Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem

,,Geopolityką, bezpieczeństwem i wojną zajmuję się od wielu lat. Od lutego 2022 roku za polską wschodnią granicą trwają działania wojenne, które fundamentalnie zmieniają świat i nasz region oraz wprost wpływają na nasze bezpieczeństwo. Potrzeba nam pilnie strategii dla Polski na nowe, bardzo niespokojne czasy. Ponadto potrzebujemy refleksji na temat jakości kultury strategicznej w naszym kraju. O tym jest ta książka - najbardziej osobista, jaką dotychczas napisałem". Jacek Bartosiak

Najnowsza publikacja Jacka Bartosiaka nie jest poświęcona USA, Chinom czy Rosji - to książka o Rzeczpospolitej i o tym, czym ona jest i jakie mamy wobec niej marzenia.

Konflikt o panowanie nad światem stał się faktem. Czy Polska ma pomysł na swoją pozycję w tej rozgrywce? Z jednej strony mamy walczącą o utrzymanie imperialnego statusu Rosję, z drugiej - mające swoje cele kraje Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Nad głowami tych graczy rozgrywa się konflikt USA-Chiny, a w samym sercu coraz bardziej rozgrzanego tygla interesów tkwi Polska.

Czy polskie państwo ma obecnie przemyślaną strategię?

Jak powinna ona wyglądać?

Czy grozi nam wojna?

Co z naszymi elitami politycznymi w nowych, dużo trudniejszych czasach?

To pytania, na które wszyscy - jeśli chcemy być świadomymi obywatelami - musimy sobie szczerze odpowiedzieć.

Jacek Bartosiak wyjaśnia, dlaczego na naszych oczach stary ład przestał obowiązywać i znów stosuje się dawne chwyty, które już nigdy nie miały być używane. Opisuje rywalizację i wojnę, która trwa, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomi.

Bartosiak to polski Harari geopolityki. Obrazowy i sugestywny styl wypowiedzi sprawia, że jego książki pochłania się jak dobry kryminał. A czytają je wszyscy - specjaliści, stratedzy, historycy i politycy. Każdy, kto chce zrozumieć sytuację Polski na tle zmian międzynarodowych układów. Każdy, kto chce zapewnić Polsce bezpieczeństwo na lata.

Informacje dodatkowe o Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2023-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

I co dalej?

Zdaje się pytać wielu, w tym Jacek Bartosiak, autor kapitalnego studium geopolitycznego. Prawnik analizuje pozycję Polski na arenie międzynarodowej, przypominając o wcześniejszych osiągnięciach. Rzeczywiście, temu zagadnieniu adwokat poświęca sporo miejsca.

Wreszcie pojawia się pytanie o to, czy Władimir Putin w swoich chorych imperialnych zapędach zamierzał nas zaatakować. Otóż odpowiedź, niestety, będzie twierdząca. Śniła się satrapie Rosja wielka, której granice będą sięgać aż po Odrę. Gdzieś przeczytałam o planowanym ataku rakietowym na Polskę; co się wydarzyło, że sen się nie ziścił, stał się koszmarem? Gospodarz Kremla popełnił fatalny błąd, zlekceważył przeciwnika, a Ukraińcy bohatersko bronią własnego kraju. Wedle przewidywań Rosjan, wojna miała trwać zaledwie pięć, siedem dni, Ukraina miała ponieść sromotną klęskę, tak się jednak nie stało. I o tym m.in. pisze Jacek Bartosiak.

Treść jest przejrzysta, pogrupowana w taki sposób, abyśmy z łatwością mogli odnaleźć interesujące nas kwestie. Każdy z rozdziałów zawiera odpowiednie wprowadzenie, zapowiedź tego, o czym przeczytamy. Dużo jest tu prywatnych wtrąceń, zapisków z ciekawych podróży, wciąż pozostających w spójności z ogólną zawartością.

Lektura zmusza nas do namysłu nad kluczowymi kwestiami: bezpieczeństwo Polski, kondycja armii; autor prowokuje też do zadawania rozmaitych pytań. Co z naszymi siłami zbrojnymi w przypadku napaści Rosji na Polskę? Jak się przygotować do konfliktu zbrojnego? Geopolityk szuka odpowiedzi na mnóstwo nurtujących wszystkich pytań. W kwestii obronności nie możemy tylko polegać na państwach sojuszniczych, co wyraźnie podkreśla Jacek Bartosiak.

Niekiedy mogliśmy odnieść wrażenie zwykłego przegadania , mało wnoszących informacji. Ciekawa jest rzecz z polską sceną polityczną, doktor nauk społecznych punktuje włodarzy, ale według łacińskiej zasady nomina sunt odiosa. Obserwując to, co się dzieje w Europie i na świecie, Jacek Bartosiak udziela recept, sugeruje strategiczne rozwiązania. Nie kreśli czarnych scenariuszy, ale jest realistą.

Książka o dość przewrotnym tytule pokazuje, że wszystko jest zmienne. Niestety.

Avatar użytkownika - buchalka
buchalka
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023,

Trudno ocenić mi tę pozycję - sięgnęłam po nią, ponieważ są to tematy dla mnie trudne do ogarnięcia i staram się uporządkować sobie niektóre informacje. Książka jest bardzo aktualna i pozwoliła mi się odnaleźć w niektórych zagadnieniach, ale porusza też wiele kwestii z dziedziny sztuki wojennej, bardzo dla mnie obcej. Myślę, że po treści tego autora ogólnie warto jednak sięgać w kwestiach geopolityki.

Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoją matkę
Jacek Bartosiak0
Okładka ksiązki - Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoją matkę

Jacek Bartosiak - czołowy polski ekspert od geopolityki - powraca! W zbiorze felietonów oraz pogłębionych rozmowach z wybitnymi polskimi oraz zagranicznymi...

Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju
Jacek Bartosiak0
Okładka ksiązki - Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju

Świat znalazł się na krawędzi zmian, które ukształtują nowy porządek XXI wieku. Dynamika globalnych przeobrażeń wymusi na nas konieczność zrozumienia...

Forget Me Not
Julie Soto