Nowi londyńczycy

Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: This is London: Life and Death in the World City
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak

Dzisiejszy Londyn nie jest już tylko miastem królowej brytyjskiej, Big Bena i popołudniowej herbaty. Dołączyły do nich nowe symbole – koczujący pod murami żebracy, skuleni w przejściach podziemnych bezdomni i czekające na skrzyżowaniach prostytutki.
Ben Judah przemierza ulice miasta, w którym się urodził i wychował, ale które powoli przestaje poznawać. Podczas swojej wędrówki zastanawia się, do kogo właściwie należy Londyn, skoro biali Brytyjczycy to tylko 18% populacji, a każdego roku przybywa do miasta 100 000 nowych imigrantów. A może prawdziwi londyńczycy to ci spotkani Rumuni, Polacy czy Pakistańczycy? Wszyscy oni chcieli, aby spełnił się ich wielki sen, a obudzili się w koszmarnej rzeczywistości…
Przepełnione squaty, brudne ulice ubogich dzielnic i obskurne salony gier – autor prowadzi nas przez galerię miejsc i przedstawia zaludniające je postaci – filipińskie pokojówki, afrykańskich sprzątaczy metra i budowlańców ze wschodniej Europy. Jego podróże ukazują niewygodną prawdę o Londynie – wielokulturowym tyglu naznaczonym biedą, rozczarowaniem i frustracją.

Z ukrytych zakamarków Londynu Judah wymiata opowieści o ludziach, którzy budują, karmią i czyszczą brytyjską stolicę. Ich życie ukazuje marzenia i zmęczenie utożsamiane z tym miastem. Fascynująca i potrzebna książka.
Tomasz Frymorgen,, BBC Three

Ta epicka opowieść o współczesnym Londynie inspirowana jest pragnieniem ukazania stolicy w jej prawdziwych (nowych) barwach: jako metropolii pełnej migrantów z całego świata, po części bogatych, po części biednych, jednak w większości rozczarowanych swoim losem.
“The Guardian”

Ben Judah […] słucha opowieści tych, o których świat zwykle nie pamięta […], to za sprawą ich historii jego książka jest tak bardzo na czasie […]. Judah otwiera czytelnikom oczy na biedę i trudne doświadczenia będące udziałem tak wielu, a jednak powszechnie ignorowane.
„Independent”

"Nowi londynczycy" to nadzwyczajna i ważna książka, która powinna otworzyć nam oczy na cenę, jaką inni płacą za nasz komfort.
The Telegraph

Kronika stolicy, która za sprawą swojej wyjątkowej wnikliwości i aktualności jest równocześnie niepokojąca, inspirująca i przygnębiająca.
„Mail on Sunday”

Porywająca opowieść o brytyjskiej stolicy (…) [Autor] pisze w sposób niezwykle sugestywny i wyrazisty, przypominający chwilami niezrównany styl wybitnego polskiego reportażysty i pisarza Ryszarda Kapuścińskiego (…) Traktuje swoje tematy z wyjątkową wrażliwością (…) Ważny, bezkompromisowy reportaż. Judah eksploruje zakątki Londynu, które mniej żądny przygód dziennikarz omijałby szerokim łukiem, i wydobywa na światło dzienne niektóre z wielu dramatycznych opowieści nadających kształt miastu, które podlega burzliwym procesom globalizacji.
The National (Szkocja)

Cechuje go iście Orwellowskie upodobanie do pracy w terenie i dokumentowania życia tych segmentów społeczeństwa, którym z reguły nie poświęca się większej uwagi (…) prawdziwą siłę książki Nowi londyńczycy stanowi intymność ukazanych w niej portretów (…) ta wizja 'miasta globalnego' jest osobista, pełna współczucia, świeża i odważna.
Spectator

Autor uchyla olśniewającą maskę Londynu, pod którą czytelnik odnajdzie barwną układankę elementów, tworzących oblicze tego miasta. Londyn dwudziestego pierwszego wieku znalazł w Benie Judah kronikarza na miarę Orwella.
Capx.co

Ben Judah – brytyjski reporter i korespondent urodzony w Londynie, syn dziennikarza Tima Judaha. Autor licznych reportaży ukazujących się w takich periodykach, jak „The New York Times”, „The Sunday Times”, „Evening Standard”, „The Financial Times” i „Standpoint”. W 2015 roku wyróżniony w kategorii Najlepszy Publicysta w konkursie UK Press Awards. W 2016 roku znalazł się na liście 30 najważniejszych dziennikarzy poniżej 30. roku życia, publikujących w europejskich mediach, stworzonej przez magazyn „Forbes”.

Kup książkę Nowi londyńczycy

Nowi londyńczycy Z czym kojarzy nam się Londyn? Z wieżą i dzwonem Big Ben, z tysiącami uroczych pubów, w których podaje się rybę i frytki, z twierdzą Tower, gdzie ścięto Annę Boleyn, z długimi brzegami Tamizy, ze świątynią templariuszy, z dworcami jak pałace, z najpiękniejszymi bibliotekami w Anglii, z opactwem Westminster, ze wspaniałym British Museum, z Sherlockiem Holmesem i tysiącem innych spraw, z których słynie stolica Wielkiej Brytanii. Tyle przynajmniej, jeśli idzie o skojarzenia turystów odpoczywających w Londynie. Z perspektywy uchodźców ekonomicznych Londyn to miasto potwornie wysokich czynszów, przestępczości, wszechobecnych gangów, ściągających haracze od nie znających angielskiego uchodźców, miasto strachu, zimnych nocy, podczas których trudno spać bez dachu nad głową, miasto smutku, wylanych łez i utraconych złudzeń. To miasto, w którym w barach zmywają ludzie z dyplomami uniwersytetów Europy Wschodniej, gdzie muzycy wykształceni w konserwatoriach grają na skrzypcach w przejściach metra, zbierając do futerału monety półfuntowe. Jest i drugi Londyn. Ten, w którym w apartamencie o marmurowych podłogach mieszkają kobiety, które urodziły dzieci rosyjskim oligarchom. Dzieci, które nie miały kucyka, ale miały odrzutowiec. Te, które chodzą na zakupy do luksusowego domu handlowego Harrodsa i mają rosyjskie pokojówki ...

Opinie o książce - Nowi londyńczycy

I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów