Na Osi Czasu. Merit z Egiptu

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2018-01-30
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788380651555
Liczba stron: 352

Ocena: 5 (2 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Sprzedana w niewolę przez własnego ojca i porzucona przez mężczyznę, którego miała poślubić, młoda Egipcjanka Merit zostaje zmuszona do usługiwania kobiecie czerpiącej przyjemność z poniżania jej. Gdy przerażające plagi zaczynają spadać na Egipt, Merit znajduje się w samym środku wydarzeń. Ukazanie znanych biblijnych historii oczami osoby nienależącej do ludu Izraela, nadaje im zaskakującej świeżości i siły.

Kup książkę Na Osi Czasu. Merit z Egiptu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Na Osi Czasu. Merit z Egiptu

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2018-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo lubię czytać książki wydawane przez wydawnictwo Święty Wojciech w serii ,,Na osi czasu" i jeśli tylko mam możliwość poznania kolejnej powieści nie waham się ani chwili. W styczniu 2018 roku ukazała się w Polsce powieść Connilyn Cossette ,,Merit z Egiptu", która jest debiutancką powieścią autorki, ale już nagrodzoną podczas Frasier Contest 2013. Na co dzień Connilyn Cossette opiekuje się dwójką dzieci i zaczytuje w nieznanych starych książkach historycznych, które inspirują ją do pisania własnych.

Merit, córka zamożnego egipskiego kupca zostaje sprzedana przez ojca w niewolę, by mógł spłacić w ten sposób zobowiązania i uratować żonę Nailę oraz niepełnosprawnego syna Juma przed niewolą. Merit zamieszkuje w domu bogatego Szefu i jego żony Tekury, którzy mają okazałą rezydencję w centrum miasta Iuma, niemal przylegającą do Świątyni Słońca. Tekura poniża i gnębi Merit, która jej usługuje, choć nie tak dawno były równe sobie i spotykały się na wspólnych przyjęciach. Merit bardzo to przeżywa, czuje wstyd z powodu upadku rodziny, utraty pozycji, majątku i godności. Jakby tego było mało Egipt zaczynają pustoszyć plagi. Czysty nurt Nilu zmienia się w krwawą maź, na powierzchni której unoszą się napęczniałe ciała ryb, żab i węży. Sitowia i palmy usychają z pragnienia, a wokół unosi się dusząca metaliczno-siarkowa woń. Miasto nawiedzają niezliczone ilości żab, wszy, roje much, szarańcza zjada plony, a grad niszczy wszystko wokół. W Iunu wyczuwalny jest zapach rozkładu i śmierci, a powtarzana z ust do ust wiadomość, że w nocy zginą wszyscy pierworodni mrozi krew w żyłach. Merit zdaje sobie sprawę, że zginie też jej niepełnosprawny brat, dlatego postanawia za wszelką cenę ratować Juma i matkę. Decyduje się dołączyć do nieznanych jej Hebrajczyków, którzy oddają cześć niewidzialnemu Bogu.

Autorka bardzo dobrze oddała atmosferę narastającego napięcia między Egipcjanami a Hebrajczykami. Plagi dotykają tylko Egipcjan, Hebrajczycy są chronieni. Merit zastanawia się, czy plagi świadczą o ataku na egipskich bogów? Czy Wszechmogący jest silniejszy od Ra? Czy faraon pozwoli odejść Hebrajczykom?,,Gdzie są bogowie? Hapi nie uchronił Niku, Heket nie zapanowała nad żabami, Geb nie powstrzymał wszy, Chepri nie uczynił nic, by muchy nie zaatakowały kraju, Ptah i Hathor nie odpowiadali na modlitwy o zachowaniu bydła przy życiu, ofiary dla Izydy wydawały się jeszcze powiększać wrzody, a Set zdawał się nie mieć wpływu na szalejące burze." Hebrajczycy wierzą, że proroctwo sprzed ponad czterech setek lat dotyczące ich powrotu na własne ziemie spełni się, a plagi trapiące Egipcjan to widoczne znaki końca niewoli. Przyjaciółka opowiada Merit o bogu Hebrajczyków, a ta coraz bardziej pragnie poznać Wszechmogącego i Mojżesza, który wiedzie ich przez pustynię. Autorka wiarygodnie i interesująco przedstawiła przemianę duchową Merit. Pośród wszystkich bóstw Ra zajmował najważniejsze miejsce w sercu Merit, ale podczas wyczerpującej wędrówki stopniowo miejsce to zaczyna zajmować nowa wiara, którą dziewczyna ma okazję poznać w drodze.

Connilyn Cossette barwnie przedstawiła losy Merit, jej rodziny oraz przyjaciół. Pokazała też różne odcienie miłości. Narzeczony Merit, Akhum zapłacił więcej niż to było przyjęte, aby być pewnym, że będzie na niego czekać i zostanie jego żoną, gdy wróci z kampanii wojskowej z Kanaanu, gdzie tłumił bunt plemion. Niestety kiedy powrócił z wyprawy Merit była już niewolnicą. Wciąż mógł dotrzymać zawartej rok wcześniej umowy z ojcem Merit, ale tylko wtedy, jeśli jego ojciec generał mu tego nie zabroni. Bez zgody własnego ojca Akhum mógł narazić swoją pozycję w rodzinie i armii faraona. Musiał dokonać wyboru. Hebrajczyk Eben po śmierci ojca z oddaniem opiekuje się rodzeństwem i matką. Egipcjan obwinia za męczeńską śmierć ojca, dlatego niezbyt przychylnie nastawiony jest do Merit, która przyjaźni się z jego siostrą Szirą. Tekura nie znała czułości i łagodności miłującego męża. Niekochana, z sercem przepełnionym tylko urazą ciągle wybuchała złością, którą wyładowywała na Merit.

,,Merit z Egiptu" to fascynująca lektura pozwalająca na wędrówkę po niezwykłej egipskiej krainie sprzed wieków. Autorka znaną biblijną historię wyprowadzenia Hebrajczyków z niewoli egipskiej przedstawiła ze świeżością i wiarygodnością. Czytałam z wielkim zainteresowaniem i polecam innym:)

https://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Blogo
Blogo
Ocena: 5, Przeczytałam,

„Bóg, który sprawia, że rozstępuje się morze, z pewnością potrafi uleczyć ranę w moim sercu”


Nie jest tajemnicą, że jestem wielbicielką powieści osadzonych w czasach Biblii.


„Merit z Egiptu” autorstwa Connilyn Cossette to urzekająca historia młodej Egipcjanki, która w jednym momencie traci rodzinę, narzeczonego, majątek oraz pozycję społeczną i zostaje niewolnicą kobiety, o imieniu Tekura. Jej smutny los osładza trochę Szira, również niewolnica, Hebrajka, która zostaje jej przyjaciółką.
Tekura szczerze nienawidzi Merit, na każdym kroku próbuje ją poniżyć, dokuczyć i dotknąć złym słowem. Niespodziewanie przez Egipt zaczynają przetaczać się kolejno niszczycielskie siły: cała woda zamienia się w krew, wszędzie panoszą się żaby, szarańcza, całe bydło zdycha, a w końcu cały kraj obejmują całkowite ciemności. Świadomość, że jej ukochany brat Jumo może bliski śmierci, skłania Merit do opuszczenia miasta, które zamieszkuje. Odważna dziewczyna rusza na pustynię razem z nieznanym, dziwnym ludem niewolników, aby ratować brata przed zagładą. Słup ognia i biały obłok a także Głos prowadzą Izraelitów przez bezdroża.
W trakcie podróży Merit jeszcze bardziej odchodzi od egipskich wierzeń, zaczyna wyznawać wiarę w kogoś o kim tylko słyszała, w bóstwo bez wizerunku, obrazu czy rzeźby.
Wędrując z Izraelitami przez pustynię Merit spotyka miłość swojego życia oraz odkrywa tajemnice dotyczące swojego pochodzenia.


Powieść przenosi nas w świat starożytnego Egiptu, jego obyczajów i wierzeń. Dzięki krótkim, ale treściwym opisom możemy łatwo wyobrazić sobie wygląd pomieszczeń w domu, stroje, fryzury, poznać sposoby upiększania ciała przez tamtejsze elegantki, zobaczyć sposób świętowania czy ich praktyki religijne.


Bardzo spodobał mi się w niej opis spotkania z Jahwe, inny niż moje wyobrażenie o Nim. Jest to spotkanie z Głosem, który jest dźwiękiem, zapachem, kolorem. Dźwięk, wobec którego nikt nie mógł przejść obojętnie. Głos, który przypomniał każdą nieprawość, również taką ukrytą w sercu. Głos, który przyniósł cudowne obietnice. Głos, którego sama chciałabym doświadczyć. Czy nie jest tęsknotą każdego serca dać się poznać drugiemu aż do końca a mimo to uzyskać obietnicę wiernej miłości?


Po przeczytaniu „Merit” przypomniałam sobie i cieszyłam się, tak jak główna bohaterka, że wiara w Jahwe nie jest zarezerwowana tylko dla bogatych, którzy mogą ofiarować Bogu wiele dóbr materialnych, że mogę liczyć na Jego przychylność niezależnie od mojego statusu materialnego.


Czy tylko osoby, dla których ważne są sprawy wiary, mogą zainteresować się tą książką? Nie sądzę. Uważam, że szkoda byłoby gdyby przegapiły wzruszające dzieje Merit z Egiptu.


Powieść wydało jedno z moich ulubionych wydawnictw „Św. Wojciech”, które ma na koncie wiele udanych pozycji.


Warto dodać, że Connilyn Cossette otrzymała za nią kilka wyróżnień.


Polecam. 
Błogo

 

 https://ztegozaczytaniawynikniecosdobrego.blogspot.com/2019/03/merit-z-egiptu-connilyn-cossette.html

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Wskrzesina
Artur Boratczuk
Wskrzesina
Dama z wahadełkiem
Paulina Kuzawińska
Dama z wahadełkiem
Wszystko nie tak! 2
Izabella Frączyk
Wszystko nie tak! 2
Nowy chłopak
Paula Rawsthorne
Nowy chłopak
Pokaż wszystkie recenzje