Najgorętsza plaża w Finlandii

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8125-892-0
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Palm Beach Finland
Tłumaczenie: Bożena Kojro

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Seks,kłamstwa i źle dopasowany strój kąpielowy.

Niezbędny krem z filtrem ochronnym 100!

Jan Nyman, detektyw z tajnej jednostki operacyjnej Krajowej Policji Centralnej, zostaje wysłany do sennego nadmorskiego miasteczka, by przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci. Misja jest jasna: dowiedzieć się, co naprawdę się stało, wykorzystując wszelkie niezbędne środki.

Ale Nyman wkrótce odkrywa, że w tej sprawie nic nie jest proste. Nawet miejsce zbrodni – dziwaczna wesoła tropikalna wioska na ponurym fińskim wybrzeżu. Tu słońce rozgrzewa piasek do spektakularnych 13 stopni Celsjusza… Każdy odwiedzający otrzymuje wspaniałego dmuchanego flaminga – może jeszcze nie nadmuchanego, ale co tam. Kto może oprzeć się pokusie pobytu na „najgorętszej plaży w Finlandii”? Najwyraźniej nie zuchwali mordercy…

Tagi: kryminał sensacja

Opinie o książce - Najgorętsza plaża w Finlandii

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Antti Tuomainen na swoim koncie ma już osiem powieści - w Polsce ukazało się pięć z nich, w tym „Najgorętsza plaża w Finlandii”, która od razu zachwyciła mnie swoją okładką!
Styl prowadzenia fabuły i ilość pechowych, zabawnych sytuacji mocno kojarzyłam mi się z filmami Guya Ritchiego. Tak ogólnie to całkiem też przypomina nasze polskie komedie kryminalne, chociaż tu trochę więcej jest seksualności, niż w tych naszych. Jednak kompletnie mi to tu nie przeszkadzało, wszystko fajnie do siebie pasuje, książkę czyta się lekko i szybko. Jestem zadowolona, dobrze się przy niej bawiłam, a nazwisko autora na pewno zapamiętam na przyszłość!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Najchętniej już bym nikogo nie zabijał."

Po śmiertelnie poważnych kryminałach, pokręconych thrillerach i zatrważających horrorach poczułam chęć na mroczne klimaty, ale w zdecydowanie lżejszych wariantach. Zdecydowałam się sięgnąć po komedię kryminalną, a ponieważ przeczytałam dwie książki Anttiego Tuomainena ("Kopaliśmy sobie grób" i "Człowiek, który umarł"), wiedziałam, czego mogę spodziewać się po "Najgorętszej plaży w Finlandii". Nie jest to najambitniejsza propozycja czytelnicza, lecz ciekawie snuje detektywistyczną zagadkę, atrakcyjnie wypełnia wolny wieczór, umożliwia złapać dystans do codziennych trosk.

Autor wykazuje się specyficznym poczuciem humoru, który nie u każdego znajdzie uznanie, jednak dociera do wielu miłośników tego typu literackich żartów. Nie zaprezentowano bezpośrednich kawałów i drwin z licznych ludzkich ułomności, lecz odwołania do wesołych skojarzeń, przełożeń podtekstowych znaczeń z jednej sytuacji na drugą, wywołań dowcipnych obrazów w wyobraźni czytelnika. Pokręcony scenariusz sprawia, że wkraczamy w osobliwą rzeczywistość, komedię pomyłek i zmyłek, dziwne sploty okoliczności i nietypowe zachowania postaci. Większość bohaterów nie grzeszy mądrością, często przeczą sami sobie, chwytają wiele srok za ogon, zupełnie nie znają się na sztuce oszustw i kamuflażu. Ale lubię takie charakterystyczne melodie, sympatycznie nawiązujące do duńskiego olsenowskiego gangu. Co prawda, przydałby się barwna kluczowa postać, wokół której można by było się skupić, jednak w zamian mamy niebanalną mieszankę różnorodnych osób. Zachowania bohaterów chaotyczne, takie z założenia miały być, jednak wyrwały się spod kontroli pisarza, a przez to otrzymujemy za mało wyrazistości. Wyczekiwałam więcej wyważonej groteski i zgrabnej parodii. Tym niemniej, książkę czyta się lekko i swobodnie, przyjemna i przyjazna narracja, niezbyt szybkie rytmy, miks akcji i obyczajowych nut, a przy tym naśmiewanie się z powszechnych stereotypów.

Fińskie miasteczko nad morzem staje się centrum wrzącego ula pozornie zwykłych i spokojnych mieszkańców. Willa na końcu cypla otoczonego piękną piaszczystą plażą staje się miejscem zbrodni. Lokalna policja nie daje rady z ustaleniem motywów i tożsamości sprawcy, a zagadka detektywistyczna ukazuje się z bardzo podejrzanej strony. Zatem do jej rozwiązania przydzielony zostaje pracownik jednostki działającej pod przykryciem, kiedyś helsiński śledczy kryminalny. Czy uda się rozwikłać zapętlone tajemnice, ukryć własne pobudki i jednocześnie pozostać w ukryciu? A może tajniak sam wpadnie w sidła zadziwiających okoliczności i podejrzanych mieszkańców miasteczka? I dlaczego tam, gdzie najgoręcej może też być najburzliwiej?

Bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2020-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Najgorętsza plaża w Finlandii" to pierwsza książka autorstwa Antti Toumainen, jaką miałam okazję przeczytać. To dość oryginalna komedia kryminalna, która bardzo zainteresowała mnie swoją fabułą. W trakcie lektury często kręciłam z niedowierzaniem głową i zastanawiałam się, w jaki sposób autor wpadł akurat na takie rozwiązanie konkretnej sytuacji. Całość, choć utrzymana jest w specyficznym klimacie, oceniam bardzo pozytywnie i przyznaję, że styl autora przypadł mi do gustu. Niezrozumiałe a wręcz chwilami absurdalne rozwiązania dodawały całości "smaczku" i sprawiały, że koniecznie musiałam odkryć w jaki sposób zakończyć się śledztwo głównego bohatera. Wciagająca fabuła, nietuzinkowi bohaterowie i szereg szalonych przypadków to przepis na sukces. Prosty i przyjemny styl autora sprawia, że książkę czyta się szybko a oryginalny humor nie pozwoli nam o niej zapomnieć. Jeśli macie ochotę na szaloną i nieprzewidywalną komedię kryminalną z dużą dawka czarnego humoru i wachlarzem barwnych postaci serdecznie polecam "Najgorętszą plażę w Finlandii". Ja z pewnością sięgnę po inne książki autora, aby sprawdzić co jeszcze kryje się w jego umyśle.

Link do opinii

Kup książkę Najgorętsza plaża w Finlandii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje