Nie od razu

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-12-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383132075
Liczba stron: 386
Język oryginału: polski

Ocena: 3 (1 głosów)

Nie zastanawiaj się, co wypada. Wulkan emocji, drzemiący w każdym z nas, w końcu i tak eksploduje.

Alę i Basię łączy bardzo wiele. Pomimo że mieszkają na dwóch krańcach Polski, piszą do siebie listy, a kiedy tylko mogą odwiedzają się w Lublinie i Szczecinie. Obie przeżywają w podobnym czasie rozstanie, a gdy muszą podjąć decyzję o wyborze studiów, decydują się na spotkanie w mieście nad Odrą.

Kiedy oczekująca na dworcowym peronie Ala dostrzega swoją przyjaciółkę w towarzystwie poznanego w pociągu Antka, czuje niewytłumaczalny niepokój. Z kolei Basia z entuzjazmem podchodzi do nowej znajomości, która - na to liczy - pozwoli jej zapomnieć o sercu złamanym przez Mateusza, jej byłego ukochanego. Wkrótce okaże się, że obaj mężczyźni odegrają swoje role nie do końca według takiego scenariusza, jaki sobie założyły młode kobiety i mocno namieszają w ich losach. Ala i Basia będą musiały uporać się z zawodem miłosnym na swój własny sposób i wyciągnąć wnioski z bolesnej lekcji, jaką zafunduje im życie...

Kup książkę Nie od razu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nie od razu

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-03-19,

Książka "Nie od razu" jest debiutancką powieścią autorki, a jak już wiecie lubię poznawać nowych autorów, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny co sprawia, że książkę czyta niezwykle sprawnie, ja pochłonęłam ją w jeden wieczór. Razem z bohaterami powieści przenosimy się do Szczecina. Od pierwszych stron z zainteresowaniem i zaangażowaniem śledziłam losy obu kobiet. Fabuła książki została w bardzo ciekawy sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie świetnie wykreowani, to postaci z którymi śmiało moglibyśmy się utożsamić podzielając podobne troski i dylematy oraz takie, które moglibyśmy spotkać w rzeczywistości. Pisarka w bardzo interesujący sposób pokazuje relacje pomiędzy przyjaciółkami - Alą i Basią. Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych, życiowych i ponadczasowych kwestii: trudne relacje rodzinne, rozstania czy zawirowania miłosne, to tylko część poruszanych tutaj problemów i tematów, jednak te z pozoru przyziemne wywołują w czytelniku najwięcej skrajnych emocji, skłaniając tym samym do głębszych przemyśleń nad własnym życiem i wyborami jakich dokonujemy każdego dnia. Miło spędziłam czas z tą książką i czekam na kolejne powieści autorki! Polecam! 

Link do opinii

Basia i Alicja przyjaźnią się, odkąd skończyły dziesięć lat. I choć mieszkają w oddalonych od siebie o wiele kilometrów miastach, to odległość nie stoi na przeszkodzie ich zażyłości. Piszą do siebie listy, dzwonią, gdy mają taką możliwość, a także odwiedzają w miarę możliwości. Ten rok przyniósł im wiele niespodzianek- tak negatywnych, jak i tych lepszych. To, jak sobie z nimi radzą pokaże, na ile silna jest ich wiara w prawdziwe uczucie, ale i przede wszystkim ludzi, których los postawił na ich ścieżce. To rok ogromnych zmian- zarówno w codziennej walce o siebie i swoje marzenia, jak i w postrzeganiu własnej osoby.

Chociaż jestem raczej team horror/ thriller, to czas od czasu sięgam po powieści z innych gatunków- trochę żeby odsapnąć od "swojej" tematyki, a trochę dla poszerzenia literackich horyzontów. W końcu nie można zamykać się w obrębie jednej kategorii, prawda? Tym razem mój wybór padł na nowość od pani Tyrka. Chyba chciałam jeszcze raz przenieść się do czasów, gdy wybór studiów i ich pierwsze lata niosły za sobą zapach nowości, ale i zmian. Czy dzięki Nie od razu się udało?

Nasze bohaterki to dwie młode dziewczyny, które przede wszystkim chciałyby poznać słodycz prawdziwej miłości. Poprawka- Alicja wciąż kocha Mateusza i wydawało się, że z wzajemnością, a jednak on podjął decyzję o rozstaniu, nie tłumacząc niczego. Pobyt u Basi ma pomóc dziewczynie w poukładaniu sobie tego w głowie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że na złamane serce nie ma nic skuteczniejszego niż wsparcie bliskich nam osób. W pociągu poznaje Antka, którym od początku jest oczarowana. Ów chłopak na długo zapisze się w pamięci przyjaciółek, jednak nie w taki sposób, w jaki ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Do ponad połowy książka nieziemsko mi się dłużyła. Ba, kilkakrotnie byłam gotowa pozostawić ją nieskończoną. Jednak w imię noworocznych postanowień parłam dzielnie do przodu. Jak na niecałe czterysta stron moja przygoda z lekturą trwała zdecydowanie za długo. Czy ta pozycja posiada jakieś rażące w oczy wady, będące powodem? Nie. To raczej kwestia kiepskiego doboru lektury, za co winą mogę obarczyć wyłącznie siebie. Mimo że bohaterkami są studentki, to podczas czytania niejednokrotnie miałam wrażenie, że to dziewczyny o wiele młodsze. Większość ich rozważań dotyczyła kwestii miłości: z jednej strony nie dziwię się, każdy z nas poświęca tego rodzaju myślom część swojego czasu, a z drugiej strony było ich -jak dla mnie- zdecydowanie za dużo. Na szczęście przewijała się tam również kwestia skupienia na sobie, na swoich prawdziwych celach i uczuciach, co nieco polepszyło sytuację.

Moim zdaniem nie wszystkie wydarzenia i szczegółowe opisy były elementem niezbędnym dla tej historii. Przydługi wstęp, rozpisywanie się o codzienności dziewcząt od A do Z praktycznie zniechęciło mnie do lektury, gdyż miałam wrażenie, że nie wydarzy się tu nic istotnego. Faktem jest, że gdzieś po dwusetnej stronie coś wreszcie ruszyło i historia zaczęła płynąć nieco żwawszym strumieniem.

Nie od razu to nieco rozciągnięta w czasie lektura, aczkolwiek reasumując- nie taka zła. Miło było jeszcze raz cofnąć się do czasów studenckich, choć wiadomo, że moje sporo różniły się od tych z książki. Polecam tym, którzy lubią zagłębiać się w historie bardzo szczegółowe.

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy