(Nie)piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?

Ocena: 5 (6 g³osów)

Czterdziestopiêcioletnia Paulina jest jej ca³kowitym zaprzeczeniem. Pod ka¿dym wzglêdem zdaje siê byæ idea³em piêkna, choæ nikt nie wie ile j± to kosztuje i jak bardzo czuje siê samotna. Jej ka¿dy kolejny zwi±zek koñczy siê katastrof±.

Drogi obu kobiet przecinaj± siê pewnego dnia, by uroda i brzydota mog³y siê przenikn±æ i pomóc sobie wzajemnie.

Co tak naprawdê wyznacza wspó³czesne kanony piêkna? Czym jest atrakcyjno¶æ? Jak bardzo czujemy siê dobrze sami ze sob±? Czy mê¿czy¼ni faktycznie szukaj± kobiet nieskazitelnych?

Niepiêkno¶æ to skaza czy atut?

Informacje dodatkowe o (Nie)piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?:

Wydawnictwo: Edipresse Ksi±¿ki
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Literatura piêkna

Tagi: bóg Proza literacka

wiêcej

Kup ksi±¿kê (Nie)piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

(Nie)piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda? - opinie o ksi±¿ce

Podsumowuj±c - "(Nie) piêkno¶æ" to ciekawa opowie¶æ o piêknie i zaniedbaniu, o tym ¿e ka¿dy z nas, choæby uwa¿a³ siê niezbyt urodziwego, ma inne atuty, którymi powinien chwaliæ siê w ¿yciu. Jest to historia owiniêta wokó³ sensu ¿ycia, marzeñ, codziennych obowi±zków oraz potrzebie blisko¶ci drugiego cz³owieka. O samotno¶ci, spontaniczno¶ci, przyt³aczaj±cych problemach, kocie Psie i o tym, ¿eby¶my spojrzeli w g³±b drugiego cz³owieka i dostrzegli w nim co¶ wiêcej, ni¿ zewnêtrzna pow³oka. Bo nawet je¶li nie podobaj± nam siê piegi, nos, worki pod oczami czy krzywy u¶miech to przecie¿ mo¿e w³a¶nie w tym cz³owieku, czeka na nas oparcie, dobre s³owo, blisko¶æ ka¿dego dnia i wspólne milczenie, gdy siedzimy przy stole. Gor±co polecam Wam tê powie¶æ!

* N. Socha, "(Nie)piêkno¶æ", Edipresse Ksi±¿ki, Warszawa 2019, s. 104
** Tam¿e, s. 149

Od jakiego¶ czasu w mediach napotykam nazwisko Nataszy Sochy. Ale w tym konkretnym przypadku zaintrygowa³ mnie podtytu³ „Ile jest warta Twoja uroda?”

W sumie do koñca nie wiedzia³am o czym jest ta ksi±¿ka. Czy to jest powie¶æ? A mo¿e poradnik... Okaza³o siê, ¿e jest to opowie¶æ o dwóch kobietach – Nasturcji i Paulinie.

Nasturcja ma dwadzie¶cia osiem lat i piêkne imiê, choæ sama czuje siê kwintesencj± brzydoty. W czasach, gdy uroda determinuje wszystko, Nasturcja coraz bardziej zamyka siê w sobie. Flirtuje przez Internet z nieznajomymi mê¿czyznami, uwodz±c ich pod mask± anonimowo¶ci. Ale ma pewien niesamowity talent. Rewelacyjnie pisze a jej powie¶ci maj± szeroko kr±g odbiorców. Ale nie, Nasturcja nie jest s³awn± pisark±. Ona stoi w cieniu. Jest znakomitym ghostwriterem. „Ona nawet wygl±da jak duch” - mówi± o niej w wydawnictwie, w którym pracuje. Bo Nasturcja robi wszystko by wtopiæ siê w t³um. Nie chce by kto¶ j± zauwa¿y³. Rodzina te¿ jej nie wspiera. Ale dziewczyna ma pewien sekret. A jest nim Paulina.

Paulina. Pod ka¿dym wzglêdem zdaje siê byæ idea³em piêkna. Szczyt marzeñ wielu mê¿czyzn i kobiet. Jednak nikt nie wie ile j± to kosztuje i jak bardzo czuje siê samotna. Jej ka¿dy kolejny zwi±zek koñczy siê katastrof±. Dlaczego? Bo rodzona matka od maleñko¶ci wpaja³a jej, ¿e musi byæ piêkna. Za wszelka cenê. Jest perfekcyjna w ka¿dym momencie ¿ycia. Nie czuje siê swobodnie. Nie potrafi byæ naturalna, bo ca³y czas my¶li o tym, jak wygl±da.

Dwie skrajno¶ci. Dwie skrajnie nieszczê¶liwe kobiety, którym ca³y czas wpaja siê, ¿e to wygl±d rz±dzi ¶wiatem. Ale czy tak nie jest. Wszêdzie jeste¶my postrzegani przez pryzmat tego, jak wygl±damy. Nie oszukujmy siê – ³adnym z regu³y jest ³atwiej, wiêcej im siê wybacza. Liczy siê te¿ nasz ubiór. Ta nosi ubrania Chanel, ta ubiera siê w znanej sieciówce a ta w ciucholandzie. I to te¿ decyduje o tym, jak nas postrzegaj±. Ale wróæmy do naszych bohaterek. W normalnych warunkach raczej by siê nie zaprzyja¼ni³y. Ale Socha pozwoli³a im siê poznaæ i zaprzyja¼niæ. A gdy w ich ¿yciu pojawia siê ekscentryczny Karol, robi siê jeszcze ciekawiej.

Ksi±¿ka porusza bardzo ciê¿ki temat urody, jako wyznacznika naszego ¿ycia. Od ma³ego jeste¶my bombardowane tym jak powinny¶my, albo nie powinny¶my wygl±daæ. Za gruba, za chuda, za wysoka, za niska.... Niejedna, czy te¿ niejeden (bo ch³opaków ta obsesja te¿ ju¿ dopada) z tego powodu wpad³a w choroby ró¿nego typu. A czy tak musi byæ? Czy naprawdê musimy podporz±dkowaæ nasze ¿ycie trendowi narzuconemu przez firmy odzie¿owe czy te¿ kosmetyczne? Socha podpowiada nam, ¿e nie musimy. ¯e wystarczy, ¿e pogodzimy siê same ze sob±. I tak sta³o siê siê z naszymi bohaterkami. Gdy tylko nabra³y wiary w siebie, ich ¿ycie zmieni³o siê diametralnie.

Powie¶æ jest naprawdê rewelacyjna. Czyta siê j± bardzo szybko. Jest to powie¶æ obyczajowa. Podzielona jest na krótkie rozdzia³y. Dodatkowo mamy fragmenty naukowych artyku³ów dotycz±cych urody i brzydoty. Sami bohaterowie s± wielowymiarowi, prawdziwi. Mogliby byæ naszymi s±siadami. S± tak ró¿ni a jednocze¶nie tak podobni do siebie. Bardzo podoba siê mi to, ¿e historia opowiedziana jest z punktu widzenia ka¿dego z g³ównych bohaterów. Dziêki temu mo¿emy wczuæ siê w ich sytuacjê, poznaæ ich sposób my¶lenia. My¶lê, ¿e jest to doskona³a pozycja dla ka¿dej kobiety a zw³aszcza dla tych zakompleksionych b±d¼ te¿ tych ¶lepo zapatrzonych w urodowe wzorce z mediów. Polecam z ca³ego serca.

„(Nie) Piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?” to druga po "(Nie) Mi³o¶ci" powie¶æ Nataszy Sochy z cyklu "NIE".
Jako ¿e jej poprzedniczka wywar³a na mnie ogromne wra¿enie, by³am niesamowicie ciekawa co tym razem zaserwowa³a swoim czytelnikom autorka.

Ile jest warta Twoja uroda? - pytanie, które chyba ka¿da kobieta na ¶wiecie zada³a sobie chocia¿ jeden raz.

Co tak naprawdê wyznacza wspó³czesne kanony piêkna?
Czym jest atrakcyjno¶æ?
Jak bardzo czujemy siê dobrze sami ze sob±?
Czy mê¿czy¼ni faktycznie szukaj± kobiet nieskazitelnych?
Niepiêkno¶æ to skaza czy atut?

Natasza Socha podejmuje w powie¶ci rozwa¿ania nad tym czy wa¿niejsza jest uroda czy mo¿e intelekt? Co w dzisiejszych czasach jest warto¶ci±? Jakie s± wyznaczniki piêkna? Kto je ustala? Kiedy ono siê koñczy, a kiedy zaczyna? Czy brzydota mo¿e byæ piêkna?

Temat wydawa³oby siê na pierwszy rzut oka w zasadzie nierozwi±zywalny. Bo jak¿e to tak w ogóle dyskutowaæ nad wy¿szo¶ci± piêkna nad brzydot±? Czy jest w tym sens? I czy mo¿e byæ co¶ takiego, jak warto¶æ niepiêkna?

„We wspó³czesnym ¶wiecie po prostu trzeba byæ ³adnym.
Tego niestety wymagaj± od nas wszyscy.
Uroda staje siê g³ównym atutem, podobnie jak cia³o i m³odo¶æ.”

„(Nie) Piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?” to niesamowicie bogata w tre¶æ ksi±¿ka.
Pobudza nie tylko do refleksji nad tematem, ale wrêcz zmusza czytelnika do podejmowania wewnêtrznej dyskusji nad podjêtymi w powie¶ci dylematami, a jest ich sporo. Do tego stawiane przez bohaterów tezy i wnioski sprawiaj±, ¿e osobisty monolog jaki prowadzi³am podczas lektury przekszta³ca³ siê niejako w dialog z bohaterami. To do¶æ rzadkie do¶wiadczenie podczas czytania ksi±¿ek. Ale niesamowicie interesuj±ce i zachwycaj±ce do¶wiadczenie.

Ale, ale...nie my¶lcie sobie, ¿e jest tylko powa¿nie i m±drze…
Natasza Socha nie stroni bowiem od ironii i dobrze dobranego humoru.
Nie raz parsknê³am ¶miechem na ogrodzie, kiedy czyta³am tê powie¶æ.
Specyficzne poczucie humoru i postawa pena dystansu wobec ¶wiata i jego kanonów jakie autorka posiada na co dzieñ, jest nad wyraz wyczuwalne w tej powie¶ci.

Na koniec powiem tylko tak – my kobiety – odk±d pierwszy raz spojrzymy w lustro jeste¶my przeklête. Czasem bardziej, czasem mniej.
Dlatego – zdradzê Wam, ¿e jakie by nie by³o w nim odbicie – jest ono JEDYNE W SWOIM RODZAJU!
Ni piêkne, ni brzydkie!
Po prostu niepowtarzalne, unikatowe!
I tego siê trzymajmy :)

„(Nie) Piêkno¶æ. Ile jest warta Twoja uroda?” powinna zostaæ wpisana do kanonu lektur szkolnych szkó³ ¶rednich. Po to, by nie ¿y³y w naszym kraju kobiety pe³ne frustracji a mi³o¶ci do siebie.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziêkujê
Wydawnictwu Edipresse Ksi±¿ki.

We wspó³czesnym ¶wiecie piêkno sta³o siê g³ównym wyznacznikiem warto¶ci. Oceniamy ludzi niesprawiedliwie, bo czysto powierzchownie, naturalno¶æ sta³a siê niemal powodem do wstydu, a delikatne skazy czy niedoskona³o¶ci traktowane s± jak powa¿ne u³omno¶ci. Zdawaæ siê mo¿e, ¿e im bardziej sztuczny i poprawiony cz³owiek, tym szczê¶liwsze i satysfakcjonuj±ce ¿ycie musi prowadziæ. Czy to na pewno prawda? Czy idealny wygl±d zapewnia sukces i powodzenie? A mo¿e d±¿enie do perfekcji wyniszcza mocniej, ni¿ my, szare myszki zapatrzone w te piêkne twarze, mog³yby¶my kiedykolwiek przypuszczaæ?

„Je¶li kto¶ jest piêkny, to automatycznie jest szczê¶liwy, prawda?”

Natasza Socha jak zwykle nie zawodzi! Pod postaci± subtelnej, spokojnej historii porusza najg³êbsze zakamarki ludzkiego serca. Problem opisywany przez autorkê jest nies³ychanie powa¿ny, co gorsza, z ka¿dym dniem skala jego ra¿enia poszerza siê i dociera do coraz m³odszych osobników. Pomiêdzy rozdzia³ami powie¶ci umieszczone zosta³y ró¿ne ciekawostki dotycz±ce piêkna i d±¿enia do idea³u, czêsto opisuj±ce skrajne przypadki, które bulwersuj± i przera¿aj±. By³am wstrz±¶niêta, jak wiele m³odych osób, poprzez obecnie panuj±c± modê na wstawianie przerobionych zdjêæ, popada w za³amanie, do jakich czynów s± zdolni, by bardziej przypominaæ idea³. Zwyk³y cz³owiek nawet nie zdaje sobie sprawy, co mo¿e dziaæ siê w g³owie dopiero co psychicznie kszta³tuj±cego siê nastolatka. D±¿enie do perfekcji coraz bardziej przypomina chorobê, za¶lepiony wy¶cig, ob³êd, a brak akceptacji samego siebie mo¿e wrêcz zniszczyæ komu¶ ¿ycie. A wszystko to przez krytykê innych i chêæ dostosowania siê do wzoru, utworzonego przez grupkê obcych ludzi, na dodatek na krótki czas, gdy¿ idea³y przecie¿ co chwilê siê zmieniaj±. Czy naprawdê warto braæ udzia³ w tym nieobliczalnym i niestety odgórnie skazanym na pora¿kê wy¶cigu?

„Szkoda, ¿e atrakcyjno¶æ rozdawana jest tak bardzo niesprawiedliwie. ¯e jedni dostaj± jej w nadmiarze, a innym nie przypada w udziale choæby kilka gramów. ¯e jednym wylewa siê z kieszeni, a inni próbuj± utkaæ j± z tych nielicznych komplementów, które czasem kto¶ im rzuci. Z ³aski. Z przyp³ywu dobrego humoru. Z chwilowej chêci bycia mi³ym. Cz³owiek brzydki ca³e ¿ycie próbuje udowodniæ ¶wiatu swoj± warto¶æ.”

Ksi±¿ka szokuje i otwiera oczy, pozwala siê zatrzymaæ i spojrzeæ na wszystko trze¼wym okiem. Ka¿dy z nas chce byæ piêknym, akceptowanym przez siebie i innych. Staramy siê dostosowaæ, chcemy czuæ siê dobrze we w³asnej skórze i nie ma w tym absolutnie niczego z³ego, póki nie warunkujemy ca³ego naszego ¿ycia od wygl±du i opinii innych. Linia jest nies³ychanie cienka, ³atwo j± przekroczyæ i popa¶æ w paranojê. Kolejne kosmetyki, zabiegi nakrêcaj± nastêpne, cz³owiek staje siê zach³anny, a wkrótce uzale¿nia siê od tych czynno¶ci i po¶wiêca na nie wiêkszo¶æ swojego czasu. Na przyk³adzie nakre¶lonej przez autorkê Pauliny doskonale widzimy, jak mêcz±ce staje siê d±¿enie do idea³u, nie potrafi ona jednak z niego zrezygnowaæ, gdy¿ wierzy, ¿e nawet najmniejszy b³±d odsunie j± od osi±gniêcia wyznaczonego celu, jakim jest szczê¶liwy zwi±zek. Tylko czy mo¿na wiecznie udawaæ? Czy mo¿na ¿yæ z kim¶, kto nigdy nie widzia³ naszej prawdziwej twarzy?

„Nie ¿yjemy na tym ¶wiecie po swojemu, tylko wed³ug pewnych wizji, wed³ug norm ustalonych gdzie¶ kiedy¶ przez kogo¶, wed³ug zasad narzuconych przez ¶wiat. Uroda jest twoim przewodnikiem, bez niej ca³y czas b³±dzisz.”

Nakre¶lone postacie stanowi± bezsprzecznie fundament tej chwytaj±cej za serce opowie¶ci. To osoby prawdziwe, z którymi nie sposób siê nie uto¿samiæ. My¶lê, ¿e to w³a¶nie autentyczny przekaz sprawia, ¿e prze¿ywamy naszkicowan± historiê ca³ym sob±. Nasturcja i Paulina to kobiety skrajnie siê ró¿ni±ce, a jednak sta³y siê swoistym dope³nieniem. Ich odmienne ¶wiatopogl±dy i hierarchie warto¶ci pozwoli³y na odnalezienie z³otego ¶rodku i odkrycie, co tak naprawdê jest w ¿yciu najwa¿niejsze i warunkuje szczê¶cie. Wszyscy mo¿emy uczyæ siê od obu pañ, najg³êbszym wnioskiem jaki wyci±gniemy z tej relacji to fakt, ¿e w ka¿dym z nas jest niepodwa¿alne piêkno i ka¿dy zas³uguje na prawdziw± mi³o¶æ oraz przyja¼ñ. Kompleksy czy odbieganie od wyimaginowanego idea³u nie s± zbyt silnym argumentem, by uciekaæ od ludzi i wmawiaæ sobie, ¿e nie mamy prawa do spe³nienia. Najistotniejsze jest nasze podej¶cie, a doskonale wiadomo, ¿e ka¿dy mê¿czyzna prêdzej wybierze u¶miechniêt±, choæ niedoskona³± kobietê, ni¿ zgorzknia³± i zatracon± w d±¿eniu do idea³u paranoiczkê. Jest jeszcze jedna kwestia, chyba najwa¿niejsza, prawdziwa mi³o¶æ bowiem tyczy siê serca, charakteru, a nie wygl±du, który przecie¿ przeminie.

„Widzisz swoje niedoci±gniêcia. Widzisz rysy, pêkniêcia, widzisz ka¿d± zmarszczkê. Lustro nie pokazuje ciebie. Pokazuje wypadkow± cudzych opinii, ludzkich zdañ, czyjego¶ szyderczego ¶miechu i wytykania palcami.”

„(Nie)piêkno¶æ” jest wspania³±, emocjonuj±c± i warto¶ciow± histori± o potrzebie akceptacji, ¶lepym pod±¿aniu za idea³em, lecz tak¿e o silnym wp³ywie krytyki oraz niesprawiedliwych, pochopnych os±dów. To poruszaj±ca, sugestywnie napisana, prawdziwa opowie¶æ, któr± bezsprzecznie powinna poznaæ zarówno ka¿da kobieta, jak i ka¿dy mê¿czyzna. Paniom pozwoli siê zatrzymaæ, dostrzec, jak ³atwo popa¶æ w chorobliw± obsesjê i dostrzec piêkno, które od zawsze w nich drzemie i jest niepodwa¿alne, bez wzglêdu na obecnie wychwalane trendy. Panom natomiast, pomo¿e zrozumieæ niektóre damskie zachowania, u¶wiadomi, jak bardzo potrzebuj± ich pochwa³, komplementów, doceniania. Nikt przecie¿ tak nie podnosi poczucia warto¶ci, jak kochaj±cy partner, który zaznacza, ¿e akceptuje nas w pe³ni. Bez tego nie trudno ulec modzie na ci±g³e upiêkszanie, jakie b³yskawicznie staje siê na³ogiem. Sztuczne, oszukane piêkno bardzo szybko oka¿e siê prawdziwym przekleñstwem, je¶li nie wierzycie, prêdko zanurzcie siê w tej obezw³adniaj±cej lekturze, Polecam ca³ym sercem!

„Kto¶ musi to w koñcu przerwaæ. Inaczej zaleje nas fala nie tyle piêkna, ale sfrustrowanych, pogubionych i nieszczê¶liwych ludzi, którzy ca³e dnie bêd± doczepiaæ sobie nosy, powieki, cycki i po¶ladki. Którzy zapomn± je¶æ, zapomn± rozmawiaæ z innymi, a zamiast oczu wsadz± sobie kamery lustruj±ce wszystko i wszystkich doko³a.”

Avatar u¿ytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2021-11-16, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2021,
Inne ksi±¿ki autora
Biuro przesy³ek niedorêczonych
Natasza Socha0
Ok³adka ksi±zki - Biuro przesy³ek niedorêczonych

S± listy, których nie mo¿na zostawiæ bez odpowiedzi Do Biura Przesy³ek Niedorêczonych trafiaj± listy i paczki, które nigdy nie dotar³y do adresatów. Zuzanna...

Kogut domowy
Natasza Socha0
Ok³adka ksi±zki - Kogut domowy

Kogut domowy ma trzy córki oraz ¿onê, która robi karierê. On sam musia³ po¿egnaæ siê z prac± w bankowo¶ci, zrezygnowaæ z hobby i zapomnieæ o eleganckich...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa