Oceanem – Natasza zostanie opiekunką autystycznego synka pracownika korporacji działającej w Dolinie Krzemowej. Świetny kontrakt i doskonałe warunki pracy przekonują dziewczynę bardzo szybko. Wyjeżdża na drugi koniec świata, by przeżyć przygodę życia. Tom, do którego jedzie, zajmuje się projektowaniem komputerów nowej generacji, opartych na technologii kwantowej. Polka trafia do świata informatyków, wizjonerów, ludzi zakręconych na punkcie nowych technologii, a przy tym mocno pogubionych w kontaktach z prawdziwymi ludźmi. Powieść Na linii świata mogłaby być całkiem interesującą opowieścią o zderzeniu kultur, wizji przyszłości, w której inteligentne maszyny zaczynają przejmować kontrolę nad ludzkim życiem z wątkami religijno-mistycznymi. Sugerują to zresztą porównania do seriali ...

Opinie o książce - Na linii świata

Avatar użytkownika - Bialy_Notes
Bialy_Notes
"Na linii świata" to powieść z ciekawym pomysłem i ciężkim w odbiorze wykonaniem. Fizyka kwantowa i związana z nią katastroficzna wizja pani Gretkowskiej jest interesująca, jednak niepotrzebnie skomplikowana niejasnością fabuły. Oczywiście można bronić książki argumentem, że jest ona skierowana do nieprzeciętnego czytelnika. Można. Tyle tylko, że przeciętny czy nie, czytelnik powinien odczuwać radość z lektury, tej w powieści "Na linii świata" nie odnalazłam. Pełna recenzja książki dostępna na Białym Notesie: http://bialynotes.pl/na-linii-swiata-manuela-gretkowska/

Twórczość Manueli Gretkowskiej poznałam w trakcie przeprowadzanych z nią wywiadów dotyczących wcześniejszych jej książek. Marzyłam od lat, aby przeczytać jej jedną z ponad 20 wydanych książek, ale nie było okazji przeczytać, więc ucieszyłam się w momencie kiedy Wydawnictwo Znak zaproponowało abym spróbowała się przekonać o czym pisze autorka. Decyzji swojej nie żałuje, gdyż ciepło, delikatność, serdeczność z jaką wypowiada się Pani Manuela Gretkowska zachęciło mnie do przyjrzenia z bliska tekstu zawartemu na łamach 303 stron tejże książki.

Autorka zaskakuje Czytelnika tym, że chce stworzyć coś czego nie ma, a istnieje nowy świat pełen otwartości na nowe wyzwania jakich my jeszcze nie znamy w świecie obecnego zagrożenia.

Nie zabraknie tutaj tajemniczości, odwagi, mocnej adrenaliny, która wymaga od Nataszy studentki psychologii będzie stanowić nową linię przyszłości.

Dostrzec można ,że autorka opisuje losy swoich bohaterów z dokładnością.

Odbieram pozytywnie tą książkę, gdyż spodobały mi się teksty dialogowe oraz wątki, które dawały wiele do myślenia po dokładnym ich przeczytaniu.

„ Od miłości zależy podtrzymanie kształtu świata” – tak brzmią ostatnie napisane słowa autorki podkreślające dające do myślenia.

Oprawka twarda ze skrzydełkami, stron 303, Kraków 2017, Wydanie I.

Polecam zapoznać się zapoznać z twórczością literacką Pani Manueli Gretkowskiej.

Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2020-08-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2018-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52/2018,

A potem dzieje się coś, czego ani ona, ani nikt inny nie potrafi wytłumaczyć.

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 2018, 26 książek 2018,
Kabaret metafizyczny
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Kabaret metafizyczny

Tytułowy kabaret to miejsce spotkań paryskiej dekadencji. Groteskowi bohaterowie jak Beba ? striptizerka o dwóch łechtaczkach prezentująca orgazm w stereo...

Europejka
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Europejka

Niecodzienny dziennik zakochanej, nowoczesnej matki Polki. Osoby publicznej, a zarazem skrajnie prywatnej, która wraca po kilku latach z Europy do Polski...

Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz