„Nomadland” z Nagrodą Kapuścińskiego 

Data: 2021-09-12 09:30:06 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jessica Bruder, autorka reportażu Nomadland. W drodze za pracą została laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczysta gala transmitowana była w sobotni wieczór. 

Obrazek w treści

W sobotę kapituła Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego wybrała najlepszy reportaż minionego roku. Tegoroczną zwyciężczynią okazała się amerykańska dziennikarka Jessica Bruder

Dwunasta edycja Nagrody Kapuścińskiego

To kolejna edycja konkursu, który nagradza najlepsze reportaże minionego roku. W finale Nagrody im. Kapuścińskiego znalazły się Eliane Brum z Brazylii, Jenela Kostiuczenko z Rosji, Matilda Voss Gustavsson ze Szwecji, Karolina Sulej z Polski oraz Jessica Bruder z USA. Po raz pierwszy w finale Nagrody znalazły się jedynie kobiety. 

Najlepszy reportaż wybrało jury, któremu przewodniczyła Katarzyny Surmiak-Domańskiej. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano rekordową liczbę publikacji – ponad 41 wydawnictwo zgłosiło swoje książki do Nagrody. 

Nomadland najlepszym reportażem 

11 września w Warszawie odbyła się uroczysta gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uczestnicy wydarzenia poznali nazwisko zwyciężczyni, mieli także okazję wysłuchać wyjątkowego występu wokalnego z udziałem Meli Koteluk. 

Jessica Bruder odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu

– mówiła w laudacji Katarzyna Surmiak-Domańskiej. 

Zdaniem przewodniczącej Jury Nagrody Kapuścińskiego „tym, co przesądza jednak o literackiej klasie reportażu Nomadland, jest jego niejednoznaczność”. Za reportaż Nomadland Jessica Bruder otrzymała nagrodę finansową w wysokości 100 tys. złotych.

Nagrodzona została także tłumaczka, Martyna Tomczak, która otrzymała 20 tys. zł. Oprócz tego wszystkim finalistkom przyznano nagrody w kwocie 5 tys. zł, z kolei tłumaczkom i tłumaczowi reportaży ‒ po 2 tys. zł.  

Książkę Nomadland. W drodze za pracą kupić można w dobrej cenie poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nomadland. W drodze za pracą
Jessica Bruder0
Okładka książki - Nomadland. W drodze za pracą

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy