Nigdy nie zapomnieć

Jamal biegnie szybko, bardzo szybko. Z powodu protezy nogi i innych zrządzeń losu wiele musi w życiu nadrobić. W Yport, dokąd pojechał trenować na najwyższej w Europie skale nadmorskiej, najpierw zauważył czerwony szal wiszący na ogrodzeniu, potem zobaczył niewiarygodnie piękną brunetkę w podartej sukience stojącą tyłem do przepaści i patrzącą mu prosto w oczy. Są sami na świecie; Jamal wyciąga rękę i rzuca jej szal, tak jak się rzuca koło ratunkowe. Kilka sekund później na lodowatych kamieniach opustoszałej plaży przed oczami przerażonego Jamala leży nieruchome ciało nieznajomej. Na szyi ma czerwony szal. Taka jest wersja Jamala. Wierzycie mu?

Informacje dodatkowe o Nigdy nie zapomnieć :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-06-15
ISBN: 978-83-8031-445-0
Tytuł oryginału: N'Oublier Jamais
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Maria Braunstein

Kup książkę Nigdy nie zapomnieć

Nigdy nie zapomnieć - opinie o książce

Avatar użytkownika - Martyna90210
Martyna90210
Przeczytane:2021-01-08, Przeczytałem,

Dzisiaj zamierzam zaprezentować Wam jedną z książek autora, przez którego polubiłam kryminały, czyli "Nigdy nie zapomnieć" Michela Bussiego. Dostałam tę książkę w prezencie od św. Mikołaja, który oczywiście sama sobie wybrałam. Tak więc nie przedłużając, zapraszam do recenzji (bo naprawdę mam wiele do napisania o tej książce).

"Na skraju klifu spotykasz zwykłą dziewczynę

Nie wyciągaj do niej ręki!

Mogliby pomyśleć, że ją zepchnąłeś"

Jamal jest niepełnosprawnym, zwykłym chłopakiem, który niestety nie ma szczęścia w życiu... Posiada tylko jedną nogę, ale mimo to marzy o karierze sportowca. Pewnego dnia, w Yport, gdzie pojechał trenować na najwyższej w Europie skale nadmorskiej, zauważa czerwony szal. Następnie dostrzega piękną brunetkę, która nie dosyć, że ma podartą sukienkę, to zamierza rzucić się w przepaść. Jamal, aby ją uratować, rzuca jej znaleziony szal, jednak, zamiast go złapać, dziewczyna spada z klifu razem z szalem. Po kilku sekundach na opustoszałej plaży leży przed oczami Jamala nieruchome ciało pięknej, nieznajomej dziewczyny, która ma uwiązany wokół szyi ten sam czerwony szal. Co takiego naprawdę wydarzyło się na tej skale? Kim jest nieznajoma dziewczyna, która popełniła samobójstwo?

W książce występuje narracja pierwszoosobowa. Narratorem jest główny bohater, czyli Jamal. Dzieli się ona na pięć części: Dochodzenie, Aresztowanie, Sąd, Egzekucja i Rewizja. Każda z tych części ma rozdziały, które mają swoje tytuły. Jak można się domyślić po tytułach części, w książce opisane są przesłuchania świadków dotyczące sprawy zabójstwa. Ogólnie nie jest to lekka książka, trzeba się skupić w trakcie czytania, bo akcja może wydawać się trochę poplątane. Mimo to książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Im więcej sprzecznych z rzeczywistością faktów wychodziło na jaw, tym trudniej mi się było oderwać od tej książki, bo chciałam jak najszybciej poznać rozwiązanie tej zawiłej zagadki związanej z samobójstwem pięknej nieznajomej dziewczyny. Nie jest to jedyna ofiara tej całej sprawy, występują też inne morderstwa. Zostały opisane czyny, do których są zdolni bliscy zamordowanych ofiar. Nie wiadomo też czy ufać oskarżonemu głównemu bohaterowi. Sama już długo nie wiedziałam, kto jest tym złym charakterem, a kto ofiarą. I często sobie zadawałam pytanie: Czy to Jamal jest winny? Czy to jego umysł wypiera pewne fakty?

"Nigdy nie zapomnieć", tak jak inne książki tego autora, jest świetnym thrillerem, który trzyma w napięciu i zaskakuje aż do ostatnich stron. Nie zabrakło również dużo zwrotów akcji oraz wzruszeń. Bardzo polecam tę książkę, myślę, że zaskoczy ona nawet największych znawców thrillerów.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Tym razem Bussi mnie nieco zawiódł. Pomysł na fabułę świetny, bohaterowie wyraziści, wszystko napisane bardzo zgrabnie, czyta się błyskawicznie, akcja wciąga. Jest tylko jedno ale. Zakończenie. Wg mnie psuje całość. Bardzo przekombinowane i mało wiarygodne. Więcej nie mogę napisać, żeby nie zdradzać fabuły ;) Mimo wszystko polecam, może tylko mnie zakończenie się nie podoba ;)
Avatar użytkownika - komo
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Nie puszczaj mojej dłoni
Michel Bussi0
Okładka ksiązki - Nie puszczaj mojej dłoni

Nowa powieść jednego z najpoczytniejszych francuskich pisarzy według dziennika  ,,Le Figaro" Para zakochanych wypoczywa na rajskiej wyspie La Réunion...

W prażącym słońcu
Michel Bussi0
Okładka ksiązki - W prażącym słońcu

Lubię, gdy między zalążkiem historii a jej ostatnią stroną rozwiązanie wydaje się niemożliwe. Michel Bussi W sercu Markizów, najbardziej odizolowanego...