Niechciana prawda

Opowieść o życiu po wielkim zranieniu. O mężczyźnie, który nie powinien stać się mężem, i kobiecie, która dowiaduje się, że jest tylko żoną.

Beata sądziła, że wiedzie zwyczajne, spokojne życie, jak wiele innych kobiet. Prowadzi własną kwiaciarnię i wraz z mężem Markiem wychowuje dwunastoletniego syna. Pewnego dnia Marek oświadcza, że odchodzi. Spotkał miłość swojego życia… Beacie wali się cały świat. Początkowo trudno jest jej w to wszystko uwierzyć. Później przychodzi rozpacz, bezsilność i poczucie bycia oszukaną. Musi stawić czoło przeciwnościom i budować nowe życie dla siebie i syna. I dalej wydaje się, że jest to historia, która spotyka wiele kobiet, gdyby nie to, że miłością Marka okazuje się mężczyzna.

Informacje dodatkowe o Niechciana prawda:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-11-06
ISBN: 978-83-7839-387-0

Kup książkę Niechciana prawda

Niechciana prawda - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Książka ta w idealny sposób pokazuje nam do czego może prowadzić brak tolerancji w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej. Autorka przedstawiła problem z obu stron, nikogo przy tym nie broniąc, ani nie osądzając. Przedstawia nam jedynie fakty, tak jakby z stojąc z boku, skupiła się na emocjach. To my musimy sami wyrobić sobie zdanie, ocenić postępowanie bohaterów. Jedynie nie bardzo przekonała mnie postawa Bartka - syna Marka i Beaty, a także jego kolegów. Dziwne było to, że nastolatek tak szybko zaakceptuje fakt, że jego ojciec jest homoseksualistą. A jeśli chodzi o młodzież - czy tak łatwo zrezygnowałaby z dokuczania chłopcu, wyśmiewania się z niego? Jak dla mnie ten wątek trochę mało wiarygodny. Autorka stworzyła bohaterów dość wiarygodnych i autentycznych. To książka o cierpieniu i przyjaźni, która może być dla nas zbawienna. Powieść ta, jeszcze raz, na nowo zmusiła mnie do zastanowienia się nad tolerancją. I szczerze powiedziawszy, nie wiem jak zachowałabym się na miejscu Beaty. To pierwsza książka, jaką miałam okazję czytać, która porusza problem zdrady nietypowej, innej niż ta z kobietą. Książka o trudnych wyborach i jeszcze większych, łatwiejszych do popełnienia błędach, które skutkują przez całe życie.
Lepiej poznać najbardziej okrutną prawdę czy żyć w kłamstwie? Lepiej powiedzieć gorzką prawdę prosto w oczy czy oszukiwać ukochaną osobę? Na te pytania odpowiada ta książka. Po kilkunastu latach małżeństwa Marek oznajmia Beacie, że jest gejem i że wyprowadza się do swego partnera Marcina. Ta wiadomość burzy ich poukładane życie. Oboje nie mają lekko. Każdy z nich przeżywa różne stany emocjonalne, ma gonitwę myśli. Ona załamała się, on ma wyrzuty sumienia i tak naprawdę boi się wyznać światu prawdę o sobie. Beata uczęszcza do psychologa i w ramach terapii pisze pamiętnik... wirtualny. Autorka dokładnie przedstawiła poszczególne etapy godzenia się z okrutną prawdą, jednakże i Beata, i Marek różnie to przeżywają. Szkoda, że zabrakło przemyśleń 12-letniego Bartka. Jego stan psychiczny poznajemy tylko z jego bezpośrednich wypowiedzi skierowanych do rodziców. Mimo że temat nie jest łatwy, autorka dobrze sobie z nim poradziła. Książkę dobrze i szybko się czyta. Wiele przemyśleń bohaterów okraszonych jest złotymi myślami. Poza tym powieść daje nadzieję...
Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Beata doznaje szoku. Jej mąż pewnego dnia oznajmia jej, że odchodzi i to do KOCHANKA! Kobieta myślała, że to tylko głupi żart. Chciała tego, niestety gorzkie słowa męża okazały się być prawdą. Ale jak to? Po 12 latach małżeństwa? Przecież nie możliwe żeby jej mąż mógł być gejem! Zauważyłaby! Niestety, okropny "sen" nie chciał się skończyć. Beata przeżywała całą masę uczuć - wstręt, rozczarowanie, rozpacz, żal, niedowierzanie, smutek... W jej głowie kłębiło się milion różnych myśli. Nagle okazało się, że musi swoje życie zacząć na nowo. Ale jak? Skąd wziąć siły i chęci? Książka przedstawia długą drogę godzenia się Beaty z nową sytuacją. Autorka nie zapomina jednak o Marku - sprawcy całego zamieszania. Tylko czy słowo "sprawca" jest tutaj na miejscu? Przecież dla Marka to też jest trudna sytuacja. Został mężem Beaty, bo tego się od niego oczekiwało - założenia rodziny. Nie chcąc zawieść ojca, a później, by nie pogrążyć firmy prawniczej, którą przejął po ojcu ciekawymi nowinkami o własnej orientacji seksualnej brnął w małżeństwo dalej. Dopiero gdy poznał Marcina serce zabiło mu mocniej i postanowił to zmienić. Tylko czy sam był gotów na ten krok? Czy można po tylu latach wreszcie przestać udawać jak gdyby nigdy nic? Okazuje się, że w tej sytuacji nie tylko Beata jest pokrzywdzona. Ofiar jest znacznie więcej, bo i Marek walczy z nową sytuacją, jego partner, który musi zmagać się z tchórzostwem Marka i Bartek - syn Marka i Beaty. Oj, niechciana prawda bywa trudna! Autorka bardzo wnikliwie potraktowała temat. Ukazuje wachlarz emocji targający poszczególnymi bohaterami. Przedstawia problem z obu stron barykady, nikogo nie broni, nikogo nie gani. Przedstawia nam fakty. To czytelnik sam wyrabia sobie zdanie i ocenia całą historię. Czy dobrze, że Marek się ujawnił? Czy jest winny? Czy należy mu się kara? O tym musicie przekonać się sami czytając tę niezwykłą historię. Język powieści jest harmonijny, piękny, choć niektóre sytuacje (nawet dla osoby nie przeklinającej jaką jestem ja) aż się prosiły o użycie jakichś siarczystych słów. Wszyscy bohaterzy książki odznaczają dużą inteligencją (no może poza Norbertem :p), co nie oznacza, że są tacy sami. Wręcz przeciwnie. Książka porusza bardzo ciekawy, niespotykany temat, jednak nie wiem dlaczego nie "wciąga" od razu. Momentami nawet mnie nużyła. Cieszę się jednak, że nie zrezygnowałam i przeczytałam do końca, bo dopiero całość daje spójny, wyraźny obraz tej historii. Mam nadzieję, że inni też się nie zrażą i dadzą książkę szansę, bo naprawdę warto.
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2019-11-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Beata jest szczęśliwą żoną i matką. Marek jest szanownym pracownikiem. Ona prowadzi własną kwiaciarnię.Zgodnie wychowują dwunastoletniego syna. Aż pewnego dnia... Prawda spada na Beatę jak grom z jasnego nieba. Marek odchodzi. Spotkał miłość swojego życia. Świat bohaterki wali się w gruzy. Bo nie chodzi tu o klasyczny trójkąt,o banalną zdradę,której musi stawić czoło wiele kobiet. On zakochał się w mężczyźnie! Poczucie krzywdy,upokorzenie i niedowierzanie... oto co zostaje jej po małżeństwie. Teraz musi zbudować nowe życie. Dla siebie i syna Bartka.

Nie podobała mi się do końca. Szkoda było mi głównej bohaterki, ale dziwiłam się, że tak głako w końcu wszyscy do tej sprawy jaka ją spotkała gładko podeszli. Trochę nierealne.

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Beata wraz z mężem Markiem prowdzą kwiaciarnię, wychowują dwunastoletniego syna, wiodą spokojne, poukładane życie. Pewnego dnia Marek oznajmia żonie, że poznał miłość swojego życia i odchodzi od niej, przez całe mażeństwo czuł się osaczony, wręcz musiał udawać szczęście, dusił się nie mogąc prawdziwie kochać. Czy po takim wyznaniu moża się nie załamać? Jak można było żyć w takim oszustwie? Jakby Beacie było mało, na koniec Marek przyznaje że jest gejem.

Czy można żyć tyle lat z człowiekiem i tak na prawdę go nie znać?

Marek zostawia Beatę z poczuciem ogromnej krzywdy, cierpienia i upokorzenia oraz zdrady, to co budowała przez długi czas okazało się nic nie wartym wspomnieniem.

Czy tak porzucona kobieta ma szansę na nowe życie?

Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2018-01-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Bardzo dobra książka ukazująca jak można skrzywdzić osoby potencjalnie bliskie poprzez tchórzostwo i życie nie do końca zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Pięć minut Raisy
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Pięć minut Raisy

Raisa Hedwig korzysta z wczesnej pory, aby podlać ukochane róże w przydomowym ogrodzie. Zastanawia się, jak spędzi dzisiejszy dzień. Nie wie jeszcze...

Lista obecności
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Lista obecności

Iga Stelmach jest czterdziestoletnią rzeźbiarką, która otrzymała zaproszenie do zamieszkania w Kunicach. W tej wsi stawia się na więzi międzyludzkie...