Niewidzialna dziewczyna

Nie widzisz jej. Ale ona widzi ciebie.

Życie Owena Picka rozpada się na kawałki. Trzydziestotrzyletni nauczyciel zostaje zawieszony w pracy, po tym jak dwie uczennice oskarżają go o molestowanie. Mieszkający w pokoju gościnnym ciotki, sfrustrowany swoim życiem Owen szuka profesjonalnych porad w internecie. Tymczasem w sąsiedztwie Picka zamieszkuje rodzina Foursów, freelancerka Cate i psycholog dziecięcy Roan oraz dwójka ich nastoletnich dzieci. Pewnego dnia córka zwierza się matce, że sąsiad śledził ją, gdy wracała do domu.

Siedemnastoletnia Saffyre Maddox przez trzy lata była pacjentką Roana Foursa. Po zakończeniu terapii podąża za nim jak cień, przy okazji poznając sekrety psychologa i jego rodziny.
W walentynkową noc Saffyre znika, a ostatnią osobą, która widziała ją żywą, okazuje się Owen Pick.

„Niewidzialna dziewczyna” to niepokojący thriller psychologiczny, pełen poczucia krzywdy, samotności i odrzucenia oraz nagromadzonego przez lata żalu. To historia ludzi, którzy, choć żyją blisko siebie, nie dostrzegają prawdy o nich samych.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Niewidzialna dziewczyna:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022-02-09
Tytuł oryginału: Invisible
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik

Kup książkę Niewidzialna dziewczyna

Nie widzisz jej. Ale ona widzi ciebie.

Szczęśliwe zakończenia nie istnieją, wszyscy o tym wiemy.

Niewidzialna dziewczyna - opinie o książce

"Nie widzisz jej.
Ale ona widzi ciebie."
Ja mieszkam w małym miasteczku, na moim osiedlu niemal wszyscy dobrze się znają a wielu z nich zna sekrety wszystkich mieszkańców, gdyż od dzieciństwa mieszkają obok siebie. Takie są uroki (lub nie) małych miejscowości. Natomiast myślę, że w nieznanym sobie środowisku każdy pewnie zastanawia się nad tym, co kryje się za zamkniętymi drzwiami sąsiada. Zastanawia się, kim są mieszkańcy i jakie skrywają tajemnice. Z pewnością mogą intrygować ciągle zasłonięte okna i szczelne ogrodzenie domu...
W książce "Niewidzialna dziewczyna" autorka prowadzi narrację z perspektywy kilku bohaterów, co pozwala nam na lepsze ich poznanie i zrozumienie postepowania poszczególnych osób.
Na zmianę śledzimy losy trójkę głównych postaci: Owena - trzydziestokilkuletniego, samotnego nauczyciela informatyki, mieszkającego kątem u ciotki, który został zwolniony, gdyż dwie nastolatki oskarżyły go o molestowanie; Cate - rehabilitantkę, obecnie pracującą dorywczo, żonę Roana, który jest psychologiem dziecięcym, oboje wychowują dwójki dzieci oraz Saffyre - siedemnastolatkę, która po wcześniejszych przeżyciach, przez kilka lat była pacjentka Roana.
Co połączy ze sobą tych bohaterów? Co mają ze sobą wspólnego?
Wiemy, ze plotki i oszczerstwa rzucone na innych, zazwyczaj nieprzemyślane i pochopne mogą być bardzo krzywdzące, tu najbardziej doświadczył tego były obecnie nauczyciel, który nie potrafiąc się obronić, został uznany winnym zanim udowodniono mu winę. Zniszczono jego dobre imię i karierę. Taka rysa już na zawsze zostaje, nie da się tego cofnąć.
Saffyre przypadkowo spotyka swojego byłego terapeutę Roana i sama nie wiedząc dlaczego, zaczyna go śledzić, obserwuje całą jego rodzinę. Zaczyna poznawać ich sekrety, jest zdziwiona tym, jak na co dzień zachowuje się lekarz, któremu kiedyś tak ufała. Zastanawia się nad tym, jak można wykorzystać to, czego się dowiedziała na temat Roana.
Cate ostatnio jest zaniepokojona nietypowym zachowywaniem męża, wydaje jej się trochę dziwne, przypomina sobie jak sie zachowywał, gdy miał jakiś czas temu romans..., czy teraz ponownie się w coś zaangażował?
W okolicy dochodzi do kilku napaści wieczorem na kobiety, właściwie to na nastolatki. W walentynkowy wieczór znika Saffrye, od tamtego czasu nikt jej nie widział i nie ma z nią kontaktu telefonicznego. Ostatnią osoba, która ją widziała jest Owen.
Okazuje się, że pasuje do profilu sprawcy i zostaje aresztowany...
Kto jednak naprawdę okaże się sprawcą napadów na nastolatki? Jakie sekrety poznała Saffrye o rodzicie Cate? Czy odnajdzie się zaginiona nastolatka?
Dlaczego zniknęła i jaka jest tego przyczyna? Co dzieje się w tej właściwie małej społeczności sąsiedzkiej?

Nie był to może zbyt porywający thriller, ale czytało się nawet nieźle, chociaż momentami jakby się dłużyło.
Mimo tego, że zdarzały się tu i lepsze i te trochę gorsze fragmenty, to jednak nie żałuję czasu spędzonego nad ta lekturą.
Może się nawet podobać.

"Szczęśliwe zakończenia nie istnieją, wszyscy o tym wiemy."

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

Spokojne życie Owena Picka, trzydziestoletniego nauczyciela, z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami. Mężczyzna traci pracę po tym jak dwie uczennice oskarżają go o molestowanie. Jednak to dopiero początek jego problemów.
Siedemnastoletnia Saffayre Maddox przez trzy lata była pacjentką Roana Foursa. Po zakończonej terapii nie potrafi sobie do końca poradzić z rozłąką i zaczyna dzień w dzień śledzić Roana, przy okazji zagłębiając się w życie prywatne psychologa.
W walentynkową noc Saffayre znika. Ostatnią osobą, która ją widziała jest Owen Pick. Co łączy tych dwoje? Czy Owen ma związek z zaginięciem dziewczyny?

"Niewidzialna dziewczyna" to dobrze napisany thriller z intrygującą fabułą i świetnie wykreowanymi bohaterami, szczególnie pod względem psychologicznym. Każdy z nich ma własne problemy, pewne wydarzenia z przeszłości pozostawiły po sobie piętno ale ciężko im sobie z tym poradzić. Nie będę ukrywała, że początek książki mnie wciągnął i czytało mi się ją zaskakująco dobrze i szybko, jednak czegoś mi w niej zabrakło. Do pewnego momentu było bardzo tajemniczo, ale gdzieś za połową ciągnęło się trochę jak przysłowiowe flaki z olejem. Im byłam bliżej końca, tym bardziej traciłam zainteresowanie jak to wszystko sie zakończy. Mam wrażenie, że końcówka tej historii była lekko naciągana, bo zakończenie, które miało mnie zaskoczyć, wręcz przeciwnie, rozczarowało. Nie mniej jednak książkę polecam, miło spędziłam z nią czas i uważam, że dla fanów lżejszych thrillerów psychologicznych będzie to lektura idealna.

Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy po przeczytaniu książki, to jak łatwo komuś zniszczyć życie niesłusznym oskarżeniem. Owen Pick najpierw zostaje oskarżony o molestowanie seksualne nastolatek, a potem zostaje aresztowany jako podejrzany o morderstwo. Współczułam mu wiedząc co przechodzi w momencie, kiedy być może spotkał kobietę swojego życia. Natomiast nie mogłam zrozumieć postepowanua Saffyce, jej obsesji na punkcie Roana. Fabuła ciekawa, dużo mylnych tropów, trochę jak dla mnie powolna akcja, ale za to dobre przedstawienie przeżyć wewnętrznych bohaterów.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-09-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

Współpraca: Wydawnictwo Czwarta strona kryminału

,,Niewidzialna dziewczyna" to moje drugie spotkanie z twórczością Lisy Jewell. Autorką, której książki odnoszą spektakularny sukces na świecie.

Książka uświadamia, że ludzie bywają bardzo krótkowzroczni. Pochopnie wydają oskarżenia niszcząc nie raz tym komuś życie. Jest to książka o samotności, odrzuceniu i poczuciu krzywdy.

Poznajemy Owena Picka, młodego nauczyciela, którego życie zmienia się z dnia na dzień. Zostaje on zawieszony w pracy po tym, gdy dwie uczennice oskarżają go o molestowanie. A takie oskarżenie nigdy nie przejdzie bez echa. Sfrustrowany mężczyzna postanawia poszukać w Internecie porad na ten temat. W udowodnieniu jego niewinności nie pomagają sąsiedzi. Głową tej rodziny jest psycholog dziecięcy Roan, który był lekarzem Soffyre Maddox. Po skończeniu terapii dziewczyna postanowiła śledzić Foursa, a przy okazji poznała wiele jego rodzinnych tajemnic. W walentynkową noc Saffyre znika. Zgadnijcie, kto ją ostatni widział żywą?

,,Mam mroczną przeszłość i mroczne myśli. Robię mroczne rzeczy i czasami boję się samej siebie"

Dawno nie czytałam tak dobrego thrillera psychologicznego. Ukazuje on świetny portret psychologiczny Owena. Jego postać została tak wykreowane, że nie wiadomo do końca czy jest obłąkany, ma problemy z pamięcią, a może tylko został świetnie wmanipulowany? Całe dochodzenie oraz zarzuty, które zostały mu przedstawione owiewają mroczną i niepokojącą atmosferą. Drugą postacią, która zasługuje na wyróżnienie jest Soffyre. Dziewczyna, która w swoim krótkim życiu przeżyła traumę. Odkrywa ona sekrety swojego dawnego terapeuty, ale nie wie za bardzo co z tą wiedzą ma zrobić. To właśnie jej osoba wzbudzała u mnie najwięcej niepokoju. Była dla mnie dziwna i do końca nie wiedziałam czego się po niej spodziewać.

Autorka wodzi czytelnika i nie pozwala mu za szybko poznać prawdy. Kto stoi za nękaniem nastolatek? Czy zaginiona dziewczyna odnajdzie się? Co ma wspólnego rodzina Foursów z Owenem?

Narracja jest z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać. Ich spostrzeżenia, myśli i działania. Thriller porywa o d pierwszych stron a swój mroczny i niepokojący klimat posiada od początku do końca. Dzięki tej książce poznałam nowe słowo takie jak - incel.

Jeśli chodzi o trupy to nie znajdziecie ich tutaj. Podobnie z dynamiką akcji. Jest za to thriller bardzo klimatyczny i chociaż nie ma dużo zwrotów akcji to czyta się go z nie mniejszym zainteresowaniem.

Jeśli lubicie ten gatunek to myślę, że nie rozczarujecie się. Ja przepadłam na wiele godzin z tą lekturą, która szybko o sobie nie pozwoli zapomnieć. Polecam!

Jak na szumne zapowiedzi to thriller ten nie był jakoś specjalnie niepokojący. Raczej drażniło mnie postępowanie bohaterki, którego zupełnie nie pojmuję  i jej otoczenia. Niesłuszne oskarżenie o molestowanie seksualne rujnuje życie Owena. I cóż z tego, że na końcu wszystko się wyjaśnia skoro raz przypięta łatka i tak pozostaje. Książka nie wciągnęła mnie tak jak na to liczyłam ale muszę przyznać,że czyta się lekko i szybko. Nie skreślam autorki. Z pewnością jeszcze jakąś pozycję w bibliotece dostanę.

Owen Pick zostaje zawieszony w pracy, po oskarżeniu o molestowanie. Jego życie prywatne również nie układa się za dobrze. Od śmierci matki mieszka z ciotką, z ojcem ma bardzo słaby kontakt.
Jego sąsiadami jest rodzina Foursów, Roan, który jest psychologiem dziecięcym, Cate oraz ich dwójka dzieci. Pewnego dnia córka zwierza się matce, że była śledzona przez Owena.
Saffyre Maddox jest byłą pacjentką Roana. Po zakończeniu terapii zaczyna śledzić psychologa poznając jego tajemnice. W walentynki dziewczyna znika, a ostatnią osobą, która ją widziała jest Owen. Co się stało z dziewczyną?

Sam pomysł na fabułę bardzo mnie zaintrygował. Bohaterowie również są dobrze wykreowani, każdy z nich zmaga się ze swoimi problemami. Pewne wydarzenia odcisnęły na nich piętno, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

Jednak w książce brakło mi tego czegoś. Nie mogłam się w nią wciągnąć, trochę mi się dłużyła. Nie do końca ciekawiło mnie co się stało z Saffyre.

Trochę nie przypasował mi styl Autorki. Na przykład irytowało mnie częste powtarzanie zwrotu "o Boże", gdyby wypowiadał je jeden bohater może nie zwróciłabym na to uwagi.

No niestety tym razem nie zaiskrzyło ???? Nie do końca wiem, czy problem jest akurat z tą książką czy może nie polubię się ze stylem Autorki. Na pewno sięgnę po inną książkę @lisajewelluk aby się przekonać, jak odbiorę inna historię.

Trzydziestka na karku
Lisa Jewell0
Okładka ksiązki - Trzydziestka na karku

Nadine i Dig przyjaźnią się od dzieciństwa, i teraz, gdy oboje mają już "trzydziestkę na karku", nadal są najlepszymi przyjaciółmi. Gdy do Londynu...

Vince i Joy. Dwa serca. Jedno przeznaczenie. Opowieść o prawdziwej miłości.
Lisa Jewell0
Okładka ksiązki - Vince i Joy. Dwa serca. Jedno przeznaczenie. Opowieść o prawdziwej miłości.

DWA SERCA. JEDNO PRZEZNACZENIEPod domem Joy przeszedł obok niego mężczyzna z białym pieskiem w brązowe łaty. Bardzo podobnego psa Vince i Joy głaskali...