Nowa rzeczywistość

Przerażająca wizja popandemicznej rzeczywistości, w której nikt nie może być pewny, co przyniesie jutro Cztery przyjaciółki z małego miasteczka Nowogłos dorastały razem, odliczając czas do osiągnięcia upragnionej dorosłości i wolności. Ta jednak nie nadeszła. W dniu, w którym zaczynamy śledzić ich losy, żyją już w nowej rzeczywistości – restrykcje i obostrzenia, konieczność planowania codziennych spraw z wyprzedzeniem – począwszy od wyjść do restauracji czy galerii handlowej, po trasy spacerów czy joggingu, to dla nich codzienność. W popandemicznym świecie spontaniczne wyjazdy czy spotkania w większym gronie są niemal nierealne. Wanda, Matylda, Zuza i Hanna żyją w zastraszonym, nieustannie inwigilowanym społeczeństwie. Doskonale zdają sobie sprawę, że na co dzień ulegają manipulacji władzy. Aby stworzyć sobie namiastkę niezależności, zaczynają działać w podziemnym ruchu oporu. Kim są wykluczeni, którym chcą pomóc? Czy to naprawdę niebezpieczni obłąkani? A może wykluczonym jest każdy, kto nie potrafi odnaleźć się w otaczającym świecie, niezależnie od daty, otoczenia i ustroju politycznego?

Informacje dodatkowe o Nowa rzeczywistość:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-05-26
ISBN: 9788382198270

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Nowa rzeczywistość

Nowa rzeczywistość - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2022-09-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Orwell XXI wieku?

Rzecz o całkiem udanym debiucie literackim jarosławianki Magdy Puzio. Fabuła oscyluje wokół wydarzeń powszechnie nam znanych.

est rok 2035, postpandemiczna rzeczywistość, ale rządzący od lat jeszcze nie okiełznali skutków zarazy trapiącej społeczeństwo. Życie obywateli zostało podporządkowane w całości najważniejszym wytycznym, żadne spotkania towarzyskie nie wchodzą w grę. Władza chce wiedzieć wszystko o Polakach, kto, co, gdzie i kiedy. Każda próba przemieszczania się wymaga specjalnego pozwolenia.

Mamy więc w tej powieści wszystko: izolacja, inwigilacja, niewinne podglądactwo stało się niebezpieczne. Tutaj od lat partia dzierży ster rządów, nic się nie zmieniło, sprawuje ten sam rząd dusz: jedna telewizja, jedna partia. Klimat jak u Orwella w 1984, jeśli ktoś lubi taką aurę, winien sięgnąć po tę pozycję. Współczesna policja myśli i przekonań, nie zdążysz się zastanowić, oni już będą o tobie wiedzieć sporo. Czy taka czeka nas przyszłość, w której nikt nie ufa już nikomu? Treść wydaje się nieco surrealistyczna, ale czy rzeczywiście? Czy to tylko kreacja? Fakt, autorce wyobraźni nie brakuje.

Przed takimi wyzwaniami stają cztery sympatyczne przyjaciółki: Wanda, Matylda, Zuza. Każda z bohaterek ma swoje kłopoty, rozterki natury etyczno-moralnej, ale wszystkie chcą działać. Są to wyraziste postaci, o jednoznacznych przekonaniach. Dziewczyny angażują się w podziemną działalność, ale czy im się uda?

Nowej rzeczywistości pojawiają się nawiązania do wydarzeń politycznych, Strajku Kobiet, etc.

"Każda wnosiła coś wyjątkowego, każda była inna, ale i tak pasowały do siebie jak ulał."
Jest 2035 rok, w naszym kraju ciągle trwa pandemia, obecna władza nie nie potrafi poradzić sobie z niebezpiecznym wirusem, wprowadza tylko bardzo rygorystyczne zakazy i nakazy, ciągłe inwigilacje i zastraszanie mieszkańców. Ma ten system oczywiście zarówno swoich zwolenników, lecz również przeciwników, których władza stara się internować i izolować od pozostałych. Cztery przyjaciółki z miasteczka Nowogłos znają się jeszcze z dawnych czasów, razem dorastały i do tej pory utrzymują ze sobą kontakt. Marzyły wcześniej o czasach kiedy już będą dorosłe i samodzielne, lecz nie przyszło im do głowy, że przyjdzie im żyć w takiej innej, nowej rzeczywistości. Kobiety zdają sobie sprawę z faktu, że obecne czasy nie są takie, na jakie czekały.
Wiedzą, że nie mogą żyć normalnie, bez nadzoru, bez informowania władzy o wszystkim co chciałoby się zrobić. Nie można wyjść na spacer, do restauracji, kina czy nawet galerii handlowej. Trzeba z wyprzedzeniem nawet miesięcznym występować o pozwolenie..., nawet spotkanie w większym gronie jest już przewinieniem i grozi przymusową kwarantanną.

" Na co dzień na wyjście do restauracji trzeba było się zapisywać przynajmniej z tygodniowym, czasem nawet miesięcznym wyprzedzeniem, podobnie jak do kina, teatru i wszędzie tam, gdzie liczba miejsc była mocno ograniczona."
Wanda, Matylda, Zuza i Hanna żyjąc w ciągłym napięciu, nie mogą nawet świętować razem w Sylwestra. A przecież są jeszcze młode, chciałyby spotykać się ze znajomymi i wreszcie móc trochę poflirtować, wybrać się na randkę, no i w ogóle poznać w realu jakiegoś chłopaka. Nie chcą być bez przerwy od kogoś zależne, przez kogoś kontrolowane czy podejrzewane. Najlepiej czują się na wsi u rodziców Wandy, których traktują niemal jak rodzinę. Zresztą rodzice Wandy również bardzo lubią przyjaciółki córki. Dziewczyny chcąc zaznać chociaż trochę niezależności wpadają na pomysł działania w ruchu oporu.
Chcą pomagać ludziom, którzy zostali wykluczeni przez władze. A kim właściwie są ci wykluczeni? Czy kontakt z nimi jest niebezpieczny?

Historia jest bardzo wciągająca, widziana przez Magdę Puzio przyszłość w naszym kraju przedstawiona jest bardzo realistycznie. Temat pandemii bardzo mnie zaciekawił, gdyż sama bardzo ciężko przeszłam spotkanie z wirusem i do dzisiaj jeszcze walczę razem z lekarzami aby zwalczyć negatywne skutki tego spotkania. Musze przyznać, że taka wizja przyszłości nie bardzo mi się podoba, chociaż z drugiej strony może być nawet prawdziwa. Któż może wiedzieć co czeka nas w niedalekiej przyszłości. I jak poradzi sobie nasz kraj, gdyby pandemia zagościła w nim na stałe...

Myślę, że "Nowa rzeczywistość" z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji, znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Lecz będzie to normalną rzeczą, gdyż jak to mówią - nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
Jednak mogę śmiało polecić tę książkę, gdyż może warto sobie wiele rzeczy przemyśleć i zastanowić się co by było gdyby...
Zakończenie sugeruje ciąg dalszy, więc zobaczymy co się jeszcze może wydarzyć w przyszłości.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - EwaTa
EwaTa