Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Dla m這dzie篡
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 5.33 (3 g這s闚)

Katuchna Zygler, dziewczyna w spektrum autyzmu, mieszka na osiedlu familok闚. Czuje si samotna, a jedn z jej ulubionych rozrywek jest czatowanie z obcymi w internecie. Przed 鈍i皻ami Bo瞠go Narodzenia dziewczyna poznaje Sobak - anarchist 篡j帷ego na sk這cie. Nastolatkowie postanawiaj spotka si osobi軼ie, ale po wsp鏊nie sp璠zonym wieczorze zapominaj wymieni si kontaktami. Kilka dni p騧niej Katuchna dowiaduje si, 瞠 Sobaka zagin掖. ㄠczniczk pomi璠zy Katuchn a sk這tem jest Melody, aktywistka marz帷a o karierze naukowej. W 篡ciu Katuchny pojawia si te Riko, osoba niebinarna, kt鏎a dopiero co odnalaz豉 swoj to窺amo嗆, oraz przebojowa ζnieczka, piercerka i nastoletnia matka zmagaj帷a si z zaburzeniami od篡wiania. Oboje oka膨 si wsparciem dla dziewczyny, kt鏎a b璠zie musia豉 poradzi sobie z 瘸這b i na nowo zdefiniowa to kim jest, odkrywaj帷 przy tym w豉sn queerowo嗆.

Kup ksi捫k Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo

Avatar u篡tkownika - Mirela
Mirela
Przeczytane:2023-05-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

RECENZJA

"NIGDY NIE B犵ZIESZ SZΜ SAMO"

AUTOR: ANOUK HERMAN

Wydawnictwo W.A.B.

"Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo" to wielop豉szczyznowa, przepe軟iona emocjami opowie嗆 osadzona w polskich realiach i napisana bardzo osobliwy spos鏏.
Literatura m這dzie穎wa, w kt鏎ej spokojnie odnajd si doro郵i odbiorcy.
Historia, kt鏎a porusza wiele wa積ych i trudnych temat闚 takich jak budowanie swojej to窺amo軼i i seksualno軼i, zaburzenia od篡wiania, brak akceptacji, problemy w wyra瘸niu swoich uczu.
Ksi捫ka o samotno軼i, dojrzewaniu, szukaniu sie苑ie, wykluczeniu, odpowiedzialno軼i, odrzuceniu, autyzmie, nastoletniej ci捫y, skomplikowanych relacjach rodzinnych.
Opowie嗆 o wra磧iwych i poszukuj帷ych oso苑ach, kt鏎e nie chc, pod捫a wytycznymi 軼ie磬ami a szukaj w豉snych.
Ukazana jest w bardzo realny spos鏏, emocje wr璚z wylewaj si z kartek ksi捫ki.

Ksi捫ka napisana jest z perspektywy kilku postaci, Katuchny, ζnieczki, Rico, Melody, Bogny, Aleksandry, dzi瘯i temu poznamy ka盥ego z nich i spojrzymy, ich oczami na to si dzieje wok馧 nich, co prze篡waj, z czym si zmagaj i co w nich siedzi. W ten spos鏏 mo瞠my bardziej z篡 si z nimi.

Bohaterowie ciekawie wykreowani, r騜norodni a przede wszystkim bardzo autentyczni, pope軟iali ogrom b喚d闚, podejmowali mn鏀two nietrafnych wybor闚, pr鏏uj帷 dojrze i odnale潭 siebie.

Polecam 😍

Dzi瘯uj wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Urzek豉 was kiedy ok豉dka do tego stopnia, 瞠 nie mogli軼ie oderwa od niej wzroku? Ja przez ca造 dzie zerka豉m na ni ciesz帷 swe oczy i odliczaj帷 godziny, a poznam intryguj帷 mnie histori. Jest to powie嗆 m這dzie穎wa, ale moim zdaniem przes豉nie jakie niesie odnosi si zar闚no do starszego odbiorcy, zw豉szcza rodzica, kt鏎y ma nastoletnie dziecko lub wkraczaj帷e w ten wiek. Tematy poruszone przez autork s bardzo wa積e i warto poszerzy swoj wiedz.

Przyznaj si bez bicia, 瞠 wiele poj耩 by這 dla mnie nowo軼i i musia豉m przewertowa Google, by m鏂 w pe軟i zrozumie ich znaczenie i o co w tym wszystkim chodzi. To by這 dla mnie bardzo pouczaj帷e i przez to moje horyzonty poszerzy造 si na pewne aspekty.

Przenosimy si na 奸御k, gdzie mieszka pi皻nastoletnia Katuchna Zygler, kt鏎a zmaga si ze spektrum autyzmu. Czuje si samotna i z braku jakichkolwiek innych rozrywek czatuje na Internecie. Tak poznaje Sobak, kt鏎y jest anarchist 篡j帷ym na sk這cie. Oboje postanawiaj si spotka i lepiej pozna. Wsp鏊nie sp璠zony wiecz鏎 up造wa w mi貫j atmosferze, gdzie dziewczyna zawiera kontakty ze znajomymi ch這paka w tym Melody. Przez roztargnienie oboje zapominaj wymieni si kontaktami, a kilka dni p騧niej Sobaka znika i nikt nie wie, co si z nim sta這. To za豉muje g堯wn bohaterk. Na szcz窷cie nastolatka ma coraz wi璚ej znajomych, kt鏎zy wspieraj j mimo, i sami borykaj si z problemami dojrzewania, depresj, zaburzeniami od篡wiania i poszukuj w豉snej to窺amo軼i.

Czy tak zr騜nicowana m這dzie mo瞠 znale潭 zrozumienie u innych i liczy na wyrozumia這嗆 oraz akceptacj w spo貫cze雟twie? Co sta這 si ze Sobak? Czy Katuchna przeboleje jego zagini璚ie?

Musz uczciwie stwierdzi, 瞠 autorka zadziwi豉 mnie tematyk, kt鏎 poruszy豉 na 豉mach kart. Naprawd nie zdawa豉m sobie sprawy, 瞠 dzisiejsi nastolatkowie zmagaj si z takimi problemami i musz pokona a tak ogromne trudno軼i by wyj嗆 na prost. Ta lektura i warto軼iowa tre嗆 mnie poruszy豉 i da豉 do my郵enia. D逝go nie mog豉m opanowa chaosu w mojej g這wie, ale to pozwoli這 mi doj嗆 do pewnych wniosk闚 i lepiej zrozumie wszystkie postaci.

Dzi瘯i narracji z perspektywy wielu os鏏 mog豉m dog喚bnie pozna co tak naprawd siedzi w tych m這dych ludziach, jakie maj marzenia, cele w 篡ciu i co prze篡li. W niekt鏎ych przypadkach moje serce a bola這 i by這 mi tak 瘸l, 瞠 mimo tak m這dego wieku nios tak wielki baga bolesnych do鈍iadcze. A chcia這 si usi捷 z nimi, przytuli i zapewni ich, 瞠 wszystko b璠zie dobrze. Polubi豉m wszystkich i pragn窸am by odnale幢i siebie i obrali w豉軼iw drog, kt鏎a poprowadzi ich do szcz窷cia.

A dziw bierze, 瞠 autorka dopiero debiutuje t pozycj. Fabu豉 jest 鈍ietnie poprowadzona, dojrza豉, wzbudza ogromny 豉dunek emocji i wci庵a, mimo 瞠 akcja toczy si w豉snym raczej wolnym tempem. Ka盥y w徠ek jest wyj徠kowy i 陰czy si z innymi, by na ko鎍u zaskoczy.

Uwa瘸m, 瞠 powinni軼ie si璕n望 po t jak瞠 realistyczn ksi捫k, przeczyta j i przetrawi. Znajdziecie w niej nie tylko trudne 篡cie nastolatk闚, walk o akceptacj i prawdziw przyja潯.

Ta pozycja ma za zadanie zmieni nasze staromodne my郵enie i otwarcie umys逝 oraz zrozumienie tych, kt鏎zy wkraczaj dopiero w brutalny 鈍iat jakim jest 篡cie. Od nas samych zale篡 czy zaakceptujemy zmiany i odmienno嗆 upodoba. Gor帷o polecam!!!

Avatar u篡tkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2023-04-09,

Jest to bardzo warto軼iowa m這dzie鄴wka, ukazuj帷a szereg problem闚, z jakimi mog boryka si w豉郾ie m這dzi ludzie, chocia nie tylko.😉
Poznajemy tu kilku bohater闚, kt鏎ych losy si przeplataj, a my z ka盥 stron poznajemy nowe zale積o軼i mi璠zy nimi.

Katuchna to dziewczyna w spektrum autyzmu, kt鏎a czuje si nieco samotna, nie ma zbyt wielu przyjaci馧, ani dobrej relacji z matk. Pewnego dnia poznaje w sieci Sobak- m這dego anarchist, z kt鏎ym szybko nawi捫e przyja潯. Niestety, nie b璠zie ona trwa豉 d逝go, bo po kilku dniach ch這pak zniknie.😒

Jego zagini璚ie mocno odbije si na jego przyjacio豉ch ze sk這tu, a zw豉szcza na Melody- transp販iowej dziewczynie, blisko z nim zwi您anej.
Z drugiej strony mamy kolejne dwie bliskie Katuchnie osoby - ζnieczk, nastoletni matk borykaj帷 si z zaburzeniami od篡wiania oraz Bogn, szukaj帷 siebie i swojej to窺amo軼i kole瘸nk z klasy.
Ka盥a z postaci jest inna, ka盥a szalenie ciekawa i ka盥a bardzo z這穎na, a jednak wszystkie wiele 陰czy.
Nie tylko 奸御k, nie tylko wiek i nie tylko problemy, chocia pewnie g堯wnie one. 😔
Uwielbiam, kiedy historia przedstawiona jest z kilku perspektyw, mo瞠my si dzi瘯i temu do bohater闚 mocniej przywi您a i akcja wydaje si toczy szybciej, mimo 瞠 generalnie nie znajdziecie tu szalonych rollercoaster闚 i zwrot闚 akcji, a sam klimat rysuje si raczej ponuro.
Niemniej jednak, nawet w takiej z pozoru spokojnej atmosferze, mo積a znale潭 mn鏀two emocji!
Kilka razy niemal si pop豉ka豉m, ale chcia豉bym podkre郵i, 瞠 nie jest to sm皻na, przyt豉czaj帷a historia, a raczej realistyczna i na pewno wci庵aj帷a, dotykaj帷a ogromu r騜nych spraw.

Od kot闚 i wied幟, przez sk這ting i szkolne b鎩ki, po rodzicielstwo ukazane z kilku stron. B璠zie tu te nieco o poszukiwaniu w豉snej to窺amo軼i, o tranzycji, o hejcie, o modzie, o samotno軼i, o przyja幡i, o oczekiwaniach spo貫cze雟twa, o dojrzewaniu, o wybaczaniu, o otwieraniu si i uczeniu 篡cia. O codziennej walce, o odwadze, o szukaniu celu i drodze, kt鏎a do niego prowadzi.😊

J瞛yk, kt鏎ym pos逝guje si autorze jest mocno m這dzie穎wy, chwilami poetycki, a nawet troch 郵御ki, ale chyba wszystko zrozumia豉m, mimo mojego [ju nie m這dzie穎wego] wieku i mojej [nie 郵御kiej] lokalizacji. 😉
Ta ksi捫ka mo瞠 by te 鈍ietn lekcj j瞛yka inkluzywnego! Je郵i kto chce zg喚bi tematy queerowo軼i, "Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo" mo瞠 by 鈍ietnym wst瘼em. 😊
Wszystkie w徠ki w ksi捫ce bardzo mi si podoba造, a rzadko si zdarza, abym polubi豉 tylu tak r騜nych bohater闚 i przywi您a豉 si do ich historii. Tutaj zdecydowanie tak by這, z zaciekawieniem obserwowa豉m ich poczynania i chocia czasem kr璚i豉m g這w na niekt鏎e decyzje, to mia豉m nadziej, 瞠 ka盥e z nich odnajdzie w 篡ciu spok鎩.
Czy tak si sta這? Musicie sprawdzi sami! 😊

Ksi捫ce daj 8/10, a ok豉dce 10/10! Widzicie te holograficzne zdobienia? Co cudownego!
Bardzo ch皻nie przeczytam w przysz這軼i co wi璚ej od Anouk Herman, a t powie嗆 uwa瘸m za bardzo udany powie軼iowy debiut!💓

Avatar u篡tkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-04-19, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023,

B造skotliwie nakre郵ona powie嗆 m這dzie穎wa to taka, kt鏎a jest w stanie skra嗆 serce zar闚no nastolatkowi, jak i osobie dojrza貫j. Tak w豉郾ie jest w przypadku "Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo", w kt鏎ej pozornie subtelna i zdawa si mo瞠 zwyczajna fabu豉, skrywa w sobie niesamowit g喚bi, jaka si璕a najciemniejszych zakamark闚 ludzkiego serca.

Naszkicowani bohaterowie s wyrazi軼i i autentyczni, nie spos鏏 ich nie pokocha, momentalnie staj si bliscy i kibicujemy im gor帷o. Pocz徠kowo, ich rozterki mog zdawa si typowymi problemami nastolatk闚, z czasem jednak przybieraj intensywniejszej, przenikaj帷ej formy, kt鏎a rozpala w czytaj帷ym ca陰 plejad skrajnych emocji. Powie嗆 doskonale ukazuje niewygodn, wr璚z pora瘸j帷 sytuacj os鏏 niebinarnych i transp販iowych, kt鏎e nie do嗆, 瞠 prze篡waj wewn皻rzny, wyniszczaj帷y konflikt, musz jeszcze zmaga si z nietolerancj, a przede wszystkim brakiem zrozumienia i wsparcia ze strony najbli窺zych.

Wiek dojrzewania rz康zi si swoimi prawami, to okres poszukiwa, kszta速owania osobowo軼i. Mo瞠 cechowa go m這dzie鎍zy bunt, lecz tak瞠 zagubienie, przyt這czenie otaczaj帷ym 鈍iatem. 砰cie nastolatk闚 kr璚i si g堯wnie wok馧 obowi您k闚 szkolnych czy relacji z kolegami, jednak w wypadku tych bohater闚 jest inaczej. Z jednej strony, ze wzgl璠u na ci篹ki baga do鈍iadcze, s oni bardzo dojrzali jak na sw鎩 wiek, towarzyszy im poczucie wyobcowania, z drugiej jednak, jest wiele kwestii, kt鏎ych wci捫 nie potrafi zrozumie. Tu w豉郾ie pole do popisu maj najbli窺i czy nauczyciele, kt鏎zy niestety cz瘰to zawodz, a nawet pr鏏uj st豉msi m這dego cz這wieka, pozostawiaj帷 go samotnego, bez wsparcia, gotowego na najgorsze...

"Nigdy nie b璠ziesz sz這 samo" jest chwytaj帷 za serce, nadzwyczaj warto軼iow histori o odkrywaniu w豉snego "ja", o zdobywaniu odwagi do ujawnienia go przed ca造m otoczeniem, ale r闚nie bolesn, refleksyjn opowie軼i o prawdziwej przyja幡i, b璠帷ej fundamentem ludzkiego 篡cia, jak i o rodzinie, kt鏎a powinna akceptowa i wspiera bez wzgl璠u na wszystko. Pi瘯na, pora瘸j帷a sw autentyczno軼i, poruszaj帷a dusz! To jedna z tych wa積ych lektur, o kt鏎ych si nie zapomina!

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz