Nokturny / z dziejów wyobraźni poetyckiej

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2018-03-27
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-39-4
Liczba stron: 236
Ilustracje: Justyna Stefańczyk

Ocena: 0 (0 głosów)

Na początku było słowo, komentarz przyszedł później. Paweł Próchniak wierny jest temu fundamentalnemu rozpoznaniu. Wcale dziś nieoczywistemu.

W swoich odczytaniach nie wychodzi przed szereg, zawsze daje pierwszeństwo słowom. A trzeba dodać, że zajmuje się nimi z nadzwyczajną czułością. Opukuje je, osłuchuje, obraca w palcach, bada skrupulatnie ich semantyczne przydźwięki. Wpuszczając słowa w nieoczekiwane konteksty – patrzy jak znowu zaiskrzą. Uwalnia ich zaskakujące sensy i otwiera na niespodziankę.

Próchniak wierzy w wiersze i wierzy wierszom. Żywi do nich dziką wprost namiętność: on naprawdę jest filo-logiem. Może jednym z ostatnich.

Dariusz Czaja

Kup książkę Nokturny / z dziejów wyobraźni poetyckiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Noc to jeden z motywów pojawiających się bardzo często w poezji. Może być realistyczna (księżycowa i gwiaździsta lub ciemna i pochmurna część doby) albo metaforyczna – wewnętrzna. Niepokój. Mroki zagubienia. Apokalipsa. Sny, zarówno piękne, jak i koszmarne. W książce Nokturny znajdujemy analizy i interpretacje wierszy o różnie rozumianej nocy. Wypowiedzi o poezji, które są poezją samą w sobie. Widać, że dla autora obcowanie z literaturą to prawdziwa pasja. Nie ma w nim chłodnego, naukowego podejścia. Każdy wiersz jest nie tylko przez niego zanalizowany i zinterpretowany, ale też osobiście przeżyty. Co więcej, autor nie narzuca czytelnikom swojej wizji. Momentami wprost deklaruje, że tylko się domyśla, co dany poeta chciał przekazać, natomiast nie wie tego na pewno. Dzięki temu pozostawia furtkę do osobistego odczytania wiersza przez każdego z nas. Lektura, zgodnie z tematem, przypomina noc. Jest gwiaździsta, pełna piękna, ale momentami ciemna. Autor bowiem na każdym kroku pokazuje swoją erudycję. Trzeba być nieopisanie oczytanym, żeby zrozumieć niektóre fragmenty. Jednak przez tę ciemność jak najbardziej warto się przebijać, by odnajdywać miejsca jak gwiazdy – lśniące pięknem. dr Kalina Beluch ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nokturny / z dziejów wyobraźni poetyckiej

Inne książki autora
Zamiar ze słów (szkice, notatki)
Paweł Próchniak0
Okładka ksiązki - Zamiar ze słów (szkice, notatki)

Książka wybitnego literaturoznawcy i krytyka literackiego poświęcona ważnym zjawiskom we współczesnej literaturze (m.in. "pokoleniu przełomu", przemianom...

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje