Nieobecna

Gotowa narazić życie dla córki, której nigdy nie chciała urodzić.

Nora chce być niewidzialna. Mieszka nielegalnie w cudzej piwnicy i nie ma przyjaciół. Ucieka przed przeszłością, doznała zbyt wiele zła i niewyobrażalnego okrucieństwa, by komukolwiek zaufać. Jeden telefon zmusza ją do wyjścia z ukrycia. Nora rusza na poszukiwanie zaginionej córki, którą piętnaście lat temu oddała do adopcji kilka minut po porodzie. Wpada na ślad rozgałęzionego spisku, odkrywa też, kto przed laty odarł ją z godności i skazał na śmierć. Decyduje się na samotną walkę z wpływowymi ludźmi, którzy stoją ponad prawem.

Informacje dodatkowe o Nieobecna:

Nieobecna - opinie o książce

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2017-11-21, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 100 książek 2017,

Sheena Kamal urodziła się na Karaibach, zaś jako dziecko wyemigrowała do Kanady, gdzie obecnie mieszka. "Nieobecna" jest jej debiutem, który skusił mnie swoim opisem. Ale czy każdy obiecujący tekst z okładki potwierdzony zostaje cudowną fabułą? Zapraszam na moje wrażenia.

Nora jest alkoholiczką po odwyku, kobietą-widmo, szarym człowiekiem, który nie chce rzucać się w oczy. Unika dużych skupisk ludzi, nie wyróżnia się z tłumu, nie ma znajomych czy przyjaciół. Utrzymuje relacje jedynie z trzema żywymi istotami: wierną znajdą - suczką Sapką oraz swoimi pracodawcami. Leo i Seb dali jej pracę w swoim biurze detektywistycznym i są zadowoleni ze swojej decyzji, bowiem Nora jest w tej dziedzinie doskonała - potrafi bezbłędnie wyczuć, gdy ktoś kłamie lub próbuje coś ukryć. Zajmuje się też odnajdywaniem ludzi oraz wyszukiwaniem informacji. Mieszka w piwnicy pod biurem, oczywiście w tajemnicy przed szefami.

Jej z pozoru ciche, spokojne i poukładane na nowo życie burzy telefon, a drżący głos po drugiej stronie prosi o spotkanie. W normalnych okolicznościach kobieta nie podjęłaby się takiego zlecenia. Nie pozwoliłaby na żadne osobiste kontakty... Ale to wyjątkowa sytuacja... Zaginęła piętnastolatka, którą zaraz po urodzeniu Nora oddała do adopcji... Dlaczego to zrobiła? Czy to z wyrachowania pozbyła się własnego dziecka, by móc żyć jak kot i chadzać własnymi ścieżkami? Co wydarzyło się przed laty? Czy Nora pomoże Lynn i Everettowi odnaleźć córkę? Czy Bonnie żyje?

Nora nie funkcjonuje w społeczeństwie jak normalny i zwyczajny człowiek. Ukształtowała ją domieszka indiańskiej krwi, rodziny zastępcze, trzy nawroty choroby alkoholowej oraz traumatyczne wydarzenia sprzed piętnastu lat. To właśnie tam, w opowieści o wydarzeniach z przeszłości, szukajcie zrozumienia dla jej zachowania i postawy. Może to nie była najlepsza decyzja, może mogła podjąć inną, ale czy po takim dramacie byłaby skłonna kochać to dziecko i uśmiechać się do niego każdego dnia? Dziennikarz, któremu opowiedziała to, co jej się przydarzyło, był głęboko wstrząśnięty... Teraz jednak los daje jej szansę, by uratować córce życie. Kobieta dociera do faktów, których nie potrafi ze sobą powiązać. Jednak to właśnie ta łamigłówka przekonuje ją, że to nie jest zwykła ucieczka zbuntowanej nastolatki...

Tropy prowadzą do coraz to nowych miejsc oraz osób, które przywołują w pamięci nory wydarzenia, o których wolałaby nigdy już nie pamiętać. Kamal stworzyła historię, w której nie brak dziwnych zbiegów okoliczności, pościgów, niespodzianek, a także tabunów ludzi, którzy poszukują Bonnie. Dlaczego nastolatka jest tak cenna? Tutaj nic nie jest jasne ani oczywiste. Nie wiadomo kto jest kim, kto kogo śledzi, komu można ufać...

Na drodze bohaterki staje wiele postaci - ochroniarze, lekarze, dziennikarze, nastolatki oraz właściciel głosu, który sprawia, że włoski na jej ciele 'stają dęba' a skóra cierpnie... Swoją postawą ogromnie zaskoczyła mnie siostra Nory - Lorelei. Czyż osoba walcząca o ochronę środowiska naturalnego nie powinna mieć więcej serca dla własnej siostry?

Powieść jest podzielona na pięć części, które stanowią jakby poszczególne etapy poszukiwań Bonnie. Ostatnio narzekałam na książkę ze zbyt długimi rozdziałami, a dziś odwrotnie - rozdziały są chwilami tak krótkie, że strasznie szatkują opowiadaną historię i utrudniają wdrażanie się w kolejne wydarzenia.

To dość przeciętny debiut. Początkowo byłam przekonana, że po zakończeniu lektury będę zachwycona, bowiem opowieść o Norze, jej przeszłości i zaginionej córce nabierała tempa. Z każdą stroną otrzymywałam nowe elementy układanki, pojawiały się ciekawe postacie, które wiele wnosiły, choć nie do końca było to oczywiste - idealny materiał dla czytelnika-detektywa. Ogromny potencjał spadł - w pewnym momencie - niestety, jakby po schodach piwnicznych... na łeb na szyję... Sama nie wiem co poszło nie tak, ale książka zaczęła być mniej intrygująca, nie na wszystkie pytania otrzymałam odpowiedź, zabrakło mi czegoś ulotnego, co dodałoby lekturze blasku czy adrenaliny ale w bardziej realnym rozumieniu, bowiem bohaterka stała się kobietą-ideałem, której żaden strzał czy katastrofa się nie imają... Nawet Bond bywał ranny...

Podsumowując - "Nieobecna" to kryminał, który charakteryzuje się oryginalnością fabuły oraz rozlicznymi tajemnicami. Opowieść o miłości rodzicielskiej wystawionej na próbę przez okrutny los i ludzi. Nie jest to wyśmienity debiut skłaniający do rozważań typowych dla książek przepełnionych grozą śmierci, ale bardziej studium psychiki ludzkiej, która została zwichrowana i próbuje się ustabilizować. Pomimo minusów, warto ją poznać, bo może Tobie spodoba się bardziej...? Wszak pomysł jest niezmiernie oryginalny.

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2019-03-10,

Nora pracuje w biurze detektywistycznym. Pewnego dnia zwraca się do niej z prośbą małżeństwo, którym zaginęła córka. Okazuje się, że Bonnie już nie raz uciekała z domu, dlatego też policja nie kwapi się z poszukiwaniem dziewczyny. W toku rozmowy przeprowadzonej przez Norę z rodzicami dziewczyny okazuje się, że dziewczyna nie jest ich biologiczną córką, a córką właśnie Nory, którą ta oddała przed piętnastoma laty do adopcji.

Sprawa się komplikuje, gdyż Nora staje w przysłowiowym rozkroku. Z jednej strony chce pomóc odnaleźć dziewczynę, gdyż ta zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nawet znajomi nie wiedzą gdzie ona przebywa, a z drugiej pomimo, że nie byłą oczekiwanym dzieckiem to jednak kobieta zaczyna wyczuwać pewnego rodzaju więź.

Nora nie chciała zajść w ciążę, nie chciała tego dziecka, które pojawiło się z gwałtu. Była wtedy młoda i niedojrzała do macierzyństwa. Również koszmary z jej dzieciństwa odcisnęły na jej decyzji piętno. Teraz jednak zostaje postawiona pod ścianą, bo jak zauważa, przybranym rodzicom Bonnie nie do końca zależy na dziewczynce.

W trakcie dochodzenia okazuje się, że zniknięcie Bonnie ma związek z przeszłością Nory , a dziewczynce może grozić wielkie niebezpieczeństwo.

Nieobecna to dość przewrotna historia. Autorka swój debiut oparła na dość powszechnym zagadnieniu detektywa/policjanta, który staje przed trudnym wyborem i który może zaważyć na losie innych.

Nieobecna to dość dobry debiut poruszający poważny temat bezdomności, nałogu i samotności. To historia, która z jednej strony daje nadzieję, a z drugiej przestrzega przed popełnieniem wielu błędów, które odbicie znajdą w przyszłości.

Największym minusem jaki dostrzegam w tej książce to krótkie rozdziały, często nawet stronicowe. Nie mam pojęcia dlaczego autorka zastosowała taki zabieg, ale dla mnie to przeszkadzało, bo nie mogłam na 100% wczuć się w historię.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-11-19, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

"Kłamstwo jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Kłamią prawie wszyscy i większość robi to na tyle dobrze, że jest w stanie oszukać najbliższych."

Książka świetnie wystartowała, nabierała dynamicznego rytmu, wciągała w mroczne odcienie życia, jednak w miarę rozwijania się traciła niestety blask i tempo, pomimo wielu wydarzeń stawała się coraz bardziej jednolita i szara. Tak jak na początku trzymała w napięciu, wprowadzała atmosferę niepokoju, tak stopniowo wytracała na wyrazistości i sprytnym przyciąganiu uwagi czytelnika. Zupełnie jakby od połowy powieści ktoś inny pisał fabułę i nadawał jej kolorytu. Dlatego bardzo mieszane odczucia wobec tej propozycji czytelniczej, sumarycznie nie jest ona zła czy nudna, lecz liczyłam na narastający do końca trend przebiegu akcji. Z pewnością ciekawa okaże się dla osób, które lubią wnikać w ciemną stronę psychiki człowieka, obserwować trwałe zmiany dokonujące się w osobowościach dotkniętych traumatycznym przeżyciem, zmuszonych do konfrontacji z bolesnymi wspomnieniami i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Te aspekty zostały intrygująco i zajmująco przedstawione.

I właśnie mocne i przenikliwe wykreowanie portretu głównej bohaterki uznaję za największy atut powieści. Nora Watts zajmuje się odnajdywaniem zaginionych osób, a jednocześnie ucieka od przeszłości, izoluje się od społeczeństwa, pragnie pozostać w cieniu, z dala od ludzkich oczu, nie chce wzbudzać zainteresowania czy zapadać w pamięć. Jedynym przyjacielem okazuje się wielorasowa suczka Sapka. Pewnego dnia zaskakujący i frapujący telefon zmusza kobietę do wyjścia z ukrycia, piwnicznego biura, odrzucenia barier ochronnych, za którymi chowała cierpienie i ból. Angażuje się w poszukiwanie piętnastolatki, którą zaraz po porodzie oddała do adopcji. Trafia na opisy zatrważających wydarzeń, podejrzanych spisków, nielegalnych umów. Pojawia się wiele wątków, tajemnic i niejasnych okoliczności. Mroczna przeszłość znów daje o sobie znać, bezpardonowo wkracza w teraźniejszość, pogłębia rany, urazy, rozpacz i nienawiść. Wyzwala także ogromne pokłady desperacji i determinacji, aby stanąć do walki. Zaczyna się niebezpieczna gra o poznanie prawdy i uratowanie córki. Tylko czy na ocalenie nie jest już za późno?

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - posredniczkaa
posredniczkaa
Przeczytane:2017-11-28, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2017,
    Kobieta, o której niewiele wiadomo, pojawia się jakby znikąd. Nastolatka, o której wiemy wszystko poza tym, gdzie jest, bo znika bez śladu. Łączy je więcej niż mogłoby się zdawać. Tajemnice wkrótce wyjdą na jaw.   Sheena Kamal ukończyła nauki polityczne na uniwersytecie w Toronto. Przez jakiś czas pracowała jako researcherka dla dziennikarzy śledczych, telewizji i środowiska filmowego. Bardzo aktywnie działa na rzecz bezdomnych. „Nieobecna” to jej literacki debiut.   Nora Waters, główna bohaterka, ze strzępków informacji pojawiających się spontanicznie co kilka stron poznajemy historie jej życia. Historię przerażającą, która spowodowała, że Nora stała się duchem. Żyje w ukryciu, pracuje u ludzi, którzy mimo świetnej współpracy nic o niej nie wiedzą. Nora jest bardzo skryta, unika ludzi, unika uczuć, przez co wydała mi się trochę nijaka. Choć nie mogę odmówić jej uporu, kiedy podejmuje się rozwiązania zagadki zaginionej nastolatki, można śmiało powiedzieć, że po trupach dąży do celu. Niestety ta kluczowa postać nie wywołała we mnie żadnych emocji, nie umiałam się utożsamić z jej postacią. Właśnie przez to, moja ocena całej powieści jest zdecydowanie niższa.   To wspaniałe uczucie, kiedy trafia się na dobrą książkę z ulubionego gatunku... „Nieobecna” bez wątpienia jest książką z mojego ulubionego gatunku, ale czy jest dobra? Na to pytanie trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Nie jest to książka nudna, ale też nie jest porywająca. Czytałam ją z zaciekawieniem, ale nie wciągnęła mnie bez reszty. Akcja szybko nabiera tempa i nie zwalnia właściwie do samego końca, ale cały czas czytając ją, czułam że czegoś mi tu brakuje. Przeczytajcie koniecznie „Nieobecną” i podzielcie się swoją opinią.
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2017-11-17, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

„Nieobecna” to debiut literacki autorki. Czytając opis na okładce zdecydowałam, że książkę z takim wątkiem koniecznie muszę przeczytać. Jednak czy to było udane spotkanie z twórczością autorki?

Główną bohaterką książki jest Nora - samotna kobieta, której największym pragnieniem jest bycie niezauważalną. Nielegalnie mieszka w cudzej kamienicy i nie ma w jej życiu żadnej bliskiej osoby. Stara się uciekać przed okrutną przeszłością, w której doświadczyła wiele zła. Boi się zaufać komukolwiek. Jednak jeden telefon sprawia, że musi zmienić swoje życie. Kobieta wyrusza na poszukiwanie zaginionej córki, którą oddała do adopcji. Prowadząc swoje śledztwo, Nora wpada na ślad rozgałęzionego spisku. Dowiaduje się również, kto przed laty ją skrzywdził i odarł z godności. Decyduje się na samotną walkę z bardzo wpływowymi ludźmi, których prawo nie dotyczy.

Książka ta, to chyba największe rozczarowanie ostatnimi czasy. Choć opis fabuły był bardzo intrygujący i nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu powieść trafi w moje ręce, w rzeczywistości książka taka nie była. Czytając ją wręcz się męczyłam. Autorka w żaden sposób nie potrafiła zaciekawić mnie swoją powieścią, co spowodowało, że czytałam ją bardzo długo. Dodatkowo akcja książki toczy się bardzo wolno, nie ma w niej nieoczekiwanych zwrotów akcji, które dodałyby jej dynamizmu. Bohaterowie również niczym nie zaskakują, ich kreacja jest dość uboga. Uważam, że autorka miała bardzo dobry pomysł na książkę, jednak nie wykorzystała go nawet w 70%.

Ogromną wadą pozycji, która od razu rzuciła mi się w oczy i irytowała przez całą książkę, są bardo krótkie rozdziały. Czasami nawet tylko strona lub dwie. Moim zdaniem spowodowało to, że akcja powieści została przerywana, a ja przez to nie mogłam „wgryźć się” w książkę i chłonąć ją w stu procentach.

Podsumowując, „Nieobecna” to dość przeciętna pozycja, którym niczym nie zachwyca - ani językiem, ani kreacją bohaterów ani dynamiczną akcją. Książka ta bardzo mnie irytowała i niemiłosiernie się męczyłam podczas lektury. Przykro mi, że zawiodłam się na tej powieści. Naprawdę pokładałam w niej ogromne nadzieje. Niestety okazało się, że pozycja ta to po prostu niewykorzystany potencjał.

„Nieobecna” autorstwa Sheeny Kamal to z pozoru zwykła powieść detektywistyczna z interesującą intrygą, ale dość konwencjonalną kreacją głównych bohaterów. Pisarka wykorzystała znany i niesamowicie popularny w kryminałach oraz powieściach sensacyjnych wątek aspołecznego policjanta/detektywa obarczonego mroczną przeszłością. Wydawałoby się, że debiut Kamal nie będzie wyróżniał się zbytnio na tle gatunku – nic bardziej mylnego. Wystarczy chwila refleksji, by odkryć drugie dno tego tytułu. „Nieobecna” nie jest jedynie pełnym niespodzianek i niedopowiedzeń kryminałem, to również poruszająca powieść społeczno-obyczajowa, w której autorka niby mimochodem porusza tematykę wykluczenia społecznego.

Nora to kobieta z mroczną przeszłością, niepijąca alkoholiczka pracująca w biurze detektywistycznym. Pewnego dnia zgłasza się do niej małżeństwo, którego córka zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Bronwyn „Bonnie” Walsh nie jest grzeczną i ułożoną nastolatką. Piętnastolatka nieraz uciekała z domu, dlatego policja wcale nie spieszy się z rozpoczęciem poszukiwań. Sprawa nabiera rumieńców, kiedy okazuje się, że Bonnie jest biologiczną córką Nory, którą bohaterka oddała do adopcji.

Bonnie nie była wyczekiwanym dzieckiem. Główna bohaterka nigdy nie chciałam mieć nic wspólnego z dziewczynką, której dała życie (choć postawa Nory wywołuje  kontrowersje i może wydać się okrutna, to kobieta wcale nie jest bezwzględną i nieczułą postacią – każdy czytelnik przekona się o tym w trakcie lektury). Kierowana przewrotnym poczuciem odpowiedzialności wobec nastolatki, Nora decyduje się odnaleźć dziewczynę. W trakcie dochodzenia okazuje się, że zniknięcie Bonnie ma bezpośredni związek z dramatyczną przeszłością jej biologicznej matki. Nagle proste poszukiwania zaginionej przekształcają się w grę na śmierć i życie.

„Nieobecna” okazała się świetnym debiutem literackim. Jest to interesująca powieść kryminalna, a zarazem poruszająca i dająca do myślenia opowieść o ludziach odrzuconych przez społeczeństwo – samotnych, porzuconych osobach nierzadko tkwiących w szponach nałogu, których los nikogo nie obchodzi. Polecam.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;