Napoleon. Człowiek i mit

Data wydania: 2019-08-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Napoleon: A Life

Napoleon, jakiego nie znacie

Nowatorska biografia bezlitosnego geniusza, cynicznego boga wojny i namiętnego kochanka

Zapewne tylko trzech obcych władców nie trzeba przedstawiać żadnemu Polakowi: Hitlera, Stalina i Napoleona. O dwóch pierwszych napisano w ostatnich latach wszystko, ostatni - mimo że upamiętniony w Mazurku Dąbrowskiego - wciąż pozostaje pociągającą tajemnicą.

Napoleon to najwybitniejsza postać w nowożytnej historii ludzkości: jego imieniem nazwano całą epokę w dziejach świata, hołd oddawały mu pokolenia naszych przodków, od niego strategicznego geniuszu uczyli się najwięksi z polskich dowódców, z Józefem Piłsudskim na czele.

Skomplikowane dzieciństwo, trudny charakter i mocarna osobowość, które zaprowadziły go na szczyty, były jednocześnie przyczyną jego osobistych i przywódczych klęsk.

Adam Zamoyski, znawca epoki napoleońskiej, wychowany we wrogiej Bonapartemu Anglii, ale w polskiej arystokratycznej rodzinie, zrobił to, co nie udało się żadnemu z wcześniejszych biografów cesarza Francji - pokazał go odartego z legend i mitów, pełnego sprzeczności, zasług i grzechów.

To najlepsza współczesna biografia człowieka, który sam o sobie powiedział: Jakąż powieścią było moje życie!

Tagi: Biografie postaci historycznych polityków i wojskowych

Kup książkę Napoleon. Człowiek i mit

Opinie o książce - Napoleon. Człowiek i mit

1812 wojna z rosją
Adam Zamoyski0
Okładka ksiązki - 1812 wojna z rosją

Wyprawa Napoleona na Rosję w roku 1812, albo jak sam ją nazywał "druga wojna polska" to najbardziej spektakularne i jednocześnie najbardziej...

Moscow 1812 Napoleon's Fatal March
Adam Zamoyski0
Okładka ksiązki - Moscow 1812 Napoleon

'Napoleon's invasion of Russia and his ensuing terrible retreat from Moscow played out as military epic and human tragedy on a colossal scale - history's...

Szpetnicy
Maciej Kapuściński