"Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie

Je makaron bez sosu, ale tylko z białego talerza, jabłko wyłącznie pokrojone w ósemki (ale bez skórki!), a może wzdryga się, kiedy sos dotknie ziemniaków albo ostatni raz spróbowało czegoś nowego pół roku temu i zdaje się żywić powietrzem. Jeśli któryś z tych opisów przypomina ci twoje dziecko, to książka właśnie dla ciebie!

Małgorzata Jackowska, specjalistka żywienia człowieka i dietetyczka, popularyzatorka wiedzy o zdrowym żywieniu niemowląt i dzieci, autorka książki ,,Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety", opowiada o tym:

- dlaczego dzieci na różnych etapach życia mogą jeść mało, wybiórczo, specyficznie

- czym są neofobia i wybiórczość pokarmowa

- jakie strategie nie pomagają

- i co właściwie można zrobić, żeby pomóc dziecku cieszyć się posiłkami.

,, i nie tylko" to nieoceniona pomoc dla rodziców zmęczonych i zaniepokojonych tym, jak je ich dziecko. Pomaga kształtować właściwe relacje z jedzeniem i pozbyć się napięcia wokół stołu.

,,Mamania. Pierwszy kontakt" to seria książek, które powinny znaleźć się na półce każdego rodzica. Do stworzenia serii zaproszono osoby eksperckie, które w prosty i jasny sposób przekazują wiedzę na najróżniejsze tematy: od jedzenia po wychowanie. To książki zwięzłe, praktyczne, przedstawiające w wyczerpujący sposób najważniejsze zagadnienia.

Informacje dodatkowe o "Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Opieka nad dzieckiem i wychowanie - poradniki

Kup książkę "Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie

"Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2023-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Choć przede mną już trzecie rozszerzanie diety dziecka, to i tak przejmuję się nim nie mniej niż pierwszym.
Czy da się zrobić coś by dziecko próbowało nowości chętnie? By ciekawość towarzyszyła jak najdłużej? By za rok, dwa nie zaczęło rzucać ponownie wszystkim i mówić nagle "bleee"?

Na pewno można w tym dziecko wspomóc, ale ostatecznie jak będzie tego nikt nie wie...

Tak czy inaczej od strony teoretycznej warto się wspomóc nie tylko na tym początkowym etapie ale i później.

Jeśli uważacie, że Wasze dzieci "nic nie jedzą" lub nie jedzą "ładnie" to sięgnijcie po najnowszą książkę Małgorzaty Jackowskiej "'Niejadki' i nie tylko". Ja znajduję w niej odzwierciedlenie żywienia moich synów no i oczywiście zachowania, które sama błędnie powielam.

To książka, która przybliża czym jest neofobia żywieniowa, wybiórczość pokarmowa oraz tzw marudne jedzenie.
Znajdują się tu praktyczne porady odnośnie zachęcania dziecka do jedzenia (np. jakie zdania wypowiadać a o jakich najlepiej zapomnieć).
Są także dobre praktyki w naszej codzienności, które mogą przyczynić się do lepszego jedzenia naszych dzieci, jak np. wspólne gotowanie.
Jest też zachęta, by dzieciom po prostu zaufać w kwestii ilości zjadanych pokarmów choć równocześnie zachować czujność (odnośnie przyrostów masy, zdrowia, samopoczucia).

Choć ma 120 stron (małego formatu) to pochłonęłam ją na raz. Napisana jest przystępnym językiem, ciekawie i konkretnie. I nie ma tu oceniania czy wytykania błędów.

Jeśli jesteście zaniepokojeni jedzeniem swoich dzieci to polecam po nią sięgnąć by uzyskać wsparcie, rozwiać wątpliwości bądź wiedzieć, gdzie szukać dalszej pomocy.

Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety
Małgorzata Jackowska0
Okładka ksiązki - Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety

Kiedy niemowlęciu przestaje już wystarczać mleko, w głowach rodziców pojawia się mnóstwo pytań: - co podać na początku? - czy kolejność ma znaczenie...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;