Najlepszy kraj na świecie. Pamflet

Norwegia - kraj Ibsena, egalitarnego ,,prawa Jante", surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?

,,Najlepszy kraj na świecie" to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś - wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką, obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego ,,reżimu dobroci". To również pamflet, który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem, religijnością a sekularyzmem, indywidualizmem a komunitaryzmem, utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.

Nina Witoszek, uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii, wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie, ostre pióro, odwaga polemiki, bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii - kraju który zadziwia, prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

Informacje dodatkowe o Najlepszy kraj na świecie. Pamflet:

Najlepszy kraj na świecie. Pamflet - opinie o książce

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Reportaż, może nie do końca. Chyba bardziej studium przypadku, tego jak Norwegia wypada na tle innych krajów europejskich. Co spowodowało, że poszła w swoim rozwoju w tak drastycznie innym kierunku. Ciekawe zobrazowanie, zarówno społeczeństwa, jak i gospodarki, kierunków politycznych. W dużej części można spotkać subiektywną ocenę autorki, lub bohaterów, których opisuje i cytuje.

Avatar użytkownika - Olena
Olena