Nielegalni

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-11-13

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.

,,Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia."

Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

,,Nielegalni" to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną ,,legendą".

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść ,,Karola" vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego - osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

Kup książkę Nielegalni

Opinie o książce - Nielegalni

Książka rewelacyjna, chociaż początek ciężko mi szedł, potem nie mogłam sie oderwać. Gorąco polecam i biorę się za następną część.
Pierwsza książka przeczytana w 2016 roku i życzę sobie, by tylko takie pozycje trafiały w moje ręce. Wielowątkowa fabuła, która pięknie zazębia się w genialna całość. Prosty język, narracja nie owijająca w bawełnę, która trafnie oddaje charakterystykę naszego kraju i sceny politycznej. Historia tak rzeczywista, że pytanie o to, na ile jest to fikcja literacka samo się nasuwa. I tak przyznaję, nie jestem obiektywna. Książka mnie po prostu zachwyciła. Jeden z najlepszych polskich tytułów, które miałam okazję przeczytać w ciągu kilku ostatnich lat. Ilu agentów obcego wywiadu ukrywa się wśród zwykłych szarych obywateli naszego państwa? Ilu naszych obywateli wyrzeka się swojego życia, szpiegując obce państwa dla "dobra" naszego kraju ? Mimo, iż książka opowiada o tajnych agentach, nie znajdziemy tu zwrotów akcji rodem z filmów o agencie 007. Mamy za to bohaterów z krwi i kości, tak rzeczywistych, że od razu pałamy do nich sympatia - Konrad, Sara, M-Irek czy nawet nasz leciwy Nielagał. Agenci Wywiadu dla dobra swojej ojczyzny muszą walczyć nie tylko z obcym wywiadem, ale również z polityką, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to także ze swoimi przełożonymi. A co zrobić, gdy dostaje się zadanie niemożliwe do wykonania? Konrad i sekcja Q wie doskonale, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy przyjąć polecenie szefa ze spokojem, opracować plan, wykonać go w 110%. A tak całkiem przy okazji zagrać KGB czy jak to się tam teraz nazywa na nosie, wykopać kilka kretów z własnego podwórka, a w przerwie na kawę pomóc kolegom w Szwecji odkryć obcego agenta działającego na ich podwórku przez lata.
Nielegałowie to ludzie, którzy są szpiegami z podrobioną tożsamością. Książka zawiera wiele wątków, z których tak naprawde starczyło by na 6 różnych powieści. Jej treść jest bardzo rozbudowana. Mamy tutaj wątki historyczne, sensacyjne. Dawno nie wciągnąłem się tak w żadną ksiażkę.
Thriller szpiegowski - czy ja już czytałam jakąś książkę z tego gatunku? Nie przypominam sobie. Wiedziona mnogością bardzo pozytywnych opinii na temat całej trylogii Vincenta V. Severskiego, postanowiłam dopiero teraz sięgnąć po pierwszym tom cyklu. Vincent V. Severski, właściwie Włodzimierz Sokołowski, urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. W młodości interesował się ekstremizmem lewicowym i sam sympatyzował z ruchami trockistowskimi. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. Za granicą spędził 13 lat, z tego 12 już po 1990 roku. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych. Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika. Odznaczony i wyróżniony przez prezydentów i premierów RP, szef zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Do IPN dociera informacja o zakopanej na terenie twierdzy brzeskiej skrzyni z tajnymi dokumentami NKWD z 1941 roku. Aby dokumenty nie dotarły w niepowołane ręce, zadanie wykopania ich powierzono tajnej komórce polskiego wywiadu, którą dowodzi Konrad Wolski. Niestety informacja przecieka i dociera również do innych komórek wywiadowczych służb innych krajów. Kto dotrze pierwszy? Na stronach książki poznajemy siatkę tajnych agentów Polski, Ukrainy, Rosji czy Szwecji. To tak naprawdę zwykli ludzie, którzy muszą nawet przed rodzinami ukrywać swoją prawdziwą tożsamość, ukrywać to, kim są, czym się zajmują. Autor bardzo umiejętnie i w sposób dość interesujący pokazuje nam, na jakich zasadach działa wywiad różnych krajów, co ich łączy i co dzieli. Trudno tak naprawdę opisać fabułę książki, która wciąga od samego początku i pomimo, że chciałabym jeszcze wiele powiedzieć, to boję się, że jednak zdradzę za dużo. To świetna pozycja, która zdradza tajniki służb specjalnych w sposób na tyle interesujący, że ciężko się od niej oderwać. Nielegalni to kolejna w tym roku książka tak pokaźnych rozmiarów, którą rozpoczęłam czytać jeszcze w grudniu i skończyłam już w nowym roku. Ten gabaryt przeraża - nie powiem, jednak tym razem również zdecydowałam się na wersję elektroniczną (zawsze to trochę wygodniej trzymać w rękach w trakcie lektury). Czym nas raczy autor? Mamy tu świetną powieść ze świetnie poprowadzoną fabułą, politycznymi intrygami, szpiegami oraz tym, do czego tak naprawdę zwykły szary człowiek nie ma dostępu - działaniem wywiadowczych służb. Nielegalni to jednak moje pierwsze spotkanie z powieścią szpiegowską, która o dziwo mnie zaintrygowała. Nigdy nie spodziewałam się, że sięgnę po tego typu gatunek i z niecierpliwością będę oczekiwała na wolny czas, aby poznać kolejną część. Mam to szczęście, że mam całą już trylogię na czytniku, więc gdy tylko nadarzy się okazja zasiadam do kolejnego tytułu.
Wielowątkowa powieść szpiegowska osadzona w realiach służb specjalnych, z epizodami z czasów II wojny światowej. Książka od której trudno się oderwać. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Teraz szybciutko zabieram się za Niewiernych.
Pozazdrościć talentu, jeśli były agent polskiego wywiadu tak pisze ;) Świetna, wielowątkowa intryga, dobrze zarysowane postacie - naprawdę wciąga.

Mission possible - „Nielegalni” – Vincent V. Severski (audiobook)

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być tajnym agentem? Ja wielokrotnie. Czasem wmawiałam sobie nawet, że byłabym w tym na pewno niezła. Naoglądało się Jamesów Bondów i nabrało przeświadczenia, że to z pewnością przyjemna robota, pełna przygód i niebezpieczeństw, ale dzięki wrodzonemu sprytowi (który sobie przypisywałam) możliwa do ogarnięcia. Dziś, mając już lat zdecydowanie więcej niż naście, wiem że tamto dumanie było śmiesznym, dziecięcym gadaniem.

Jak naprawdę (albo w sporym przybliżeniu) wygląda ta robota, pokazał były oficer wywiadu PRL i RP, działający przez 26 lat pod przybraną  tożsamością, Vincent V. Severski. W „Nielegalnych”, swoim literackim debiucie, przedstawił pracę grupy polskich nielegałów, czyli swoich kolegów po fachu.

Sądząc po ilości odznaczeń, jakie Vincent V. Severski otrzymał za pracę w wywiadzie, a także zerkając na jego bogaty życiorys, wysuwa się wniosek, że to prawdziwy fachowiec. Dziś, po wysłuchaniu audiobooka, mogę też powiedzieć, że jest fachowcem także i w dziedzinie literackiej.

„Nielegalni” to książka szpiegowska, w dużym stopniu oparta na prawdziwych wydarzeniach. Siłą rzeczy, są to wydarzenia podane w mocno zbeletryzowanym opakowaniu.

W powieści Severskiego dzieje się dużo. Mamy tu do czynienia z kilkoma na pozór niezwiązanymi ze sobą wydarzeniami. Jest akcja polskiego wywiadu pod dowództwem Konrada Wolskiego, mająca na celu odnalezienie tajnego archiwum NKWD. Jest tajemnicza śmierć pułkownika Stiepanowicza z mińskiego KGB. Jest szwedzki motyw  z wykonującym niezrozumiałe czynności Hansem Jorgensenem, jest w końcu wątek z roku 1939, z NKWD w roli głównej.

W jaki sposób wszystkie te na pozór niezwiązane ze sobą sprawy łączą się ze sobą, dowiecie się wysłuchując audiobooka Severskiego. Także tutaj odkryjecie związek tych spraw z IPN-em.

Zapewniam, że nie będziecie nudzić się ani przez minutę, wysłuchując tej fascynującej historii. To ważne podkreślenia, bo nagranie liczy ponad 30 godzin [sic!], co może wydawać się przerażające dla niektórych. Jednak wsłuchując się w głos znanego aktora, Krzysztofa Gosztyły, nie odczujecie owej długości, ciągle chcąc więcej i więcej.

Byłam trochę zawiedziona, a nawet poczułam się lekko oszukania, kiedy spostrzegłam, że książka nie jest czytana przez jej autora, a przez wspomnianego już Krzysztofa Gosztyłę. Żałowałam, że Severski nie pokusił się o czytanie, bo jego głos przyprawia o ciarki. Polecam posłuchać któryś z wywiadów z nim, by zrozumieć o czym mowa i podzielić mój ból.

Być może dlatego głos Gosztyły początkowo działał mi na nerwy, póki nie przywykłam do jego aktorskiego, scenicznego szeptu. I muszę oddać sprawiedliwość, głos ten ciekawie komponuje się z treścią. Choć początkowo kilkakrotnie uznałam, że lektor jest irytujący, bo często czytał dość leniwie, usypiając nieomal słuchacza (a w zasadzie czujność), z czasem doceniłam jego interpretację, tak genialnie (nie, wcale nie przesadzam) dopasowaną do czytanego tekstu. Z resztą posłuchajcie sami, a być może przyznacie mi rację.

Minusem w powieści jest duża ilość zwrotów rosyjskich, jak gdyby autor wychodził z przeświadczenia, że większość z czytelników, jeśli nie wszyscy, znają mowę Puszkina. A przecież czasy, gdy w szkole (i nie tylko) królował rosyjski, dawno minęły.

Na koniec jedna uwaga: przy takich lekturach ręce same składają się do oklasków, a przecież to zaledwie debiut literacki… Już nie mogę doczekać się, aż zasiądę do lektury „Niewiernych”.

Avatar użytkownika - sylwia379
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Odwet
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Odwet

NOWA KSIĄŻKA MISTRZA POWIEŚCI SZPIEGOWSKIEJ! Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego...

Odwet
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Odwet

Kontynuacja powieści ,,Zamęt". Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu...

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna