Niech stanie się światłość

Tytuł oryginału: The Evening and the Morning
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Tom 0.5 cyklu Filary Ziemi

Historia poprzedzająca wydarzenia opisane w Filarach Ziemi, osadzona w Anglii u zarania nowej epoki: średniowiecza.

Jest rok 997 naszej ery, koniec wieków barbarzyństwa. Anglia na zachodzie mierzy się z atakami Walijczyków, a na wschodzie – wikingów. Lokalni przywódcy naginają królewskie zarządzenia do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Ponieważ w kraju nie ma ściśle wytyczonego prawa, króluje chaos.

W tych burzliwych czasach splatają się losy trójki bohaterów. Życie młodego szkutnika zmienia się w chwili, gdy jego dom zostaje zniszczony przez wikingów, a jego rodzina musi uciekać do miejsca, w którym traktowani są jak intruzi… Pewna kobieta wychodzi za mąż z miłości i płynie z Normandii do Anglii, kraju swojego małżonka. Szybko jednak przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi stale zaangażowanych w walkę o wpływy musi uważać na każdy swój krok… Mnich marzy o przekształceniu opactwa w centrum nauki, które będzie podziwiane w całej Europie.

Każde z nich wejdzie w niebezpieczny konflikt z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, aby zwiększyć swoją władzę i bogactwo.

Tagi: bóg

Kup książkę Niech stanie się światłość

Opinie o książce - Niech stanie się światłość

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2021-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Niech stanie się światłość” Kena Folleta to prequel trylogii Filarów Ziemi. Dla mnie była to dopiero druga styczność z jego twórczością, ale już teraz wiem, że chcę więcej! Najchętniej od razu sięgnęłabym po tą trylogię!
Książkę z całą trylogią łączy miejsce wydarzeń – poznajemy początki miasta Kingsbridge, które w latach 997-1007, w których toczy się akcja powieści, nazywało się jeszcze Dreng’s Ferry. Jego rozwój obserwujemy jako tło do opowieści o losach trójki pozytywnych bohaterów z różnych kast społecznych – jest rzemieślnik, mnich i można panna, dzięki którym obraz przedstawienia społecznych zwyczajów, a i zasięgu władzy jest kompletny. Już w „Upadku gigantów” podziwiałam jak świetnie autor łączy fikcję z prawdziwą historią – tutaj historycznie może nie mamy tylu udokumentowanych wydarzeń, a i tylu dostępnych informacji o sposobie życia w tamtych czasach, jednak i tak myślę, że autor oddał kawał dobrej roboty. Nie tylko zaznajamia nas z historią, ale i przedstawia tak wciągającą opowieść losów wspomnianej trójki, że książki naprawdę nie chce się odkładać. To trochę taka „Gra o tron”, ale bez czarów i nudnych wątków ;) Jestem tą książką zachwycona i na pewno będę tęsknić za głównymi bohaterami!

Klucz do Rebeki
Ken Follett0
Okładka ksiązki - Klucz do Rebeki

Nazywa się Alex Wolff. Niemcy znają go jako agenta o kryptonimie Sfinks. Latem 1942 roku przybywa do Kairu wyposażony w śmiercionośny beduiński kindżał...

Słup ognia
Ken Follett0
Okładka ksiązki - Słup ognia

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy...