Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Kotu Homerowi brakuje prawdziwego przyjaciela... Postanawia wyruszyć w świat w jego poszukiwaniu. Najpierw musi się jednak zastanowić, co w przyjaźni jest dla niego najważniejsze. Czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy bezinteresowność i pełne oddanie, a może wierność? W swej podróży pozna niezwykłe pary: mrówki i mszyce, rybę podnawkę i rekina, sikorę i drozda, koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa oraz wiele innych stworzeń. Czy znajdzie bratnią duszę?

Emilia Dziubak w piękny sposób łączy opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin.

Emilia Dziubak -- ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. ,,Gratka dla małego niejadka", która znalazła się w ścisłym finale konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei. Jej ilustracje ukazują się w takich czasopismach jak ,,Gaga", ,,Przekrój", ,,Wprost" czy ,,Art & Business". Dwukrotnie otrzymała nominacje w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r. za książkę ,,Proszę mnie przytulić".

Informacje dodatkowe o Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018-11-14

Kup książkę Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt - opinie o książce

"Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt" Emilii Dziubak to wyjątkowa książka dla dzieci, która łączy w sobie opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia roślin i zwierząt.

Każdy potrzebuje mieć kogoś bliskiego, rodzinę i przyjaciół. Okazuje się, że przyjaźnie zdarzają się nie tylko w świecie ludzi, lecz także w świecie roślin i zwierząt. Przekonać podczas czytania książki dla dzieci Emilii Dziubak poświęconej tej tematyce.

Głównym bohaterem jest kot Homer, który odczuwa brak prawdziwego przyjaciela. Czara goryczy przelewa się, gdy pewnego dnia odkrywa, że ktoś spał w jego posłanku, zjadł jego pożywienie, a w kuweta była pełna. Nigdzie nie było dla mnie miejsca. Nie mogłem sobie pozwolić na lekceważenie i zniewagi. Postanowiłem natychmiast opuścić ten dom i wyruszyć w świat w poszukiwaniu przyjaciela.

Jednak najpierw musi zastanowić się nad tym, czego oczekuje, co dla niego jest najważniejsze w przyjaźni. Wzajemna opieka i troska, pełne oddanie i bezinteresowność czy wierność. Analizuje, czy przyjaźń w jedną stronę mu wystarczy.

Podczas podróży pozna niesamowite pary przyjaciół. Wśród nich są przyjaciele opiekunowie, którzy gwarantują poczucie bezpieczeństwa (np. błazenek i ukwiał); przyjaciele na dobre i na złe, którzy nie mogą bez siebie żyć (np. storczyk i grzyb); nieświadomi przyjaciele, którzy nie wiedzą, że pomagają (np. różanka i rekin); idealni przyjaciele, którzy są dla siebie stworzeni (np. kapucynka i figowiec pospolity); przyjaciele z pracy, którzy świetnie się dogadują (np. wilk i kruk); fałszywi przyjaciele, którzy oszukują innych (np. kukułka i trzcinniczek); przyjaciele od święta, którzy pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebni (hiena i lew); zakochani przyjaciele (np. klacz i osioł); przyjaciele z sąsiedztwa (np. bocian i wróbel). Czy znajdzie bratnią duszę?

"Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt" to wyjątkowa książka dla dzieci. Emilia Dziubak w pomysłowy sposób połączyła opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia roślin i zwierząt. Autorka nie poprzestała na napisaniu opowieści o kocie Homerze i jego poszukiwaniach, wykonała również fantastyczne rysunki fauny i flory, by dzieci wiedziały, o czym jest mowa.

Najbardziej zainteresowali mnie zakochani przyjaciele, czyli oryginalne połączenie gatunków. O takim parowaniu nawet nie słyszałam. Niedźwiedź polarny + grizli = grolar; głuszec + cietrzew = skrzekot; jak + bydło domowe = dzo; żbik + kot domowy = kot z cechami obojga rodziców.

O niektórych przyjaźniach słyszałam, np. koźlarz babka i brzoza (koźlarz babka rośnie najczęściej pod sosną), czapla złotawa i słoń (czapla żywi się owadami wypłoszonymi przez słonia), wiewiórka i orzechy (wiewiórka żywi się orzechami, jednak niektóre z nich zakopuje pod ziemią, dzięki czemu powstają nowe rośliny), bąkojad i nosorożec (bąkojad żywi się owadami, które atakują nosorożca).

Inne były dla mnie nowością, np. niala grzywiasta i pawian (pawiany w sytuacji zagrożenia ostrzegają swoje stado dźwiękami, które pomagają także nialom), nektarnik złocisty i lwie ucho (ptak ma wygięty dziób, dzięki któremu spija nektar i zapyla kwiat).

Autorka na koniec przygotowała test "Jakim przyjacielem jesteś"? Należy odpowiedzieć na krótkie pytania, a wyniki mogą być zaskakujące. Okazuje się bowiem, że można być przyjacielem: Homerem, krewetką, mrówką, fasolą, trzmielem lub lwem. Można także rozwiązać zagadkę - labirynt.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana prostym językiem. Wszystko jest dobrze wyjaśnione, tak by zrozumiały to dzieci. Jest to także ciekawa pozycja dla dorosłych, którzy będą się dobrze bawili podczas czytania swoim pociechom.

Jest to piękne, bogato ilustrowane wydanie, z grubymi kartonowymi kartami, które jest idealne dla dzieci w wieku 0-10 lat. Dlatego książkę tę polecam dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać, oraz tym, które stawiają w czytaniu swoje pierwsze kroki.

Avatar użytkownika - Spadlomizregala
Spadlomizregala
Przeczytane:2018-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Cóż piękniejszego może przydarzyć nam się w życiu od prawdziwej, szczerej przyjaźni? Wszystkim tym, którzy wykrzykną w tym momencie „Miłość!” chciałabym od razu powiedzieć, że miłość to też przyjaźń. Nie da się żyć samotnie, a nawet jeśli, to takie życie bywa smutne, szare i całkowicie bez sensu. Bez przyjaciela jest jak bez powietrza, którego haust od czasu do czasu jest niezbędny do przeżycia. Dlatego zawsze tłumaczę swoim dzieciom, na czym polega bycie przyjacielem i jak bardzo warto jest dawać z siebie jak najwięcej temu, kogo uznamy za bliską osobę. O ile Helenka jeszcze w tej kwestii raczkuje, o tyle Paweł nawiązuje już pierwsze przyjaźnie i z ogromną radością przyglądam się, jak bardzo je szanuje. Obojgu lubię podsuwać książki, które pokazują, jak bardzo istotne jest w życiu bycie przyjacielem. Gdy w moje ręce trafiła najnowsza książka Emilii Dziubak Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt, wiedziałam, że spędzony przy niej czas będzie prawdziwą frajdą – nie tylko dla dzieci, ale również dla nas, dorosłych.

O tym, że każda kolejna książka Emilii Dziubak jest genialna, nie trzeba chyba już nikomu mówić. Każdy, kto kiedykolwiek szukał interesującej książki dla swojego dziecka, na pewno natknął się na kultowy Rok w lesie (a jeśli nie, to czas nadrobić). Oczywiście to nie jest jedyna perełka w wydaniu ilustratorki, aczkolwiek z pewnością najpopularniejsza. Najnowsza książka, o przyjaźni wśród zwierząt i roślin, to kolejna rewelacyjna propozycja, w której każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Próba odnalezienia prawdziwego przyjaciela przez kota Homera staje się pretekstem do poznania zachowania leśnych zwierząt i roślin. Oczami bohatera obserwujemy relacje między wilkami a krukami, sikorkami bogatkami a drozdami, krokodylem nilowym a brodźcem piskliwym. Możemy również poznać zależności między trzmielem a kwiatem koniczyny lub nektarnikiem złocistym a lwim uchem. A co – poza wiedzą – wynosi z tego wszystkiego dziecko? Ano sporo. Dla Helenki prawdziwą frajdą były już same obrazki. Odgadywanie nazw zwierząt, wydawanie dźwięków, rozmowy o zapylaniu kwiatów i wzajemnej pomocy. Paweł, który żył w przekonaniu, że zna niemal wszystkie zwierzęta na świecie, zamilkł zdziwiony na dźwięk nazw niektórych stworzeń. Chętnie wchłaniał ciekawostki zawarte w książce, jednocześnie prowadząc dyskusje na temat współdziałania.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że format książki i sposób jej wydania (kartonowe kartki) bardziej przysłuży się młodszym dzieciom, a jednak Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt spokojnie sprawdzą się również jako lektura dla starszaków, którzy poza obrazkami (świetnymi!) lubią poszerzać swoje horyzonty, fascynują się zwierzętami i roślinami i są zainteresowane otaczającym światem. Dla mnie to osobisty „must have” każdej dziecięcej biblioteczki. W przypadku Emilii Dziubak każda książka jest wyjątkowa.

Avatar użytkownika - Agaczyta
Agaczyta
Przeczytane:2023-01-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury
Emilia Dziubak0
Okładka ksiązki - Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury

Kudłacz i karaluch wyruszają w podróż... w czasie. Trafią do krainy dinozaurów i poznają te niezwykłe zwierzęta: olbrzymiego Riochazaura, Trematozaura...

Rok w lesie. Robaczki. Książka z okienkami
Emilia Dziubak0
Okładka ksiązki - Rok w lesie. Robaczki. Książka z okienkami

W lesie mieszka bardzo dużo najróżniejszych żyjątek. Nie zawsze widać, co robią w swoich domkach, ale dzięki tej książce wreszcie je poznacie! Otwórzcie...