Niedoskona³y cud

Ocena: 0 (0 g³osów)

Romantyczna, koj±ca opowie¶æ, w której rockowy rytm ³±czy siê z komediow± lekko¶ci±, a lodowe smaki lata z melancholijn± refleksj± nad czasem, za którego spraw± wszystko siê zmienia.

W prowansalskim miasteczku w³oszka Milena Migliari prowadzi lodziarniê, w której realizuje autorskie pomys³y. Jej dzie³a to niedoskona³y cud, bo prêdzej czy pó¼niej lody zostaj± zjedzone albo siê po prostu rozpuszczaj±. Zupe³nie jak uczucia w zwi±zku dwojga ludzi. Dlatego Milena zrezygnowa³a z uk³adów z mê¿czyznami i od kilu lat dzieli ¿ycie z przyjació³k± Viviane. Wszystko zmienia siê, kiedy na koncert do sennego miasteczka przyje¿d¿a angielski rockman Nick Cruickshank. W pewnym momencie ich drogi siê przecinaj±. W ci±gu zaledwie trzech dni rozwój wypadków przyspiesza, zamieniaj±c siê w wir ekscytuj±cych zdarzeñ.

Fascynuj±ca powie¶æ jednego z najlepszych w³oskich autorów

Informacje dodatkowe o Niedoskona³y cud:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2017-09-13

wiêcej

Kup ksi±¿kê Niedoskona³y cud

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Niedoskona³y cud - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - confessbymags
confessbymags
Przeczytane:2019-03-10,
Czytaj±c blurb my¶la³am, ¿e wiem czego siê spodziewaæ i ¿e nic mnie nie zaskoczy, a jednak autorowi naprawdê siê to w niektórych miejscach uda³o. By³am przekonana, ¿e to typowa lekka literatura dla kobiet i mimo, i¿ faktycznie jest lekka to De Carlo doda³ do niej kilka naprawdê ciekawych i zaskakuj±cych dla mnie elementów.   Je¶li patrz±c na ok³adkê zaczêli¶cie siê zastanawiaæ, czy pewien zimny deser odgrywa w ksi±¿ce jak±¶ rolê to ... faktycznie macie racjê.   Milena Migliari to W³oszka, która od nieco ponad trzech lat mieszka we francuskim Fayence. Na co dzieñ prowadzi niezwyk³± lodziarniê "La Merveille Imparfaite". Zapytacie zapewne co czyni z niej miejsce tak niepowtarzalne i niezwyk³e? Otó¿, czy mieli¶cie kiedy¶ okazjê rozkoszowaæ siê smakiem lodów z ró¿owej moreli z Saint-Paul? Albo skosztowaæ tych stworzonych na bazie granatowej ¶liwki z Tourrettes? Nie? No w³a¶nie ja te¿ nie mia³am takiej szansy. Niektóre lody tworzone przez Milenê s± produkowane z tak rzadkich owoców, i¿ s± dostêpne w jej lodziarni przez naprawdê krótki okres czasu i w³a¶nie to czyni to miejsce tak niepowtarzalnym i zachwalanym przez krytyków kulinarnych oraz jej klientów.
"Dlaczego cud jest niedoskona³y? Bo jest nietrwa³y. We¼my przepyszne lody. Przez chwilê s± tak wspaniale ch³odne, cechuje je najbardziej urokliwa równowaga pomiêdzy miêkko¶ci± a spoisto¶ci±. Jeste¶ tak szczê¶liwy, ¿e trzymasz je w rêkach, ¿e mo¿esz je smakowaæ. A chwilê potem wszystko siê koñczy."   Nick Cruickshank to brytyjski muzyk i lider rockowej grupy Bebonkers, który obecnie przebywa w swoim francuskim domu, gdzie ma siê odbyæ jego ¶lub, a nastêpnie koncert charytatywny. Nick nieco ró¿ni siê od swoich kolegów z zespo³u dla których licz± siê kolejne samochody, jachty i zera na koncie. Owszem ma pieni±dze ale doskonale wie, ¿e poradzi³by sobie bez wiêkszo¶ci rzeczy jakie mo¿na za nie kupiæ.   Milena i Nick poznaj± siê przelotem, kiedy ta dostarcza lody do domu muzyka na polecenie jego narzeczonej. Potem spotykaj± siê, kiedy Nick przychodzi do jej lodziarni, nastêpnie przypadkiem na ulicy i w koñcu kiedy ona spontanicznie postanawia zasiêgn±æ jego opinii na temat ¶wie¿o przygotowanych lodów. Uwierzcie lub nie, ale te sytuacje trwaj± naprawdê krótko, a jednak zarówno Nick jak i Milena s± sob± zaintrygowani, ale ¿adne z nich nie wie, ¿e to drugie jest w zwi±zku.

"Uchwyci³a¶ wszystko w tych ¶mietankowych i szaronowych. To, co w ¶rodku i co na zewn±trz, odnalezienie i utratê, cudown± rado¶æ chwili, która przemija. Jak w przepiêknym wierszu. Jak w przepiêknej piosence."   Wiecie co mnie zaskoczy³o? Autor tak poprowadzi³ narracjê w ksi±¿ce, ¿e naprawdê przez d³ugi czas nie zdawa³am sobie sprawy, ¿e Nick jest zarêczony a przygotowania w jego domu to przygotowania do ¶lubu gdy¿ przez 3/4 ksi±¿ki to s³owo nie pad³o. To siê panu uda³o, panie De Carlo.   Zaskoczyæ Was jeszcze raz? A co je¶li Wam powiem, ¿e g³ówna bohaterka te¿ jest w zwi±zku ale z ... kobiet±! Nie zaskoczy³o mnie to tak bardzo jak to, ¿e zorientowa³am siê o tym fakcie dopiero po solidnych 100 stronach czytania. Milena bywa³a w przesz³o¶ci w zwi±zkach z mê¿czyznami ale po czasie dosz³a to wniosku, ¿e bycie z kobiet± jest mniej problemowe.   Viviane - dziewczyna Mileny jest masa¿ystk± i nie do koñca rozumie  zami³owanie swojej partnerki do prowadzenia lodziarni i zaspokajania apetytów innych ludzi zimnymi deserami. Z ksi±¿ki dowiadujemy siê, ¿e kobiety zamierzaj± staraæ siê o dziecko a mo¿e to tylko marzenie Viviane? Milena ma w±tpliwo¶ci czy sztuczne zap³odnienie jest najlepszym wyj¶ciem tym bardziej, ¿e to ona ma siê mu poddaæ.   Chcecie wiedzieæ jak potoczy siê historia Nicka i Mileny? Siêgnijcie po t± niezwykle oryginaln± historiê po której z pewno¶ci± bêdziecie mieli ochotê na domowej roboty lody, a nie te które s± sprzedawane w supermarketach.   Je¶li mia³abym siê do czego¶ przyczepiæ w ksi±¿ce, to by³aby to zbyt ma³a ilo¶æ dialogów, a nadmiar opisów samych sytuacji. Ale to zale¿y od tego jakie ksi±¿ki lubicie. Ja lubiê jak jest równowaga, która tutaj zosta³a nieco wed³ug mnie zachwiana. Ale to jedyna moja uwaga.
Avatar u¿ytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-11-07,

Co¶ o mi³o¶ci... w lodziarni ;) Ale nie tylko.

Fajny cytat. Chyba najlepiej oddaj±cy tre¶æ tej ksi±¿ki... "Niedoskona³y cud" to powie¶æ o tym, co jest szalenie wa¿ne - o szczê¶ciu. Przy okazji o tym, ¿e nie zawsze daje nam je to, co mamy. Puenta? Trzeba (i warto) szukaæ. Ale nawet, gdy to "co¶" znajdziemy... to "co¶" mo¿e byæ bardzo nietrwa³e. I kruche. Jak ka¿dy "cud" :) ...

Du¿o w tej ksi±¿ce opisów. Troszkê ma³o dialogów. Ale nie jest to jaka¶ straszna wada - nie¼le siê czyta mimo mankamentów ;) Chyba ka¿da lektura, napisana w przystêpny sposób, a dotycz±ca nas, ludzi, naszych uczuæ, poszukiwania samego siebie... ka¿da taka ksi±¿ka mo¿e byæ ciekawa. A je¶li do tego w inteligentny sposób jest w stanie nam przypomnieæ o tym, jak ulotne jest wszystko wokó³ nas... to warto siê nad tak± lektur± pochyliæ.

Polecam.

Dziêkujê Wydawnictwu Bukowy Las i Forever Young Books za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje siê tak¿e na moim blogu:

"Romantyczna, koj±ca opowie¶æ, w której rockowy rytm ³±czy siê z komediow± lekko¶ci±, a lodowe smaki lata z melancholijn± refleksj± nad czasem, za którego spraw± wszystko siê zmienia" - tak brzmi krótkie podsumowanie "Niedoskona³ego cudu" autorstwa Andrea de Carlo, które znale¼æ mo¿na na tylnej ok³adce tej ksi±¿ki. Czy powie¶æ faktycznie w³a¶nie taka jest? Postanowi³am siê o tym przekonaæ.   Milena Migliari prowadzi lodziarniê w urokliwym prowansalskim miasteczku, a przygotowywanie wyj±tkowych smaków lodów jest jej prawdziw± pasj±. Niestety, lody to cud niedoskona³y, bowiem albo siê rozpuszcz±, albo szybko zostan± zjedzone. Niedoskona³ym cudem jest równie¿ mi³o¶æ. Milena od kilku lat zwi±zana jest z przyjació³k± Viviane, poniewa¿ zwi±zki z mê¿czyznami przynios³y jej wiele rozczarowañ. Którego¶ dnia kobieta spotyka Nicka Cruickshanka, angielskiego rockmana, który ma za sob± nieudane ma³¿eñstwa, a teraz planuje przysz³o¶æ z Aileen, ale w ich zwi±zku ewidentnie co¶ siê psuje. Czy to spotkanie mo¿e zmieniæ ¿ycie Mileny oraz Nicka?   Ksi±¿ka jest bardzo specyficzna, w³a¶ciwie chyba nigdy nie czyta³am powie¶ci napisanej w taki sposób. Otó¿ fabu³a opiera siê na zaledwie kilku dniach, które s± prze³omowe dla g³ównych bohaterów. S± takie momenty w powie¶ci, kiedy dzieje siê naprawdê du¿o, ale nie brakuje równie¿ przestojów, które niestety mog± wywo³ywaæ znu¿enie. Wed³ug mnie za du¿o w tej ksi±¿ce opisów, które nie w ka¿dym przypadku s± potrzebne, a przede wszystkim ich d³ugo¶æ jest przesadna. Mimo wszystko ksi±¿kê czyta siê do¶æ sprawnie, bowiem czuæ, ¿e autor ma lekkie pióro i potrafi ca³kiem nie¼le opowiadaæ.   Czy faktycznie jest to romantyczna opowie¶æ w klimacie rockowym i letnim? Nie do koñca. Przede wszystkim romantyczno¶ci raczej nie ma tu zbyt wiele. Owszem, jest kilka przepe³nionych chemi± momentów, ta nutka niepewno¶ci itd., ale chyba nie nazwa³abym tego romantyczno¶ci±. Powie¶æ wcale nie jest lekka, ale refleksyjna i nieco melancholijna ju¿ jak najbardziej. Pozwala czytelnikowi zastanowiæ siê nad w³asnym ¿yciem, zwi±zkami, trwa³o¶ci± i sta³o¶ci± uczuæ, podporz±dkowywaniu siê komu¶. Rockowego charakteru jednak mi tutaj zabrak³o. Owszem, pokazane jest ¿ycie Nicka, ale nie znajdziecie tu rockowego buntu, koncertów, hulaszczego ¿ycia. Pojawia siê ono jedynie w przemy¶leniach bohatera. Niesamowite smaki s± na szczê¶cie obecne w tej historii. Czytelnicy mog± sobie wyobraziæ te wszystkie przepyszne lody i a¿ by siê chcia³o, ¿eby lato wróci³o.   Powie¶æ opowiada przede wszystkim o skomplikowanych relacjach miêdzyludzkich, zarówno w zwi±zkach, jak i miêdzy przyjació³mi, lud¼mi pracuj±cymi ze sob±. Bohaterowie borykaj± siê z wyznaczaniem sobie ról, oczekiwaniami ze strony partnerów, pojawiaj±c± siê w zwi±zkach rutyn±, wypalaniu siê uczuæ. Czy zawsze w taki sposób koñcz± siê zwi±zki? A mo¿e istnieje na ¶wiecie osoba, z któr± jeste¶my w stanie stworzyæ co¶ sta³ego? Mo¿e nie wystarczy do tego ani chwilowa fascynacja, ani nawet wieloletnie starania i pielêgnowanie zwi±zku? Mo¿e miêdzy dwojgiem ludzi musi byæ jakie¶ wyj±tkowe metafizyczne po³±czenie? Nick zastanawia siê tak¿e nad ³±cz±cymi go relacjami z jego przyjació³mi i w³a¶ciwie obraz tych relacji wzbudza w czytelniku pewne przygnêbienie. Tu liczy siê przede wszystkim showbiznes, zysk, a nie prawdziwa przyja¼ñ.   W³a¶ciwie ciê¿ko mi powiedzieæ, czy polubi³am bohaterów. Ksi±¿ka pokazuje mi ich przemy¶lenia i sytuacjê, w której siê znajduj±, ale to jeszcze za ma³o, aby ¿ywiæ wobec nich jak±¶ sympatiê lub te¿ niechêæ. Czytelnik po prostu obserwuje i przy okazji zastanawia siê raczej nad ¿yciem, a nie konkretnie nad tymi bohaterami. Mam wra¿enie, ¿e powie¶æ jest w³a¶nie takim obrazem i refleksj±, a niekoniecznie rozbudowan±, wielow±tkow± histori±. Nie twierdzê, ¿e to ¼le, ale chyba odrobiny akcji mi mimo wszystko zabrak³o.   Komu mogê poleciæ tê powie¶æ? Przede wszystkim tym, którzy lubi± refleksyjne powie¶ci i nie przeszkadzaj± im pewne zastoje, ma³a liczba w±tków, liczne opisy. Z pewno¶ci± z lektury "Niedoskona³ego cudu" mo¿na co¶ wynie¶æ i spróbowaæ przeanalizowaæ to, co zosta³o w niej zawarte. Nie jest to powie¶æ, która zachwyci ka¿dego, ale na pewno znajdzie swoich zwolenników. Najlepiej przekonaæ siê samemu.
Inne ksi±¿ki autora
Techniki uwodzenia
Andrea de Carlo0
Ok³adka ksi±zki - Techniki uwodzenia

Podchodzenie, zdobywanie, uwiedzenie - jedna z najbardziej diabelskich sztuk wojennych ma swój charakterystyczny przebieg oraz repertuar strategii i technik...

¦mietankowy poci±g
Andrea De Carlo0
Ok³adka ksi±zki - ¦mietankowy poci±g

Andrea De Carlo, wspó³czesny powie¶ciopisarz w³oski, re¿yser filmowy i kompozytor, urodzony w Mediolanie, cieszy siê wielk± poczytno¶ci± we W³oszech...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;