Nomadland. W drodze za pracą

Ocena: 4.83 (6 głosów)
Inne wydania:

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy - na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Czas zapiąć pasy! Dzięki Jessice Bruder możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce.

,,Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami ,,Ameryki, o której wszyscy zapomnieli". Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna." Grzegorz Wysocki, ,,Gazeta Wyborcza"

Informacje dodatkowe o Nomadland. W drodze za pracą:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381910781
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Nomadland

Tagi: Ruchliwość społeczna bóg

więcej

Kup książkę Nomadland. W drodze za pracą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nomadland. W drodze za pracą - opinie o książce

Zaskakujący temat. Zastanawiam się, dlaczego nomadowie współcześni są właśnie w Stanach. Czy są w innych krajach? Czy są w Polsce? Chyba nie. Na pewno nie w tej skali.  Z chęcią obejrzałabym film, ale żadna platforma jeszcze go nie oferuje.

Link do opinii

Niesamowicie poruszająca historia, o problemie, którego nie znałam, którego nie spodziewałabym się w Ameryce, która może kojarzy się stereotypowo z bogactwem. Ciszę się, że przeczytałam tę książkę. I czekam, aż będę mogła obejrzeć film.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czytałam tę książkę pomiędzy innymi. Znacznie przyjemniejszymi, stwierdzić muszę.
Przygnębiający obraz Ameryki i Amerykanów. Eldorado odarte z wszelkich złudzeń. Obraz pięknej Ameryki, kraju dobrobytu, równości i szczęścia runął jak domek z kart. Kamperowcy żyjący na skraju ubóstwa, wykiwani przez własny kraj wiodą życie na granicy nędzy. Przemierzają kraj w poszukiwaniu jakiegokolwiek zajęcia. Nieszczęśliwi, zmęczeni i bez perspektyw. To ma być ta piękna Ameryka? Nie, dziękuję. Jeśli ktoś ma wątpliwości polecam sięgnąć po tę pozycję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2024-01-18, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy