Najgorętsze lato

Coś się kończy: przyjaźń, miłość, dzieciństwo, podróż nad morze, całe życie. Coś się niezauważalnie zmienia, przesuwa i nic już nie będzie takie, jak było. Zsuzsa Bánk opowiada o ludziach, którzy pewnego dnia po prostu zamykają za sobą drzwi i odchodzą, albo wracają po latach, choć nie bardzo jest do czego wracać, albo nie potrafią odejść. O Larrym - nieszczęśliwie zakochanym olbrzymie-homoseksualiście piszącym wiersze; o dwóch kobietach, z których przyjaźni zostały tylko coroczne odwiedziny w szpitalu psychiatrycznym, a które mimo to nie potrafią się od siebie oddzielić; i o Lisie, która na jedno popołudnie wraca do maleńkiej włoskiej wioski, skąd kiedyś uciekła jej matka. Opowiada pozornie zwykłe historie o przemijaniu i związanym z nim smutku. Piękne i melancholijne.

"Jej opowiadania zachwycają lekkością. Pewnie dlatego, że autorka nie odsłania wszystkich tajemnic swoich bohaterów".
Christa Gürtler, (Der Standard)

"Dobre opowiadania to wielka sztuka, a Zsuzsa Bánk jest mistrzynią opisywania sytuacji w taki sposób, że czytelnik odnosi wrażenie, iż siedzi z bohaterami przy jednym stole".
Stephanie Lamprecht, (Hamburger Morgenpost)

"Sprawić by czytelnik odczuwał cierpienie bohaterów - to potrafi tylko wielka literatura. Zsuzsa Bánk dokonuje tego, tworząc wielowarstwowe, bolesne scenariusze pożegnań".
Peter Mohr, (Rheinische Post)

"Zuzsa Bánk została obdarzona nadmiarem psychologicznej wyobraźni, co widać nawet w opisach krajobrazów, domów czy pogody. Jej historie są nasycone nastrojami; zdania przepełnione kolorami, zapachem i dźwiękiem".
Uta Beiküfner, (Berliner Zeitung)

Informacje dodatkowe o Najgorętsze lato:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: b.d
ISBN: 83-89-75563-7

Kup książkę Najgorętsze lato

Najgorętsze lato - opinie o książce

Jasne dni
Zsuzsa Bánk0
Okładka ksiązki - Jasne dni

W małym południowoniemieckim miasteczku wschodzą i zachodzą jasne dni dzieciństwa. Seri spędza je z Karlem i Ają, córką węgierskich artystów, która wraz...

Śmierć przychodzi nawet latem
Zsuzsa Bánk0
Okładka ksiązki - Śmierć przychodzi nawet latem

Lato atakuje słońcem, lecz Zsuzsa Bánk rozmawia z matką o zimie. W opowieści o śmierci dziadka chce znaleźć wskazówkę, jak oswoić pustkę, która niebawem...