Nie odpisuj

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-09-04

Thriller psychologiczny tajemniczego autora profilu ZWIERZENIE.

Już 100 000 Polaków zdradziło mu swoje najgłębsze sekrety.

Thriller, na który czeka cały Internet.

Żałuję, że przeczytałam tę wiadomość...

To okrutne, ale żywię się cierpieniem innych ludzi. Cudze nieszczęście dodaje mi otuchy i uzmysławia, że świat nie zmówił się przeciwko mnie. Nie tylko ja mam pod górkę.

Czy możesz wierzyć ludziom, których poznajesz w internecie?

Martyna prowadzi profil społecznościowy, na którym internauci anonimowo zdradzają swoje tajemnice. Pogrążona w depresji kobieta zaczytuje się w problemach obcych ludzi, których cierpienie dodaje jej otuchy. Wydaje jej się nawet, że zna swoich czytelników lepiej niż oni sami.

Pewnego dnia dostaje jednak wiadomość, którą powinna była zignorować. Opróżniona butelka wina sprawia, że dziewczyna traci czujność i odpisuje. W jednej chwili Martyna przestaje być tylko powiernicą sekretów anonimowych internautów. Od teraz staje się częścią czyjegoś życia, które jest jeszcze bardziej przerażajace niż to opisywane w zwierzeniach.

Gdyby tylko nie odpisała na tę wiadomość...

Oboje jesteśmy nierozumiani. Oboje tkwimy w próżni, gdzie nikt nie słyszy naszego wołania o pomoc.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Nie odpisuj

Opinie o książce - Nie odpisuj

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2021-05-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jestem tutaj, w tym świecie bookstagramowym, chyba jako jedyna, która jeszcze nie przeczytała trylogii hejterskiej @marcelmoss.autor🙈Ale spokojnie zaczynam nadrabiać zaległości, nic straconego. Na wszystko przyjdzie czas, teraz przyszedł czas na Mossa😉
💻
     Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się do głowy po przeczytaniu tej książki, "co to za patola, co ja czytam"😁 Nie brakuje tutaj zachować aspołecznych, psychopatycznych i brutalnych. Książka porusza wiele takich delikatnych problemów, o których głośno się nie mówi i są ukrywane, nie wychodzą poza świat zewnętrzny i skupiają się na ludzkich traumach.
💻
     Sam styl pisania autora zrozumiały i przejrzysty, dlatego też tak szybko i przyjemnie mi się ją przeczytało. Wciągnęłam się w nią do reszty i przeżywałam razem z bohaterami ich ból, rozterki i dylematy, z którymi się borykali. Były momenty, że łapałam się za głowę i nie dowierzałam, co tutaj się dzieje. Dlaczego ten facet pozwala się tak traktować żonie, jest poniżany i bity. Najczęściej w przypadkach nadużywania przemocy psychicznej bądź fizycznej w rodzinie, jest jednak kobieta. To ona w tym chorym układzie jest zazwyczaj osobą pokrzywdzoną i maltretowaną. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyzna kojarzy nam się z siłą, męskością i odwagą, a w tym przypadku jest na odwrót, to on stał się ofiarą własnej żony i nie jest w stanie wyjść, ani uciec z tego małżeństwa. Jak dla mnie bardzo ciekawy wątek w tej książce.
💻
     "Nie odpisuj" to historia dwóch osób niespełnionych i przygniecionych przez życie. Matyldy porzuconej przez chłopaka, którego nadal kocha i próbuje odzyskać, oraz Michała stłamszonego przez żonę sadystkę. Głównym elementem łączącym tych dwoje ludzi jest Internet. Świat, który nie zna żadnych granic, może wyrządzić wiele złego, bo każdy w nim jest anonimowy.

To mega interesująca pozycja. Wzbudza w czytelniku duże emocje i zmusza do refleksji. Głównym tematem, który jest tu poruszony to wirtualny świat i jego wpływ na ludzi.
Martyna to uzależniona od alkoholu i leków kobieta, która załamała się po stracie Damiana i dziecka. Bohaterka śledzi byłego i prowadzi stronę w sieci. Spotyka na swej drodze Michała, faceta którego dręczyła żona Agata. Od tej pory ich życie się zmienia.
Tutaj świetnie przedstawiona jest ciemna strona internetowego świata, hejtu. Bo naszym światem rządzą teraz opinie innych. Przedstawiony jest tu również problem maltretowania mężczyzn przez kobiety. Autor obala stereotypowe myślenie, że to tylko kobiety są ofiarami przemocy.
Akcja jest ciekawa, wartka i w niektórych momentach naprawdę zaskakująca. Książka głęboko zapadła mi w serce. Polecam, uważam że się nie zawiedziecie.

Dlaczego ocenianie innych przychodzi nam z taką łatwością? Jak myślicie? Mi się wydaje, że zawsze łatwiej zainteresować się życiem innych, niż zrobić porządek ze swoim.
"Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata." Mt 7, 3-5

Problem poruszony w tej książce jest niesamowicie ważny. Kryjemy się pod nickami, pseudonimami i oceniamy innych ludzi nic o nich nie wiedząc. Mnie niesamowicie denerwuje (można użyć synonimów) tłumaczenie "ja nie hejtuję, wyrażam tylko swoje zdanie, do którego mam prawo". Serio? Moim zdaniem zatracamy się w tym, bo nikt nie może odkryć (albo trzeba się postarać) kto znajduje się po drugiej stronie monitora.
Jak śpiewa Dawid Podsiadło:
"Muszę mu przyznać - odważny ruch
By komuś tak do szyby podejść i zrobić zrzut
Zostawić garść niemiłych słów, tę całą żółć
Atakuj, atakuj, mam to co dnia
Cyfrowych cwaniaków już za dobrze znam, dobrze znam
Dobrze znam, klawiatur pan, a jego broń to duży RAM."

Książkę przeczytałam bardzo szybko. Była interesująca, a autor co chwilę mnie czymś zaskakiwał. Muszę przyznać, że świetnie bawił się moimi emocjami. Kiedy polubiłam jakąś postać autor odkrywał drugie dno, przeszłość, która prawdopodobnie zaważyła na zachowaniu danej osoby. Nigdy nie wiadomo, dlaczego ktoś zachowuje się tak, a nie inaczej. Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby każdego wybielić, bo może miał ciężkie dzieciństwo i dlatego jest chamem, terroryzuje ludzi albo ich krzywdzi. Od tego są specjaliści, którzy mogą pomóc poradzić sobie z traumą albo innym trudnościami. Chodzi o to, żeby przestać oceniać innych ludzi na podstawie jednego zdarzenia, bo nie wiemy do kieruje daną osobą. Były też momenty, że trudno czytało się tę książkę. Niektóre sytuacje (zwłaszcza te z życia Martyny) powodowały, że odczuwałam fizyczny ból, złość i miałam ochotę zacząć rzucać tą książką (postaram się bez spoilerów). Druga część była dla mnie niemałym zaskoczeniem. To właśnie tam autor dał mi bliżej poznać bohaterów. Między innymi dlatego spojrzałam innym okiem na Agatę. Ale czy na pewno? Czy to usprawiedliwia jej zachowanie względem Michała?
Trochę rozczarował mnie wątek Ewy. Muszę przyznać, że żałuję, że autor tego nie rozwinął. Jeśli chodzi o zakończenie, to przyznam, że spodziewałam się czegoś innego. Może nie myślałam, że Agata zmieni się o 180 stopni, ale oczekiwałam czegoś innego. Ciężko mi powiedzieć o co dokładnie mi chodzi. Po prostu czuję niedosyt. Mam nadzieję, że zrozumiecie :) Podsumowując: książka mi się podobała, zaciekawiła więc polecam.
Moja ocena to 8/10

Avatar użytkownika - hania91
hania91
Przeczytane:2021-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2021-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Stalking, preśladowanie - to jest dobry motyw na dobry triller. Świetna. Bardzo mi się podobała. Polecam

Avatar użytkownika - gwiazda_ar

Fajnie zapowiadająca się seria,polecam

Idealna para
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Idealna para

Żadna z nas nie poleciała do Dubaju po miłość... OCH, BĘDZIECIE IDEALNĄ PARĄ. WSZYSCY WAM UWIERZĄ. JUŻ WIDZĘ TE OKŁADKI GAZET I KOLEJNE OFERTY... ...

Nie wiesz nic
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Nie wiesz nic

Szokujący thriller psychologiczny autora NIE WIESZ WSZYSTKIEGO W NASZYCH CZASACH WYRAZEM NAJWYŻSZEJ ODWAGI JEST BYCIE SOBĄ ŻYCIE JEST ZA KRÓTKIE...

Oszukany czas
Kinga Tatkowska