Nowe mitologie

W lutym 1957 roku ukazały się Mitologie – zbiór pięćdziesięciu trzech najbardziej błyskotliwych artykułów, Rolanda Barthesa, opublikowanych wcześniej w „”Lettres nouvelles”, „”Esprit” i „”France-Observateur”. Znakomity autor spotretował francuskie społeczeństwo konsumpcyjne poprzez jego ikony ekonomiczne, wewnętrzne, polityczne i kulturowe.

Pół wieku później Jérôme’a Garcin zaprasza na targowisko XXI wieku.

Każdy z autorów zebranych w książce esejów – powieściopisarzy, socjologów, filozofów, historyków, ekonomistów i psychoanalityków – wybrał jakąś „nową mitologię” i przedstawił ją wprawdzie nie dokładnie według schematu Barthesa, lecz w jego duchu, a więc z humorem. Tom, znajdujący się w Państwa ręku stanowi zatem przedłużenie dzieła, które – samo w sobie mitologiczne – było dla niego inspiracją.

Niniejsza książka jest pracą zbiorową, pod redakcją Jérôme’a Garcin’a, powieściopisarza i dziernnikarza „Nouvel Observateur”, który prowadzi w radiu „France Inter” program Le Masque et la Plume

Informacje dodatkowe o Nowe mitologie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2010-10-08
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-233-2838-4

Kup książkę Nowe mitologie

Nowe mitologie - opinie o książce

Avatar użytkownika - welka
welka
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki na 2013,
Mądre, trafne, Barthowskie... Wszystko ma bowiem swoją mitologię, również przedmioty powszechnego użytku oraz popkultura.