Niebezpieczne zwi您ki

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2005-03-16
Kategoria: Romans

Ocena: 4.82 (17 g這s闚)

Mi這嗆, zdrada, ura穎na ambicja. Pi瘯na markiza de Merteuil chce zem軼i si na m篹czy幡ie, kt鏎y odtr帷i jej wdzi瘯i. W sie przewrotnej intrygi wci庵a coraz wi璚ej os鏏. Si陰 powie軼i epistolarnej Pierre'a Choderlos de Laclos jest odmalowanie rozmaito軼i ludzkich emocji w po陰czeniu ze wspaniale oddan obyczajowo軼i epoki. Dzi瘯i temu ,,Niebezpieczne zwi您ki" czyta si z zapartym tchem.

Kup ksi捫k Niebezpieczne zwi您ki

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Niebezpieczne zwi您ki

NIEBEZPIECZNE LISTY Klasyk Pierre’a Choderlosa de Laclosa jest z nami ju ponad 230 lat i wci捫 cieszy si nies豉bn帷ym zainteresowaniem i wielko軼i. Oczywi軼ie wraz z up造wem czasu musia przej嗆 ewolucj, zajmuj帷 kolejne media, wi璚 naturaln kolej rzeczy musia這 sta si powstanie wersji audio. I to bardzo udanej, anga簑j帷ej do jej wykonania ca造 zesp馧 aktor闚. Uczu kobiety nie nale篡 rani. Przekona si o tym ma pewien m篹czyzna, bowiem odrzucona przez niego markiza de Merteuil szykuje zemst na nim i dziewcz璚iu, kt鏎e ten wybra zamiast jej. W tym celu prosi o pomoc swojego dawnego kochanka, wicehrabiego de Valmont, by uwi鏚 i zniszczy niewinno嗆 owej rywalki. Kiedy ten odmawia, zainteresowany o wiele wi瘯sz i trudniejsz zdobycz, markiza zaczyna knu… I to w豉郾ie na knowaniach i intrygach opiera si ca豉 akcja tej epistolarnej powie軼i. Bohaterowie, kt鏎ych na jej kartach stworzy de Laclos to jednostki cyniczne i wyrachowane, kochaj帷e gierki i pozbawione moralno軼i i zasad. W skr鏂ie: libertynizm w ca貫j okaza這軼i. Jednak瞠 w ca造m tym brudzie, perwersji i wyrachowaniu tkwi mn鏀two konserwatywno軼i. Czysto嗆 zostaje zbrukana, lecz czy owo zbrukanie zostaje pochwalone? Na bohater闚 czeka kara, czy adekwatna do ich czyn闚 – to ju os康zi musi ka盥y sam. Zar璚zam, 瞠 warto. „Niebezpieczne zwi您ki” nie straci造 nic na swej aktualno軼i i atrakcyjno軼i, a wsp馧czesne, 鈔ednio udane interpretacje („Szko豉 uwodzenia”, „Untold Scandal”) ukazuj tylko, jaka przepa嗆 dzieli na郵adowc闚 od de Laclosa. Wersja audio powie軼i doskonale natomiast wykorzysta豉 jej konstrukcj. Dzie這 opiera si bowiem na listach pisanych przez bohater闚, kt鏎e przedstawiaj ca陰 akcj, co da這 autorom odpowiedzialnym za d德i瘯ow interpretacj tekstu mo磧iwo嗆 wykorzystania ogranicze literackiego pierwowzoru na jej korzy嗆. Listy ka盥ej z postaci czyta oddzielny aktor, nad ca這軼i czuwa narrator i to w豉軼iwie tyle. Ale wystarczy. Taka intymna atmosfera, bez d德i瘯owych fajerwerk闚, wpadaj帷a w ucho, dodaj帷a charakterystycznych cech postaciom. Po prostu bardzo udana. Dlatego mi這郾ikom audiobook闚 polecam z czystym sercem. Dobrze, 瞠 taka klasyka pojawia si na nowo i to w atrakcyjnej formie. Szczeg鏊nie, 瞠 w zabieganym 鈍iecie 豉twiej jest s逝cha ksi捫ek, ni je czyta, a to te dobra metoda na poznawanie literatury. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/31/niebezpieczne-zwiazki-audiobook-choderlos-de-laclos/
Avatar u篡tkownika - AlicjaC
AlicjaC
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Jedna z moich ulubionych ksi捫ek. Intryga po prostu niesamowita, wci庵a od pocz徠ku do ko鎍a!
Avatar u篡tkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Oj, du穎 kosztowa豉 mnie lektura tej ksi捫ki... Z jednej strony wiem, 瞠 jest dobra, wiem, 瞠 intryga skonstruowana jest misternie, 瞠 jest skrojona na miar obyczaju i trend闚 literackich swoich czas闚 (XVIII w. - przyp. ja:)). Z drugiej za wewn皻rznie buntuj si na jej klasycznie barokow form - asymetri (sic! w powie軼iach to te mo磧iwe!), kwiecisto嗆 stylu, zawoalowany brak tre軼i i miszmasz, kt鏎y wywr鏂i m鎩 m霩g na lew stron (w kt鏎ej to pozycji ten ostatni nadal pozostaje). Jest to w dodatku powie嗆 epistolarna, w kt鏎ej niemal ca豉 akcja znajduje si na ostatnich 20 stronach (z 450!), bardzo ci篹kostrawna, koncepcyjnie niewsp馧czesna (wiadomo, to z reszt nie zarzut, tylko dow鏚 ci篹kostrawno軼i) i przet逝maczona na pocz徠ku XX wieku, co przy ca貫j mojej mi這軼i do Boya-疾le雟kiego nie wr騜y lekkiej lektury. Nie pomaga這 mi tak瞠 biblioteczne wydanie z roku 1960, w kt鏎ym na stronie 412 widniej jednoznaczne 郵ady, 瞠 kt鏎y z poprzednich czytelnik闚 podci掖 sobie 篡造 podczas lektury... ;) W zasadzie dopiero Niebezpieczne zwi您ki przypomnia造 mi, dlaczego za szkolnych czas闚 nie czyta豉m lektur. http://kotnakrecacz.blogspot.com/2014/08/dwie-ksiazki-i-dwa-spotkania-z-ryzykiem.html
Avatar u篡tkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014, Mam,
,,Niebezpieczne zwi您ki" to epistolarna powie嗆, jedyna jak w 篡ciu napisa Pierre Choderlos de Laclos, a kt鏎a by豉 niezwykle poczytna ju od czasu jej wydania. Powie嗆 jest przekrojem wszelkich mo磧iwych relacji mi璠zyludzkich. Pokazuje arystokratyczne spo貫cze雟two, kt鏎ego codziennym motywem przewodnim 篡cia i motywacj do dzia豉nia by這 zepsucie moralne i pozory uczciwo軼i. C騜 si jednak spodziewa po szlachcie francuskiej, kt鏎a za wz鏎 ma Mari Antonin, kr鏊ow wiod帷 prym w rozrywce i rozrzutno軼i; Voltaire'a, wielkiego libera豉 z jego odrzuceniem wiary w Ko軼i馧 i krytycyzmem wobec wszelkich religii i ideologii; duchowie雟two maj帷e w闚czas ogromne przywileje, dochodowe stanowiska, prywatne maj徠ki i jawne kochanki, jak np. kardyna de Rohan, kt鏎y przyznawa dodatkowo, 瞠 jest ateist! To w豉郾ie w XVIII wieku kwitnie libertynizm odrzucaj帷y normy obyczajowe, a de Sade tworzy swe kontrowersyjne ksi捫ki. Jak pisze t逝macz ,,Niebezpiecznych zwi您k闚" Tadeusz Boy-疾le雟ki: ,,W XVIII wieku (...) nawet prawdziwe uczucie ukrywa si wstydliwie pod mask oboj皻no軼i i cynizmu", a ,,syntez epoki staje si g這郾e zdanie Buffona: Jedyn rzecz co wart mi這軼i jest jej strona fizyczna", bo (w opinii jednej z bohaterek) ,,mi這嗆, kt鏎 wielbi jako 廝鏚這 rozkoszy, w rzeczywisto軼i jest najwy瞠j jej pretekstem". ,,Niebezpieczne zwi您ki" pokazuj grup spo貫czn, kt鏎a maj帷 nadmiar czasu i pieni璠zy 篡cie swe sp璠za na balach, w operze, na spotkaniach towarzyskich, a kt鏎ych przedstawiciele wewn皻rznie zepsuci za spraw honoru stawiaj sobie dbanie o dobr opini w鈔鏚 eleganckiego towarzystwa, zatem oszustwo i nieszczero嗆 to g堯wne cechy charakter闚 g堯wnych bohater闚 powie軼i. W ,,Niebezpiecznych zwi您kach" s nimi nadaj帷y ton fabule: Markiza de Merteuil - kobieta niezwykle inteligentna, a przy tym sprytna intrygantka, kt鏎a uwielbia bawi si cudzymi uczuciami i manipulowa lud幟i; uwa瘸, 瞠 ,,g逝pcy s wszak na 鈍iecie dla naszej uciechy"; jest to wdowa, kt鏎a cho pi瘯na i m這da, to nigdy nie wysz豉 ponownie za m捫, by ,,oszukiwa dla przyjemno軼i, nie z musu"; Wicehrabia de Valmont - wsp鏊nik i by造 kochanek markizy, tak jak i ona uwielbiaj帷y zabaw i nie licz帷y si z innymi, w wyniku czego s造nie z gubienia swych kolejnych kochanek; ,,nikt go nie szanuje, ale wszyscy si z nim licz", on sam uwa瘸 uczucie za nudne, a wierno嗆 za smutn oraz ich ofiary: prezydentowa de Tourvel - skromna, bogobojna m這da m篹atka, na kt鏎 ,,zagi掖 parol" de Valmont; Cecylia de Volanges - 15-letnia niewinna dziewczyna, kt鏎a staje si marionetk w r瘯ach markizy i wicehrabiego, co prowadzi do dramatycznych zdarze w jej 篡ciu; Kawaler Danceny - zakochany w Cesi. Ich wsp鏊ne sprawy zwi您ane g堯wnie z relacjami pomi璠zy poszczeg鏊nymi osobami, wynik貫 z tego uczucia, zaloty, ch耩 zemsty i zabawy prowadz do dramatycznego dla wszystkich bohater闚 ko鎍a. ,,Niebezpiecznych zwi您k闚" nie czyta si szybko. Wi璚ej w nich s堯w ni tre軼i z powodu wyszukanej elegancji epistolarnych zasad uprzejmo軼i i wykwintnego wys豉wiania si. Najwi瘯szym plusem jest dok豉dne przedstawienie bohater闚 od strony psychologicznej, a najbardziej ciekawym i nap璠zaj帷ym fabu喚 elementem jest intryga knuta przez g堯wnych bohater闚. Jak pisze o ksi捫ce Boy-疾le雟ki: ,,Jest ona podw鎩nie ciekawa: raz jako niepor闚nywalny wyraz doby, w kt鏎ej powsta豉 i kt鏎 maluje, po wt鏎e jako arcydzie這 psychologii, ma這 r闚nych sobie maj帷e."
Avatar u篡tkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014, Mam,
Mistrzowsko skonstruowana intryga, kwiecisty j瞛yk, barwni i nieszablonowi bohaterowie. Swoisty przekr鎩 arystokracji osiemnastowiecznej Francji wpleciony w porywaj帷 histori z zaskakuj帷ym fina貫m. A wszystko w formie zwyk造ch list闚. "Niebezpieczne zwi您ki" to jedna z tych (nielicznych) ksi捫ek, kt鏎e, w oczekiwaniu na swoj kolej, zalega造 na mojej p馧ce bardzo d逝go. Podchodzi豉m do niej jak pies do je瘸 przez jakie... osiem lat. Zabiera豉m si, patrzy豉m na ten sporych rozmiar闚 zbi鏎 list闚 i... odk豉da豉m. Zachodz w g這w, jak mog豉m tyle czasu obchodzi szerokim 逝kiem TAK pere趾! Powie嗆 czyta si zaskakuj帷o szybko, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy. Knowania Markizy de Marteuil denerwuj, zawoalowana erotyka daje pole do popisu wyobra幡i, wpl徠ana w intryg, m這dziutka Cecylia de Volant wywo逝je uczucie wsp馧czucia. Ksi捫ka jak najbardziej godna polecenia.
Avatar u篡tkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Przeczyta豉m opis i stwierdzi豉m, 瞠 to pewnie b璠zie kolejny nudny melodramat o mi這軼i. Ale si bardzo pomyli豉m. Bo cho to jest o mi這軼i, to s w powie軼i inne wa積e kwestie omówiona. Poza tym lektura jest podana w takiej formie, 瞠 a ci篹ko si od niej oderwa.

Forma ksi捫ki jest nietypowa. Poznajemy bohaterów poprzez listy, które do siebie pisz. Fabu喚 te jedynie w ten sposób mo瞠my zobaczy. Nie ma w lekturze ani jednego dialogu, nie ma ani jednego zdania pomi璠zy listami od autora. Same listy za s ponumerowane oraz opisane (mamy zaznaczone od kogo i dla kogo jest dany list).

Historia nie ma wielu bohaterów. Na pierwszy plan wysuwaj si dwie postacie: markiza de Merteuil oraz wicehrabia de Valmont. Dwójka ta jest doprawdy niezwyk豉. S 幢i do szpiku ko軼i. Manipuluj dla w豉snych korzy軼i. Potrafi bawi si czyim kosztem. A wszystko to w imi zabawy lub w豉snych, egoistycznych korzy軼i.

Ich listy czyta豉m zawsze niezwyk陰 uwag. Zacz瘭i mnie fascynowa. Zastanawia豉m si, czy maj jakie ludzkie odruchy i o ile wci捫 o markizie dobrego s這wa nie powiem, tak po lekturze wydaje mi si, i wicehrabia móg豚y by kim innym, gdyby nie by pod jej wp造wem. Oj, ta kobieta to potrafi豉 wzbudzi szacunek, mi這嗆, przyja潯 i wykorzysta ka盥ego tak, by tego nie zauwa篡. Przyznam, i cho uwa瘸m j za osob z豉, pod陰, to jednak lekko mi imponowa豉. Bo mia豉 zawsze to, co chcia豉 i potrafi豉 tak wykorzysta okazj, by dana chwila by豉 jej chwil.

Najwa積iejsza jednak jest mi這嗆. Mi這嗆 dwojga m這dych osób, które jeszcze niewiele o tej mi這軼i nie wiedz. Ale równie wa積e jest pokazanie m這dych osób, które maj przed sob 篡cie, ale nie znaj帷 go dobrze i poznaj帷 osoby, które nie maj zbyt czystych intencji, 豉twy sposób mog go zmarnowa, nawet tego niezauwa瘸j帷. Ta lekcja jest aktualna, bo w ka盥ych czasach mo瞠my spotka osoby, które mog nas skrzywdzi czy da tak rad, która ma na celu nie tyle pomoc, co zaszkodzenie. Lepiej pozna drug osob ni od razu jej si zwierza.

Bohaterów mo瞠my bardzo dobrze pozna, dzi瘯i temu, 瞠 jest ich niewielka ilo嗆 oraz czytamy ich s這wa. Wiadomo, 瞠 czasem w listach co mo瞠my zatai, lecz pomimo tego poznajemy nadawc poprzez styl, s這wa. Ba, w listach mo瞠my nawet znale潭 rado嗆, smutek, desperacj. Chyba jeszcze w 瘸dnej ksi捫ce nie pozna豉m tak dobrze wszystkich bohaterów jak w tej. Tu jakby dosta豉 co, co niekoniecznie powinnam czyta. Bo trudno jest czyta listy, które teoretycznie nie s skierowane do nas.

Powie嗆 by豉 cudowna. Wci庵n窸a mnie bez reszty. Budzi豉 ró積e uczucia, od nienawi軼i, odrazy do szacunku, szcz窷cia. Niesamowite jest to, 瞠 mog豉m zauwa篡 przemiany niektórych bohaterów. Niezwyk貫, 瞠 pozna豉m ich tak dobrze, jakbym z nimi rozmawia豉.

To jeden z lepszych klasyków, jakie mia豉m przyjemno嗆 pozna. Cho si wydaje, 瞠 to powie嗆 przede wszystkim o mi這軼i, to tak naprawd jest to historia o manipulacji, charakterze i zmianach, które wci捫 s obecne w naszym 篡ciu.

Avatar u篡tkownika - Agatonik
Agatonik