Niania lekkich obyczajów

Patrycja, Gośka, Iza i Agnieszka cztery kobiety, matki i sąsiadki - każda z innymi problemami dnia codziennego, ale wszystkie pragnące miłości i męskiej bliskości.
Mieszkają w jednej kamienicy z Eweliną – młodą, atrakcyjną, tajemniczą i trochę zbyt, jak na ich gust, wyzwoloną panią do towarzystwa.

Jednak to właśnie Ewelina w obliczu pandemii wykazuje się przytomnością umysłu i doskonałą organizacją, niosąc sąsiadkom pomoc w opiece nad dziećmi mieszkającymi w kamienicy.

Niedługo jednak okazuje się, że wsparcie Eweliny nie ogranicza się jedynie do zapewnienia maluchom zajęć.

Czy dzięki jej radom kobietom uda się ułożyć życie ?
Czy tajemnice krążące wokół Eweliny zostaną rozwiązane?

Intrygująca, trochę romantyczna i z pewnością mocno realistyczna powieść obyczajowa osadzona w codzienności pandemii Covid 19.

Informacje dodatkowe o Niania lekkich obyczajów:

Wydawnictwo: Dlaczemu
Data wydania: 2021-02-17

Kup książkę Niania lekkich obyczajów

Niania lekkich obyczajów - opinie o książce

Patrycja, Goska , Iza i Agnieszka to sąsiadki, które mieszkają w jednej kamienicy. Każda z nich jest matką, ma swoje problemy i zmartwienia z którymi jak każdy z nas borykają się codziennie ale przede wszystkim każda z nich jest sama. Iza próbuje odzyskać męża, który wyprowadził się z domu. Patrycja łączy pracę i opiekę nad dziećmi podczas nieobecności męża marynarza. Agnieszka samotnie wychowuje dziecko, a z drugiej strony pragnie poznać kogoś kto ja pokocha. Gosia zaś rozwodzi się z mężem, który wyjechał za granicę i nie zamierza wracać do kraju. Cała historia rozpoczyna się w tamtym roku na samym początku pandemii. Zamknięte szkoły i liczne obostrzenia, powodują, iż każda z nich potrzebuje pomocy zwłaszcza przy opiece nad dziećmi. Z pomocą przychodzi im najmłodsza sąsiadka Ewelina studentka, która jest jednocześnie panią do towarzystwa. W obliczu zamknięcia szkół wciela się w role niani i z przyjemnością pomaga nie tylko przy dzieciach ale podejmuje się ogarnięcia zdalnego nauczania, a przede wszystkim okazuje się również dużym wsparciem dla każdej z nich.

„Niania lekkich obyczajów” to tylko pozornie lekka historia  o przyjaźni, szacunku do drugiego człowieka, pomocy i wspieraniu się w trudnych czasach. Całość została napisana niezwykle lekkim i przyjemnym językiem przez co zdecydowanie trudno się od niej oderwać. Przedstawienie historii z perspektywy każdej z nich jest dodatkowym plusem. Autorka porusza szereg ważnych tematów takich jak przemoc domowa czy oszustwa internetowe. Pokazuje również jak złudne i krzywdzące może być pierwsze wrażenie. Każda z bohaterek jest inna, popełniają błędy, wyciągają wnioski tak jak w prawdziwym życiu, dzięki przez co są nam bliskie. Zdecydowanie polecam!

Świat nagle zatrzymał się w miejscu, pojawiły się ograniczenia, obostrzenia i strach jak to teraz będzie wszystko wyglądać. Rodziny stanęły przed trudnymi dylematami, wyborami. Jak tu teraz funkcjonować w nowej sytuacji? Jak się zachować? Co z pracą, dziećmi?

Bohaterowie powieści ,,Niania lekkich obyczajów'' również musieli zmierzyć się  z podobnymi troskami i obawami. A także ze sprawami codziennej wagi, relacji rodzic - dziecko, kryzys małżeński, chorobliwe poszukiwanie miłości, solidarność kobiet, przyjaźń, wsparcie, gdy nie widzi się już wyjścia z danej sytuacji oraz życzliwość.

To mądra, skłaniająca do refleksji opowieść z poczuciem humoru. Lekka, przyjemna, a zarazem dotykająca tak ważnych tematów życiowych powieść, która sama się czyta. Pokazująca, że po burzy zawsze wzejdzie słońce, że są na świecie ludzie bezinteresowni, którzy wyciągną pomocną dłoń, gdy się jest na dnie. Że warto siebie cenić i nie patrzeć na innych, że pozory i uprzedzenia są często mylne i wiele innych. Polubiłam Ewelinę. Chciałabym być kiedyś taka jak ona wobec swoich dzieci. Kreatywna, zaradna, spokojna, umiejąca dobrze doradzić. Polubiłam ją też za dobre serce, wrażliwość, przebojowość i cięty język. Wszystkie postacie są świetne. Nikt tu nie jest idealny jak my w życiu. Popełniamy błędy, mylimy się, często cofamy się o kilka kroków wstecz, zamiast iść do przodu. Tu są postacie szczere i autentyczne. Można się z nimi utożsamić i w tej powieści jest to świetne ukazane. Po przeczytaniu książki sama chciałam żyć w tej niezwykłej kamienicy, która chwyciła mnie za serducho. Gorąco polecam!

Wroni szept
Zuzanna Arczyńska0
Okładka ksiązki - Wroni szept

„Wroni szept” to fascynująca kontynuacja „Mimozowego pola” Zuzanny Arczyńskiej. W powieści powraca Marek Piątek wraz z asystującą...

Blizna w kształcie koniczyny
Zuzanna Arczyńska0
Okładka ksiązki - Blizna w kształcie koniczyny

Czasem drobny na pozór znak potrafi odkryć mroczną przeszłość, która wykracza daleko poza wstydliwe rodzinne sekrety… Starość to czas, który każdy...