reklama

Nomadland. W drodze za pracą

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381912174
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Nomadland

Ocena: 5 (4 głosów)
Inne wydania:

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy - na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Czas zapiąć pasy! Dzięki Jessice Bruder możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce.

,,Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami ,,Ameryki, o której wszyscy zapomnieli". Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna." Grzegorz Wysocki, ,,Gazeta Wyborcza"

,,Na początku XX wieku ludzie jeździli w poszukiwaniu pracy koleją i nocowali w obozowiskach. Dziś, jak opisuje Bruder, powstała nowa grupa pracowników nomadów - to starsi ludzie, którzy przemieszczają się kamperami od jednego magazynu Amazona do drugiego, gdy tylko pojawi się nowa oferta krótkoterminowej pracy. Dużo rzeczy budzi tu niepokój - począwszy od niskich płac i wyczerpującej pracy fizycznej po ciągłą niepewność. Ale o dziwo kraina Nomadland daje też swoim mieszkańcom tak bardzo potrzebne poczucie wspólnoty, koleżeństwa i dreszcz przygody, które sprawiają, że tę książkę czyta się z radością." Barbara Ehrenreich

,,Ci, którzy myśleli, że kryzys finansowy z 2008 roku jest już dawno za nami, muszą poznać bohaterów książki Bruder - poruszającej, pięknej, wyrazistej i niepokojącej (a czasem gorzko zabawnej). ,,Nomadland" jest zarówno świadectwem pomysłowości i szczodrości ofiar naszej na poły współczesnej, na poły średniowiecznej gospodarki, jak i opisem brutalności, która doprowadziła ich do obecnej sytuacji. Czy naprawdę najbogatszy kraj na ziemi może zrobić tylko tyle dla tych, którzy zrobili dla niego tak wiele?" Rebecca Solnit

,,To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę." ,,The New Yorker"

,,Kemping jako dom, gdy nie ma już gdzie mieszkać, kamper nie na wakacje, ale żeby przetrwać: to początki nowej dystopii. ,,Nomadland" to błyskotliwy przewodnik po szlakach nowej gospodarki, a jednocześnie serdeczna i pełna złowróżbnych znaków opowieść drogi." Ted Conover

,,Odkrywczy reportaż biorący na celownik spłukanych Amerykanów, którzy po kryzysie zdecydowali się na życie w drodze. Jedyne, co mają, to gotowość do nieustannego ruchu." ,,The Los Angeles Review of Books"

,,Głęboko ludzka i bardzo niepokojąca. Bruder zabiera czytelnika w wyprawę po coraz bardziej nierównej, niestabilnej i niepewnej przyszłości Ameryki. Ta podróż otwiera oczy." ,,The Nation"

,,Wnikliwe i uważne spojrzenie Bruder nadaje godność pracowników, których wielu nazwałoby ,,jednorazowymi"." ,,Providence Journal"

Tagi: Ruchliwość społeczna

Kup książkę Nomadland. W drodze za pracą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nomadland. W drodze za pracą

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-08-14, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zaskakujący temat. Zastanawiam się, dlaczego nomadowie współcześni są właśnie w Stanach. Czy są w innych krajach? Czy są w Polsce? Chyba nie. Na pewno nie w tej skali.  Z chęcią obejrzałabym film, ale żadna platforma jeszcze go nie oferuje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niesamowicie poruszająca historia, o problemie, którego nie znałam, którego nie spodziewałabym się w Ameryce, która może kojarzy się stereotypowo z bogactwem. Ciszę się, że przeczytałam tę książkę. I czekam, aż będę mogła obejrzeć film.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kingapsyiksiazki
Kingapsyiksiazki
Przeczytane:2021-02-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Nomadland. W drodze za pracą
Jessica Bruder0
Okładka ksiązki - Nomadland. W drodze za pracą

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy