Niech ci się coś pięknego przyśni

Matka Massima zmarła, gdy chłopiec miał dziewięć lat. Od dnia, w którym w sylwestrowy poranek znalazł na łóżku jej szlafrok, Massimo musiał nauczyć się żyć bez niej. Mieszkając z ojcem, który go nie rozumiał i z nianią, która nie potrafiła okazać mu żadnych uczuć, chłopiec musiał uciekać w dziecięcą wyobraźnię. Świat pełen złudzeń wydawał mu się najlepszym schronieniem przed nieprzyjazną rzeczywistością. Nadszedł jednak czas, w którym Massimo musiał zagłuszyć w sobie żal i na nowo nauczyć się kochać. Po wielu latach wspomnienie matki nadal pozostawało niezwykle żywe. Ale co zrobić w momencie, w którym nawet ono okazuje się kłamstwem?

Poruszająca, zaskakująca i bajecznie napisana autobiograficzna powieść jednego z najpopularniejszych włoskich dziennikarzy, Massima Grammelliniego.

Massimo Gramellini - włoski dziennikarz, pisarz i publicysta, współpracował m.in. z ,,Il  Giorno" i ,,Corriere dello Sport", od 1988 roku związany z gazetą ,,La Stampa", w której prowadzi cotygodniową kolumnę. W wieku 9 lat stracił matkę. ,,Śnij piękne sny" to autobiograficzna powieść oparta na tym doświadczeniu. Sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie i była najlepiej sprzedającą się książką w 2012 roku we Włoszech.

Informacje dodatkowe o Niech ci się coś pięknego przyśni:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-04-09
Tytuł oryginału: Fai Bei Sogni
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Joanna Ugniewska
Ilustracje:Monika Klimowska/melrapaso(Istockphoto.com/Lucy Liu( Shutterstock)

Kup książkę Niech ci się coś pięknego przyśni

Niech ci się coś pięknego przyśni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 2, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Na motywach autobiograficznych, Massimo traci mamę jako 9-latek. Wydarzenie to ciąży mu na kontaktach z ludźmi, przez kolejne lata wmawia sobie jak bardzo jest nieszczęśliwy, wymyśla rozmaite fantazje na temat matki i czci jej pamieć. Po latach dowiaduje się, że przyczyną jej śmierci nie był zawał, lecz samobójstwo.

Nie jest to ksiażka łatwa. Porusza bardzo trudny temat jakim jest śmierć matki. Książka jest niczym innym jak opisem prawdziwych przeżyć i okazanie emocji autora, gdy jako sześcioletnie dziecko stracił najbliższą mu wtedy osobę.

Bohaterem książki jest chłopiec, który wraz z wiekiem wykazuje coraz większe problemy adaptacyjne ,wciąż we wszystkim widzi matkę , wspomina ją, jest wciąż obok. Do pewnego momentu to piękne jest ale z czasem, gdy bohater dojrzewa, zaczyna być to denerwujące. Wszystko zwala na to , że ją utracił, wszystkie swoje nieszczęścia przypisuje traumie. Robi z siebie ofiarę , nie radzi sobie, nie potrafi wziąść się w garść, mimo , że już nie jest chłopcem a "niby" dojrzałym facetem.

Książka średnia, spodziewałam się chyba czegoś lepszego.

Niech ci się coś pięknego przyśni. Audiobook
Massimo Gramellini0
Okładka ksiązki - Niech ci się coś pięknego przyśni. Audiobook

Droga, którą pokonał Gramellini od osieroconego dziecka do autora tej powieści, zaskakuje i porusza. Książka Gramelliniego to opowieść o chłopcu, którym...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;