Nie odpisuj

Dlaczego ocenianie innych przychodzi nam z taką łatwością? Jak myślicie? Mi się wydaje, że zawsze łatwiej zainteresować się życiem innych, niż zrobić porządek ze swoim.
"Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata." Mt 7, 3-5

Problem poruszony w tej książce jest niesamowicie ważny. Kryjemy się pod nickami, pseudonimami i oceniamy innych ludzi nic o nich nie wiedząc. Mnie niesamowicie denerwuje (można użyć synonimów) tłumaczenie "ja nie hejtuję, wyrażam tylko swoje zdanie, do którego mam prawo". Serio? Moim zdaniem zatracamy się w tym, bo nikt nie może odkryć (albo trzeba się postarać) kto znajduje się po drugiej stronie monitora.
Jak śpiewa Dawid Podsiadło:
"Muszę mu przyznać - odważny ruch
By komuś tak do szyby podejść i zrobić zrzut
Zostawić garść niemiłych słów, tę całą żółć
Atakuj, atakuj, mam to co dnia
Cyfrowych cwaniaków już za dobrze znam, dobrze znam
Dobrze znam, klawiatur pan, a jego broń to duży RAM."

Książkę przeczytałam bardzo szybko. Była interesująca, a autor co chwilę mnie czymś zaskakiwał. Muszę przyznać, że świetnie bawił się moimi emocjami. Kiedy polubiłam jakąś postać autor odkrywał drugie dno, przeszłość, która prawdopodobnie zaważyła na zachowaniu danej osoby. Nigdy nie wiadomo, dlaczego ktoś zachowuje się tak, a nie inaczej. Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby każdego wybielić, bo może miał ciężkie dzieciństwo i dlatego jest chamem, terroryzuje ludzi albo ich krzywdzi. Od tego są specjaliści, którzy mogą pomóc poradzić sobie z traumą albo innym trudnościami. Chodzi o to, żeby przestać oceniać innych ludzi na podstawie jednego zdarzenia, bo nie wiemy do kieruje daną osobą. Były też momenty, że trudno czytało się tę książkę. Niektóre sytuacje (zwłaszcza te z życia Martyny) powodowały, że odczuwałam fizyczny ból, złość i miałam ochotę zacząć rzucać tą książką (postaram się bez spoilerów). Druga część była dla mnie niemałym zaskoczeniem. To właśnie tam autor dał mi bliżej poznać bohaterów. Między innymi dlatego spojrzałam innym okiem na Agatę. Ale czy na pewno? Czy to usprawiedliwia jej zachowanie względem Michała?
Trochę rozczarował mnie wątek Ewy. Muszę przyznać, że żałuję, że autor tego nie rozwinął. Jeśli chodzi o zakończenie, to przyznam, że spodziewałam się czegoś innego. Może nie myślałam, że Agata zmieni się o 180 stopni, ale oczekiwałam czegoś innego. Ciężko mi powiedzieć o co dokładnie mi chodzi. Po prostu czuję niedosyt. Mam nadzieję, że zrozumiecie :) Podsumowując: książka mi się podobała, zaciekawiła więc polecam.
Moja ocena to 8/10

Informacje dodatkowe o Nie odpisuj:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-09-04
Dodał/a opinię: Katarzyna Bębenek

Tagi: bóg Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Nie odpisuj

Kup książkę Nie odpisuj

Nie wiesz dlaczego
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Nie wiesz dlaczego

Szokujący thriller psychologiczny autora bestsellerowej serii Liceum Freuda POTRZEBUJĘ ICH. TYLKO ONE POMAGAJĄ MI CHOĆ NA KRÓTKO ZAPOMNIEĆ O BEZNADZIEI...

Zaginieni
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Zaginieni

JEDNI DOBROWOLNIE UKRYWAJĄ SIĘ PRZED ŚWIATEM. INNI NIE MAJĄ WYBORU... Rok 2007. Zakochani Gabriela i Rafał spędzają romantyczny weekend nad jeziorem...