O książkach ludziach i sztuce

Książka gromadzi teksty pisane przez Ryszarda Kapuścińskiego od lat siedemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące jego życia, publikowane w prasie codziennej i literackiej, w książkach innych autorów (jako wprowadzenia lub posłowia), a także niedrukowane dotąd opinie dla wydawnictw.

Kapuściński recenzuje reportaże autorów młodszego pokolenia, rekomenduje polskim wydawcom nowe, wartościowe publikacje zagraniczne, dzieli się refleksjami wywołanymi lekturą książek historycznych i poezji.

Pisze o ludziach: mistrzach reportażu, tłumaczach, fotografach i malarzach, o przyjaciołach. Wśród nich o Marianie Brandysie, Leopoldzie Ungerze, Stefanie Bratkowskim, Kazimierzu Dziewanowskim. Wspomina zmarłych: Agnieszkę Osiecką, Jerzego Giedroycia, Bolesława Wierzbiańskiego.

Ujawnia różnorodne zainteresowania, często nieznane czytelnikom jego reportaży: malarstwem, fotografią, filmem.

Wiele z tych tekstów to samodzielne eseje o literaturze, sztuce reportażu, historii i polityce.

Informacje dodatkowe o O książkach ludziach i sztuce:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2009-05-15
ISBN: 9788307031989

Kup książkę O książkach ludziach i sztuce

O książkach ludziach i sztuce - opinie o książce

Podróże z Herodotem
Kapuściński Ryszard0
Okładka ksiązki - Podróże z Herodotem

Kiedy Ryszard Kapuściński wyruszał w swoją pierwszą zagraniczną podróż, dostał w prezencie "Dzieje" Herodota. Dzieło starożytnego historyka towarzyszyło...

Autoportret reportera
Kapuściński Ryszard0
Okładka ksiązki - Autoportret reportera

Niezwykła opowieść mistrza reportażu o sobie, tajemnicach własnego zawodu i o świecie współczesnych mediów....