Nikomu ani s這wa

Kategoria: Literatura faktu, reporta
ISBN: 9788367195638
T逝maczenie: Piotr Grzegorzewski

Ocena: 6 (1 g這s闚)

Zło jest bliżej niż myślisz...Prawdziwa historia zbrodni, rodzinnych sekretów i mocy siostrzanej miłości od mistrza gatunku true crime.

MATKA, ŻONA, PRZYJACIÓŁKA... MANIPULANTKA, SADYSTKA, ZBRODNIARKA

Piękna kobieta, na pozór przykładna matka i żona, Michelle ,,Shelly" Knotek przez wiele lat poddawała trzy córki i bratanka psychicznej i fizycznej przemocy. Wybuchy niekontrolowanej złości, kary za najmniejsze przewinienie, zadawanie bólu i poniżanie były w jej domu przerażającą codziennością. Shelly nie krzywdziła jednak wyłącznie dzieci. Na liście jej ofiar znaleźli się także dorośli przyjaciele rodziny Knotków. Siostry Nikki, Sami i Tori były niemymi świadkami okrucieństw matki i podporządkowanego jej ojca. Zmuszane latami do ukrywania prawdy zdobyły się na odwagę i przerwały milczenie. Ich zeznania doprowadziły do procesu i skazania zwyrodniałych rodziców. Shelly i David Knotek zakończyli już odbywanie kary więzienia. On został zwolniony w roku 2015, ona wyszła na wolność w listopadzie 2022 roku. Córki boją się, że matka nadal jest skrajnie niebezpieczna.

Kup ksi捫k Nikomu ani s這wa

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Nikomu ani s這wa

Jeszcze nie mog si otrz御n望 po tej lekturze. Bolesna i trudna. Przera瘸j帷a. Nie dociera do mnie, jak bliscy mog si tak krzywdzi, jak kto, kto jest matk i ojcem, mo瞠 wyrz康za swoim dzieciom tak ogromn krzywd. Skala z豉 jest niewyobra瘸lna, trudna do ogarni璚ia. A przyj望 do wiadomo軼i, co te niewinne dzieci prze篡wa造 pod jednym dachem z rodzicami, to jest a nadto …

Przyk豉dna matka i 穎na, Michelle Shelly Knotek zn璚a豉 si przez wiele lat nad swoimi c鏎kami, bratankiem i przyjaci馧k. Codziennie zadawa豉 im b鏊. To jej sprawia這 przyjemno嗆. Kara豉 dos這wnie za wszystko, cz瘰to r闚nie nie maj帷 瘸dnych ku temu powod闚. Nie potrafi豉 panowa nad swoimi emocjami, nie kontrolowa豉 swoich zachowa. By豉 przesi彗ni皻a z貫m. Tortury by造 bardzo wymy郵ne i bestialskie. Polewanie zimn wod nagich cia, bicie, zamykanie w ciemnych i zimnych pomieszczeniach, g這dzenie, przebywanie nago na mrozie, podawanie lekarstw zwiotczaj帷ych cia豉. To niekt鏎e z jej praktyk. Ale w tym wszystkim pomaga jej m捫, David. Ba si przeciwstawi 穎nie, wykonywa pos逝sznie ka盥e jej polecenie. Ciekawe jak d逝go trwa豚y jeszcze ten proceder? Czy kiedykolwiek wysz造by na jaw ich praktyki? Jednak los sprawi, 瞠 c鏎ki kolejno opuszcza造 dom. I nie wytrzyma造 presji i napi璚ia. Donios造 na swoich kat闚. Prowadzone dochodzenie doprowadzi這 do procesu i skazania rodzic闚 na kary wieloletniego wi瞛ienia. Kara by豉 surowa, bo mieli te na sumieniu ci篹sze czyny. Shelly i David Knotek zako鎍zyli odbywanie kary, ju s oboje na wolno軼i. A c鏎ki staraj si u這篡 篡cie. Trudno im zapomnie o traumatycznych wydarzeniach, one s w nich obecne. Dzisiaj ju doros貫 kobiety, ale nadal si boj … Oprawca jest na wolno軼i, nigdy nie wiadomo, jak si teraz zachowa …

Nikomu ani s這wa to oparta w faktach lektura, opisywane wydarzenia mia造 miejsce w latach 90-tych, w stanie Waszyngton. Przez ponad dekad ma鹵e雟twu Knotek udawa這 si torturowa bliskich, manipulowa nimi, stosowa wymy郵n przemoc fizyczn i psychiczn. Ale, aby pr鏏owa pozna genez ich zachowania, warto cofn望 si do czas闚 dzieci雟twa i m這do軼i Shelly, jej relacji i kontakt闚 z bliskim i ca造m otoczeniem. Wtedy na鈍ietli nam si jej obraz, wy豉nia si powoli jej prawdziwe oblicze. Sprawianie b鏊u dawa這 jej ogromn przyjemno嗆 i spe軟ienie. Stopie demoralizacji jest przera瘸j帷y.

Ca造 czas zadaj sobie pytanie, sk康 w cz這wieku rodzi si tyle z豉? Dlaczego rodzice krzywdz swoje pociechy? Jak trzeba by besti, aby podnieca si, jak inni cierpi, prosz o lito嗆 i pomoc. Serce si rozdziera. Chce si krzycze g這郾o! Nie ma przyzwolenia na takie traktowanie ludzi! Zastanawiam si, czy kara jak ponie郵i jest wsp馧mierna do czyn闚 i z豉, jakie wyrz康zili innym, i mam powa積e w徠pliwo軼i.

To nie jest opowie嗆 na jeden wiecz鏎, j trzeba dozowa stopniowo. Jest bolesna i traumatyczna, nie spos鏏 ogarn望 spokojnie tej historii. Autor uderzy w bardzo czu貫 miejsce, dotkn掖 je i rozpali ogie z這軼i. Czytelnik, b璠帷 bacznym obserwatorem, nie ma mo磧iwo軼i walczy z wszechstronnym z貫m, mo瞠 po sko鎍zonej lekturze tylko g這郾o wykrzycze swoje emocje.

Uwa瘸m, 瞠 to nie jest lektura dla ka盥ego. Przestrzegam osoby o s豉bych nerwach i bardzo wra磧iwe. Ale zach璚am do si璕ni璚ia po ni, mo積a si przekona na przyk豉dzie si鏀tr – ofiar przemocy, jak mocna jest wi篥 rodzinna i siostrzana mi這嗆 i nic nie jest w stanie jej pokona. I to jedyny pokrzepiaj帷y aspekt tej mrocznej historii.

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz