Naznaczona

Tom 1 cyklu Dom Nocy

Zoey to zwyczajna nastolatka, która dzieli życie między szkolną monotonię a rodzinną sielankę. Pewnego dnia cały jej świat staje na głowie. Zostaje Naznaczona i musi udać się do szkoły Domu Nocy. Tylko tam może przejść niezbędną Przemianę w dorosłego wampira.

Dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowym, fascynującym świecie. Wkrótce odkrywa, że jest wyjątkowa, co przysparza jej wielu wrogów. Sprzymierzeńcem Zoey okazuje się Erik, jeden z najbardziej atrakcyjnych i utalentowanych wampirów w szkole.

Informacje dodatkowe o Naznaczona:

Naznaczona - opinie o książce

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-08-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,

Ostatnio zaczęłam czytać książki o wampirach. Ot tak, dla przyjemności i w poszukiwaniu alternatywy dla jakże przesłodzonego "Zmierzchu". Ostatecznie wyszło to prawie jak eksperyment porównawczy, z którego wysnułam kilka ciekawych wniosków. Między innymi odkryłam, że koncepcji świata wampirów jest tyle ilu autorów podejmujących ten temat. Jedną z ciekawszych pozycji tego typu okazała się "Naznaczona".

W teorii seria "Dom Nocy" to po prostu powieść dla młodzierzy. Uważam, że to AŻ powieść dla młodzieży. Zoe jako narratorka powieści zaskakuje chumorem i dystansem do wszystkiego, co ją otacza - z własną przemianą włącznie. Może książka sama w sobie nie tryska bardzo humorem, ale świetnie wykreowane postacie i dowcipne dialogi uzpełniają te braki. Ponadto w książce spotykamy się z zupełnie inną sytuacją wampirów - zwykli ludzie doskonale wiedzą o ich istnieniu! Ciekawie było spojrzeć na przemianę oczami dziewczyny, która mniej więcej wiedziała co się z nią dzieje oraz zobaczyć reakcje otaczających ją ludzi.
Akcja książki pozostaje w normie - ani nie pędzi, ani się strasznie nie wlecze. Kolejne wątki dodawane są do powieści na spokojnie, bez pośpiechu, dlatego nie jest to pozycja dla wielkich miłośników książek, w których cały czas coś się dzieje. Myślę, że wszelkie tajemnice Domu Nocy zostaną wprowadzone dopiero w drugiej części - przynajmniej na to się zapowiada. A jeżeli będzie tak, jak podejrzewam, to już się boję. Oj będzie się działo!

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Na odstresowanie Zoey to typowa nastolatka, która organizuje swoje życie między szkolnymi obowiązkami oraz pokręcona rodzinką. Wszystko zmienia się w dniu, w którym do szkoły przychodzi tracker i naznacza dziewczynę. Zoey musi udać się do Domu Nocy gdzie ukończy (lub nie) w pełni przemianę z adepta w wampira. Ma nadzieję, że chociaż tu odnajdzie swoje miejsce i przyjaciół. Czy uda jej się odnaleźć swoje miejsce w szkole dla wampirów ? Czy znajdzie miłość i przyjaciół oraz pojedna się z rodziną ? Pomimo tego, że cała fabuła książki opiera się na wampirach jak np. w ,,Zmierzchu" myślę, że historia jest o wiele ciekawsza. Nie spotkamy tu ukrywających się wampirów a wręcz przeciwnie. Tutaj są one częścią świata. Jeśli ktoś szuka książki w której wampiry rzucają się na ludzi z pragnienia krwi to napewno tutaj tego nie znajdzie. Chociaż sam wątek krwi jest poruszany to tu nabiera on zupełnie nowego znaczenia. Watek miłosny ? Oczywiście ! Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie tego typu książek bez niego. Oprócz przystojnego i utalentowanego adepta Erika autorki ( by narobić zamieszania miłosnego) przedstawią nam postać Heatha - ludzkiego (byłego) chłopaka naszej bohaterki. Ogólne wrażenie : dobre. Może nie jestem w siódmym niebie ( jak przy serii o Psi) ale nie żałuje, że przeczytałam tą książkę. Myślę,że idealnie nadaje się na odstresowanie i ucieczkę od świata codziennego. recenzja pochodzi z bloga: www.worlbysabina.blogspot.com
Avatar użytkownika - sarczyx
sarczyx
Przeczytane:2016-06-12, Ocena: 5, Przeczytałem,
Bardzo ciekawa i wciągająca książka! Zachwycona nią nie będzie tylko młodzież, a dorośli również!

Przeczytane:2016-02-12, 52 książki 2016,
Pierwsza część serii Dom Nocy. Poznajemy w niej Zoey Redbrid, która jest zwykłą uczennicą zwykłego liceum. Do czasu. Pewnego dnia zostaje Naznaczona znakiem półksiężyca na swoim czole, a to oznacza, że musi się przenieść do Domu Nocy, elitarnej szkoły dla wampirów. Poznaje nowych przyjaciół, którzy pomagają jej się zaaklimatyzować w nowej sytuacji, zyskuje także wroga. Afrodyta, przewodnicząca Cór Ciemności oraz najpopularniejsza dziewczyna w liceum dla wampirów czuje w Zoey zagrożenie dla swojej pozycji i próbuje ją zniszczyć w szkole. Dziewczyna poznaje także chłopaka, Erika Nighta, który jest dla niej ideałem. Ale w tym samym czasie Zoeya musi poradzić sobie ze swoim byłym chłopakiem z liceum, człowiekiem, który nie może o niej zapomnieć.
Avatar użytkownika - kinia1699
kinia1699
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jest to początek przygód dopiero co naznaczonej Zoey. Trafia ona do Domu Nocy, gdzie zaczyna uczy się jak zostać dorosłym wampirem. Jej mentorką zostaje Neferet, najwyższa kapłanka. Zoey zdobywa czterech zaufanych przyjaciół : Stevie Rea, Damiena , Shaunee i Erin. Dostaje też małą, rudą kotkę, którą nazywa Nala. Jednak nie może do końca zapomnieć o swoim poprzednim życiu, przez co zostaje przypadkowo Skojarzona ze swoim ludzkim chłopakiem z którym miała zamiar zerwać. Z pomocą przychodzi jej Erik jeden z najbardziej przystojnych i utalentowanych uczniów w szkole. Jak by tego było mało pozyskuje nowego wroga - Afrodytę. Należy do książek , które muszą się ,,rozkręcić" w miarę czytania. Dlatego też pierwsze ok.80 stron męczyłam jakiś tydzień. Jak już miałam się poddać to się rozkręciła. Dlatego też resztę przeczytałam w jakieś 3-4 dni. Podsumowując fajna książka, która potrzebuje czas na rozkręcenie, a potem po prostu Cię wciąga.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jeśli ktoś jest fanem książek o wampirach, musi przeczytać pierwszą część sagi "Dom Nocy". To właśnie z niej dowiadujemy się, że wampirem wcale nie staje się poprzez ugryzienie innego tylko poprzez Przemianę. Główna bohaterka Zoey jest zwykłą nastolatką, z typowymi nastoletnimi problemami. Matka Zo wyszła drugi raz za mąż, a jej "Ojciach" jest jednym słowem beznadziejnym człowiekiem. Przy w miarę zdrowych zmysłach trzyma dziewczynę jej babcia - Sylvia Redbird, której czirokezka krew płynie także i w żyłach Zo. Jedynym marzeniem dziewczyny jest znalezienie własnego miejsca na ziemi, do którego mogłaby należeć, co staje się za sprawą Trackera. Znak na czole dziewczyny sprawia, że przeprowadza się ona do Domu Nocy, gdzie przyjdzie jej się zmierzyć nie tylko z tym, że będzie ona jedyną adeptką z wypełnionym znakiem (co dzieje się tylko po przemianie) ale jak się później okaże będzie władać wszystkimi pięcioma żywiołami. Poza tym w końcu znajdzie prawdziwych przyjaciół, będzie musiała wybierać między dwoma chłopakami, przetrwać wojnę z najpopularniejszą dziewczyną w szkole i zmierzyć się z czymś o czym tak dokładnie nie będzie miała pojęcia. Jednak Nyks zawsze będzie czuwać zarówno nad Zo jak i nad jej przyjaciółmi. Polecam :)
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 2, Przeczytałem, 52_Książki_2014,
Książka bardzo niskich lotów. Kolejna która powstała w ramach mody na książki o wampirach. Amerykańskie szkolne realia przedstawione w formie szkoły wampirów. Zamiast słynnej elity cheerleaderek i rugbystów mamy córy i synów ciemności. Jak dla mnie żałosna próba sprzedania na siłę książek o modnym wśród nastolatek temacie.
Avatar użytkownika - TrzebaPrzeczytac
TrzebaPrzeczytac
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 2014 , Przeczytane, 52 książki 2014 ,
,,Naznaczona" to pierwszy tom cyklu pt. ,,Dom Nocy". Powieść ta to kolejna z modnych obecnie książek o wampirach. Główna bohaterka będąc w szkole, nagle zauważa wampira - zauważa go od razu, po charakterystycznym znaku na czole i tatuażach na reszcie twarzy, to właśnie on ją naznacza. Zoey, aby mogła przejść przemianę musi wyprowadzić się od rodziny i przenieść się do specjalnej szkoły o nazwie - ,,Dom Nocy" - gdyby tego nie zrobiła - groziła jej śmierć. Szybko okazuje się, że nasza bohaterka jest kimś niezwykłym i ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. ,,Naznaczona" to typowa powieść dla młodzieży, utrzymana w stylu, który obecnie przeważa w literaturze dla młodzieży. Łatwa, prosta, napisana chwilami wręcz ,,prostackim" językiem, który w założeniu miał być ,,młodzieżowy" - jednak pozostał taki tylko w założeniu. Autorki usilnie starają się stworzyć coś innego - jednak poza samym pomysłem na szkołę dla wampirów i ich kreację - trudno znaleźć coś, co takie by było. Mamy do czynienia z typową fabułą dla literatury młodzieżowej. Zwykła nastolatka, która nagle staje się kimś szczególnym, najprzystojniejszy chłopak w szkole, który prawie natychmiast się w niej zakochuje. To wszystko tworzy banał, który jednak miło i łatwo się czyta. Pewnie przeczytam kolejny tom - nie ukrywam z ciekawości, co będzie dalej (mam nadzieję, że autorki się ,,rozwiną"). Dość spora część mnie już wyrosła z takiej literatury...
Avatar użytkownika - Olesska19
Olesska19
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 Książki w 2014 roku ,
Bardzo fajna książka opowiadająca o dziewczynie, która w przyszłości ma zmienić się w dorosłego wampira. Ucieka z domu do szkoły Domu Nocy bo tylko tam może przejść przemianę. Naprawdę bardzo dobra książka i zamierzam dalej czytać cykl "Dom Nocy"

Przeczytane:2013-12-22,

Dom Nocy to szkoła dla młodocianych wampirów, w której Naznaczeni muszą przejść Przemianę. Tym, którym nie uda się przejść Przemiany umierają śmiertelnie kaszląc (!). Wkrótce do szkoły trafia Zoey, która zostaje Naznaczona przez łowcę wampirów. Już pierwszego dnia odkrywa, że jest wyjątkowa. Przysparza jej to wroga wśród Cór Ciemności, lecz na szczęście w pobliżu jest Erik, która pomaga jej przezwyciężyć problemy. Czy uda jej się pokonać Afrodytę i przejść Przemianę?

Zoey Redbird zostaje Naznaczona przez łowcę przy swojej najlepszej przyjaciółce, która wpada w panikę. W domu nie jest lepiej. Jej ojczym wzywa Ludzi Wiary i lekarzy, by pomogli mu wyleczyć córkę. Dziewczyna bojąc się kolegów ojczyma ucieka do swojej babci na lawendową farmę. Tam poznaje boginię Nyks, która wypełnia jej znamię. Zoey traci przytomność. Budzi się w skrzydle szpitalnym Domu Nocy. Jej mentorką zostaje najwyższa kapłanka, Neferet. Już na samym początku pobytu w szkole jej rywalką zostaje przewodnicząca Cór Ciemności, Afrodyta. Jeszcze na dodatek w Zoey zakochuje się Erik, najzdolniejszy i najatrakcyjniejszy chłopak w szkole, a zarazem były Afrodyty. Czy Zoey poradzi sobie w nowej szkole? Co Zoey ma w sobie czego inni nie mają? Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań znajdziecie w książce  „Naznaczona”.

,,Starałam się przypomnieć sobie, jakie były oficjalne przyczyny śmierci tych dzieci, które nie zdołały przejść procesu Przemiany w wampiry. Czy dostawały ataku serca? A może zakaszlały się i zasmarkały na śmierć?"

Na początku nie miałem zamiaru czytać tej książki, bo spotkałem się z wieloma negatywnymi i kilkoma pozytywnymi recenzjami. Jednak chciałem sprawdzić i wyrobić sobie swoje zdanie o tej książce. Kompletnie się zawiodłem. Owszem, były tam momenty, w których się śmiałem... z bohaterów i słów w języku czirokeskim.Gdy przeczytałem jak jest w tym języku córka popłakałem się ze śmiechu.

Fabuła była nawet ciekawa, ale trochę za późno zaczynało się coś dziać. Momentami było ciekawie, ale wtedy autorki musiały wszystko zepsuć. Wtedy miałem już naprawdę dość, ale nie poddawałem się i jakoś dobrnąłem do końca. W gruncie rzeczy nie było nawet tak źle i miejscami przyjemnie się czytało.

Podsumowując. „Naznaczona” to książka nie warta uwagi i osoby, które mają dość wampirów lepiej, by sobie podarowały. Miłośnicy wampirów mogą cieszyć się z lektury, ale raczej nie będą zadowoleni. Zapoznając się z recenzjami kolejnych tomów serii zauważyłem, że według czytelników od drugiego tomu jest coraz lepiej, więc jeśli to prawda sięgnę po kolejny tom z ciekawości.

Avatar użytkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2013-07-31, Ocena: 4, Przeczytałam,
Bardzo fajnie się czytało ;).
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo wciągająca , ciekawie się ją czyta , trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki
Avatar użytkownika - truskaweczka8989
truskaweczka8989
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Mroczny dom nocy, tajemnice, wampiry, na pozór zwykła nastolatka.. Wszystko co uwielbiam w książkach; sekrety i fantasy! Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka jest średnia, wręcz cierpka.
Jak na książkę tego typu (wampiry, magia itd.) jest naprawdę świetna. Jak zacznie się czytać, to ciężko przerwać. Przyjemnie się czyta całą serię, zdecydowanie :)
Avatar użytkownika - loveit244
loveit244
Przeczytane:2012-08-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka naprawdę świetna. Napisana językiem młodzieży, więc łatwo się ją czyta.. Przynajmniej mnie ;)
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Chazzurizu
Chazzurizu
Przeczytane:2011-02-03,
Przeczytałam cztery części i przyznam pierwsza mnie nie powaliła. Zdradzoną zaczęłam czytać z nudów i tak mnie pochłonęła że zakupiłam kolejne części- nie żałuje. Z niecierpliwością czekam na piątą część cyklu Dom Nocy.
Bardzo wciągająca fabuła, przynajmniej dla mnie ;P Świetnie mi się ją czytało :D Polecam wszystkim :*

Przeczytane:2010-11-14,
Świetna książka. Na początku nie byłam przekonana do niej, ale zaczęła mnie wciągać.
Avatar użytkownika - Cookiss
Cookiss
Ocena: 4, Czytam,
Z początku mnie nudziła, ale tak na środku nawet całkiem wciągnęła.
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2010-11-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
po przeczytaniu opisu książki na tyle okładki, naprawdę nie byłam chętna jej przeczytaniu, ale na szczęście się skusiłam i teraz nie żałuje. Książka jest niesamowita .! Ona i jej kontynuacje zostały jednymi z moich ulubionych i najszybciej przeczytanych książek. (Przeczytałam ją w niecałe 2 dni ;) )
Avatar użytkownika - Ervisha
Ervisha
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nic dodać nic ująć. Świetna książka :)
Avatar użytkownika - Drakon
Drakon
Przeczytane:2010-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
ja czytalem wszytskie 3 czesci i ksiazki są dobre, zalezy co sie komu podoba ale jesli chodzi o ksazki o wampirach to porywu w tej serii nikt nie znajdzie:D

Przeczytane:2010-06-07,
Książka bardzo fajna aczkolwiek troszeczke monotonna .kilka razy zauwazylam ze poprostu jest ten ssam opis sytuacji.zbyt malo akcji.
Avatar użytkownika - basiek87
basiek87
Przeczytane:2011-03-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
obecnie posiadam 2 część tej serii Zdradzoną, nie czytałam ale opinie o tej sadze są super.
Avatar użytkownika - Martycja
Martycja
Przeczytane:2010-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Za bardzo zmieszana z rytuałami czarownic.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2009-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Fajna powieść o wampirach , która nie jest stratą czasu , ale też nie dostarcza zbyt wielu zachwytów . Ot taka książka na wolną chwilkę .

Przeczytane:2010-05-04,
Czyta się szybko i dośc miło... Jednak szału nie ma ;)
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-11-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Ogólnie książka była ciekawa i fajna, ale były momenty, które mnie w głównej bohaterce bardzo irytowały. Na przykład jej przemądrzałość, czy zuchwałość.
Jak też można było się tak szybko przyzwyczaić do tego, że dzień to noc i odwrotnie?
Albo jak ona po dwóch dniach już pozjadała wszystkie rozumy i musi obalić wredną laskę? No błagam.
Za krótki czas od przyjęcia jej do Domu Nocy minął, by mogła się tak wywyższać.
Stylistyka książki też pozostawia trochę do życzenia. Pomysł niby niezły, spojrzenie na wampiry inne niż wszystkie, jednak autorki za bardzo pomieszały "rasy". Z jednej strony wampiry pijące krew, z drugiej w sumie czarownice modlące się do bogini i tworzące pentagramy przy pełni księżyca. Nie kupuję tego, ale sprawdzę kolejną część, a nuż mnie zadziwi.

Książka, po któą sięgnęłam zupełnym przypadkiem. Wyleżana wiele lat, na córeczkowej półce trafiła w moje ręce, bo córka postanowiła oczyścić swoje półki na inne pozycje. Stwierdziłam- spróbuję ogarnąć pierwszą część, może mnie zainteresuje, a jeśli nie , to sprzedam lub dam komuś zainteresowanemu, tym bardziej, ze mamy całą serię.

I jakie było moje zdziwienie , kiedy w jeden dzień pochłonęłam całą i od razu sięgnęłam po drugą?

Ja-  czytelnik czytający raczej romanse i obyczajówki dałam się wciągnąć w klimaty ludzi i wampirów! Myślę, że samo to wiele mówi o tej książce. Mam nadzieję, że cała seria będzie tak pasjonująca.

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2018-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018, Dom nocy,

Opowieść o Zoey Redbird - zwyczajnej nastolatce, która pewnego dnia zostaje naznaczona i musi udać się do Domu Nocy, by móc przeżyć i zostać wampirem. Jej matka oraz przybrani ojciec nie pochwalają tego, co z nią się dzieje. Na szczęście dziewczynie pomaga babcia. W Domu Nocy Zoey wreszcie odnajduje swoje miejsce na ziemii oraz prawdziwych przyjaciół.

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Rok 2017,

„Szukam siły nie po to, by stać się mocniejsza od innych, ale by zwalczyć swego najgroźniejszego przeciwnika : własne wątpliwości.”
Praca w duecie bywa ciężka, żmudna, a czasem nawet i stresująca. Jednak, kiedy dwie osoby obdarzone nieograniczoną wyobraźnią są ze sobą spokrewnione, sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Kiedy w 2005 roku P.C. Cast i jej córka Kristin zaczynały pracę nad cyklem powieści „Dom Nocy”, nie mogły nawet przypuszczać, że stanie się on tak popularny jak seria Stefanie Meyer.
Fabuła pierwszego tomu cyklu rysuje się, następująco: Początkująca wampirzyca, Zoey Redbird, trafia do szkoły Domu Nocy. To tu będzie musiała przejść nieodzowną Przemianę, by zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira. Pomimo początkowych trudności, przyzwyczaja się do nadprzyrodzonych zdolności, jakimi obdarzyła ją Nyx, Bogini Wampirów, i coraz lepiej wchodzi w rolę nowej przywódczyni Cór Ciemności. I co najważniejsze – zaczyna czuć się w Domu Nocy, jak w swym własnym. Ma swego chłopaka, a nawet... dwóch. Ale oto zdarza się coś niewyobrażalnego. Pewnego dnia w zewnętrznym świecie ludzi ginie kilkoro nastolatków, a wszystkie ślady prowadzą do Domu Nocy. Zoey zaczyna zdawać sobie sprawę, że nadprzyrodzone siły, które wyróżniają ją spośród innych, mogą też obrócić się przeciwko jej najbliższym. Dziewczyna zwraca się o pomoc do swych nowych przyjaciół, a wtedy śmierć zakrada się również do Domu Nocy. Zoey musi pogodzić się ze zdradą, która łamie jej serce i podkopuje fundamenty jej nowo zbudowanego świata .
„Naznaczona” – pierwszy tom sagi, jakiej akcja rozgrywa się w Tulsie – wprowadza nas w skomplikowany, nastoletni świat Zoey, która oprócz kłopotów z matematyką, ojciachem (jak nazywa swojego ojczyma) i chłopakiem (zdecydowanie nadużywającym alkoholu), jest również osobą muszącą zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem. Naznaczona przez Trackera (nie mógł wybrać lepszego miejsca niż szkolny korytarz), odrzucona przez najbliższą rodzinę i mająca pomoc tylko w osobie własnej babci, udaje się do Domu Nocy, by tam przejść przemianę w dorosłego wampira. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zmiany zachodzące w organizmach młodych „nocnych dzieci” prowadzą do śmierci tych mniej odpornych na przeistoczenie. Przestępując próg Domu Nocy, Zoey nie zdaje sobie sprawy, że za jego murami odnajdzie bezinteresowną przyjaźń, zyska nowych wrogów, a także zupełnie niechcący stanie się „ofiarą” miłosnego trójkąta, a także z tego, że nie jest ona tylko kolejną, zwykłą adeptką.
Cóż, po naznaczeniu Zoey jej znajomi widzą w niej potwora, jej matka i ojczym natomiast nie są zachwyceni sytuacją Zoey i za wszelką cenę starają się ją "nawrócić". Jedyną osobą, która rozumie i przede wszystkim akceptuje obecną sytuację Zoey jest jej babcia, z którą ma świetne relacje.
Zoey w końcu trafia do szkoły wampirzych adeptów. Poznaje nowych znajomych, wrogów niestety też. Odkrywa tajniki i zasady obowiązujące w jej nowej szkole. Spotyka również przystojnego (a jakże) i niezwykle utalentowanego Erika, który wykazuje zainteresowanie naszą Zoey. Niestety sytuacja nie jest taka fajna, gdyż Zoey ma już chłopaka w "ludzkim świecie". Co prawda ona uważa, że między nimi nic już nie ma, ale Heath nie chce się z tym pogodzić...

Przyznam, że nudziłam się na początku, do tego stopnia, iż byłam pewna,że nie dam rady czytać dalej. Jednak od momentu gdy Zoey trafia do Domu Nocy zaczyna robić się ciekawiej, a ja sama wciągnęłam się w tę powieść niesamowicie. Przede wszystkim spodobał mi się język młodzieżowy, który na chwilę obecną jest irytujący. Adepci przeklinają, mają głupie odzywki i docinki, a na korytarzach wyprawiają rzeczy, o których, moim zdaniem autorki nie powinny pisać w książce dla nastolatek. Było to żenujące i moim zdaniem kompletnie niepotrzebne, jednak, o dziwo, nieprzewidywalne.
Główna bohaterka jest dość, powiedziałabym, przyswajalna, choć bywa też niesamowicie irytująca, naiwna, a także infantylna, co jest prawdziwą zmorą młodzieżowych książek. Choć jak to bywa w młodzieżówkach - zwyczajna nastolatka, okazuje się nie tak do końca zwyczajna. Ten schemat powoli zaczyna wychodzić mi bokiem. Zoey jest narratorką tej książki., dlatego poznajemy świat Domu Nocy z jej punktu widzenia. Dziewczyna została obdarzona niezwykłymi zdolnościami, które rzadko zdarzają się u adeptów. Niestety przysparza jej to trochę nieprzyjemności i wrogów, w postaci innych adeptów - Afrodyty i jej świty. Już pierwszego dnia Zoey zaprzyjaźnia się z paczką znajomych, którzy przygarniają ją do siebie i zawsze służą pomocą. Pozostali bohaterowie są równie płytcy jak główna bohaterka.
Jeszcze przed czytaniem "Naznaczonej" myślałam o wizerunku wampira w literaturze typowo młodzieżowej. Autorzy tak już odchodzą od wizerunku "prawdziwego wampira", że aż zastanawiam się czym jeszcze mnie zaskoczą. Dodam, że tęsknię bardzo za wampirem-księciem nocy, który dopiero po zmierzchu ożywa... W tej pozycji oczywiście jest stworzony własny wizerunek wampira, ale co mnie cieszy, tutaj wampiry funkcjonują w nocy, jednakże słońce ich nie zabija, jedynie osłabia. Niestety, wampiry z "Domu Nocy" nie posiadają kłów... To jest dla mnie nie do przyjęcia, bo skoro lubią pić krew, to dlaczego nie posiadają kłów? Czyżby powtórka ze "Zmierzchu"?
Wręcz przeciwnie jest dużo bardziej…ciekawszy, mroczniejszy i zabawny zarazem.
Po pierwsze, wampirem stajesz się nie przez ugryzienie, ale przez naznaczenie przez boginię Nyks. Po drugie, w następstwie wybrania trafiasz do szkoły dla wampirów, gdzie uczysz się wszystkiego o swoim nowym życiu, zasadach, a także rozwijasz talenty i umiejętności. Cały świat wie o istnieniu wampirów, które nie muszą się ukrywać, chociaż też starają się nie być zbyt widoczne. Nagle okazuje się, że połowa wybitnych osobistości, polityków, aktorów, piosenkarzy, sportowców to wampiry. Dzięki przemianie rozwinęli oni swoje talenty i stali się sławni. Bo wampiry są we wszystkim od ludzi lepsze. Lepiej recytują Szekspira, lepiej strzelają z łuku, nigdy nie chybiając, są mądrzejsze, sprytniejsze od przeciętnego człowieka. Ale nie są idealne. Tak samo jak ludzie potrafią być wredne, fałszywe i co najgorsze, zepsute i złe. Bo takie wampiry, dzięki swoim umiejętnościom i sile, stanowią wielkie niebezpieczeństwo.
Fenomen „Domu Nocy” polega na tym, że autorki na nowo spojrzały na kwestię wampiryzmu, odchodząc tym samym od tradycji, która mówi, że nosferatu można zostać tylko i wyłącznie przez ugryzienie (naznaczone osoby wyróżniają się z tłumu tym, że na środku czoła mają tatuaż w kształcie półksiężyca). Szczególną rolę pełni w książce także kult Nyks, która, jako uosobienie nocy, jest patronką/matką pijących krew istot nieśmiertelnych. Nie mniej ważny, dla „Domu Nocy” jest „koci” kult, gdyż to właśnie one, od zawsze były nieodzownymi towarzyszami nocnych istot.
Nie można również nie wspomnieć o postaciach. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje Sylvia Redbird – babcia głównej bohaterki, potomkini plemiona Czirokezów. Spotkanie z nią powoduje zazdrość w każdym, kto nie ma sposobności nazwać się jej wnukiem. Rzadko można doświadczyć obcowania z tak ciepłą, emanującą mądrością i pełną dobrego słowa dla każdego kobietą. To właśnie dzięki niej, Zoey się nie poddaje, mając przy tym poczucie, że nieważne, co się będzie działo, zawsze znajdzie pocieszenie w babcinych ramionach. Istotą rolę odgrywa także Neferet, która, jako najwyższa kapłanka Nyks, przyjmuje Zo do grona uczniów i staje się dla niej drugą matką (niestety nic nie jest tak kolorowe, jak się wydaje, – co się okaże w kolejnych częściach powieści). Mimo mnogości osób występujących w książce naprawdę łatwo połapać się w tym, kto jest, kim i jaką pełni rolę.
Świat wampirów zbudowany przez P.C i Kristin Cast jest całkowicie inny od znanego nam z sagi „Zmierzch” czy „Pamiętników wampirów”. Wszystkie stereotypy są zastąpione zupełnie nowymi „faktami”. Jest to świat magiczny, nierealny, ale problemy, z którymi zmagają się bohaterowie są takie same jak nasze, co sprawiło, że czasami myślałam, iż Dom Nocy mógłby istnieć naprawdę.
Sam Dom Nocy, jako miejsce, można określić mianem wampirzego Hogwartu – z tym, że uczniowie nie muszą go opuszczać wraz z nastaniem wakacji, a lekcje, co dość łatwo przewidzieć, odbywają się po nocach. Na uwagę zasługuje również przepiękna, wytłaczana okładka. I w tym momencie muszę się przyznać, że pierwszy tom kupiłam właśnie ze względu na nią. Na całe szczęście zawartość w pełni mnie zadowoliła.
Dość niekonwencjonalne podejście do tematu i naprawdę ciekawie opowiedziana historia, (która, na całe szczęście, dopiero się zaczyna) sprawiają, że książka jest naprawdę warta uwagi. Nie ulega wątpliwości, że kolejne jedenaście tomów dostarczy czytelnikom rozrywki na długie wieczory, a także odpowiedzi na pojawiające się w kolejnych częściach dręczące pytania. Co ważne, autorki nie bały się poruszyć trudnego tematu homoseksualizmu, ucząc tym samym akceptacji i zrozumienia dla osób o odmiennej orientacji, jak i tego, że nie ma nic ważniejszego niż prawdziwa przyjaźń.
Polecam!!!

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Naznaczona Autor: Kristin Cast, Phyllis Christine Cast tłumaczenie: Renata Kopczewska tytuł oryginału: Marked seria/cykl wydawniczy: Dom Nocy tom 1 wydawnictwo: Książnica, Katowice data wydania: 13 listopada 2009 ISBN: 978-83-245-7818-4 liczba stron: 328 Szesnastoletnia Zoey prowadzi dość zwyczajne życie, gdy pewnego dnia zostaje Naznaczona i od tej pory całe jej życie ma się zmienić. Nastolatka musi udać się do Domu Nocy, szkoły wampirów, gdzie ma się uczyć jak przetrwać Przemianę. Bardzo szybko okazuje się, że Zoey jest wyjątkowa - posiada dużo większe umiejętności niż pozostali uczniowie szkoły. Niestety, życie dziewczyny nie jest tak wspaniałe jak mogłoby się wydawać, w nowym miejscy spotka nie tylko przyjaciół, ale także ich wrogów, a ponadto będzie musiała zmierzyć się z niebezpieczeństwami... Gdy usłyszałam o tej książce i dowiedziałam się, że opowiada o losach wampirów oraz ich szkole, byłam przekonana, że przypadnie mi ona do gustu. P.C. Cast i Kristin Cast przedstawiły wampiry w zupełnie innym świetle. Książka wywarła na mnie dobre wrażenie. Ani przez chwilę nie byłam znudzona pierwszą częścią ,,Domu Nocy", choć zwykle zdarza mi się to bardzo często. Kolejnym plusem jest to, że postacie nie były tak niesamowicie przesłodzone jak np. w sadze ,,Zmierzchu". Język książki był młodzieżowy, czasem wydawało mi się, że aż za bardzo, ale pomimo to czytało się szybko i przyjemnie, fabuła też niesamowicie mnie wciągnęła. Ogromną zaletą jest to, że coś działo się przez cały czas, a nie tak jak w większości książek - dopiero na końcu zaczynało się robić ciekawie...
Upadek Kalony
P. C. Cast Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Upadek Kalony

Czy Ciemność naznaczyła nieśmiertelnego Kalonę tak samo jak Neferet? Czy zawsze wolał władzę od honoru, a potęgę od lojalności i wiary? Upadek Kalony...

Przysięga Smoka
P. C. Cast Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Przysięga Smoka

Bestsellerowe autorki P.C. i Kristin Cast przestawiają historię jednego z bohaterów cyklu - Smoka Lankforda. Zanim Bryan Lankford przybrał imię...