O księżycu z komina domu na wzgórzu

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2018-07-04
ISBN: 978-83-791-5573-6

Nie chodzi o to, by patrzeć na świat przez różowe okulary, ale by w jego szarościach dostrzegać to, co ważne, dobre i piękne.
Michał przeprowadza się na wieś, gdzie poznaje klasowe „dziwadło”. Wiktora. Właściciela niezwykłego Skarbca, małego filozofa, chłopaka, którego promienisty uśmiech potrafi rozświetlić najgorszy mrok, przezwyciężyć ludzki gniew, nienawiść, chorobę...
Wzruszająca opowieść o magii otaczającej rzeczywistości, tajemnicy życia i śmierci oraz o przyjaźni, która połączyła chwalipiętę, mieszczucha, babochłopa, histeryczkę i szkolnego agresora. To przygoda, która rozpoczęła się od nudnego zadania z przyrody, a przeniknęła w zakamarki domu na wzgórzu, od lat budzącego fascynację i lęk, i tak naprawdę nigdy się nie skończyła.
Książka wychodzi poza wszelkie schematy patrzenia i uwrażliwia na to, wobec czego pozostajemy obojętni, a nawet bezradni.

Kup książkę O księżycu z komina domu na wzgórzu

Wyróżnianie się w tłumie nie zawsze jest łatwie i nie zawsze wychodzi człowiekowi na dobre – zwłaszcza, jeśli jest się dorastającym uczniem w niewielkiej, wiejskiej szkole podstawowej. Jeśli celowo chcemy zwrócić na siebie uwagę, to robimy wszystko żeby otoczenie nas zaakceptowało. Jeżeli „dziwactwa” są częścią naszej osobowości, trudno będzie je po prostu odrzucić. O odmienności, o przyjaźni oraz o tym, że najpierw należy kogoś poznać, a dopiero potem można wyrazić o nim opinię opowiada rewelacyjna książka Ariadny Piepiórki O księżycu z komina domu na wzgórzu. Michał wraz z mamą przeprowadza się z dużego miasta do małej wsi. Po rozwodzie rodziców matka chłopca związała się z nowym partnerem, Danielem, To właśnie on stał się powodem przeprowadzki. Michał sceptycznie podchodzi do wszystkich zmian w swoim życiu. Przeprowadzka przyniosła nowe otoczenie, słaby zasięg internetu w telefonie i komputerze, ale także konieczność dołączenia do grona uczniów nowej podstawówki w samym środku roku szkolnego. Gdy pierwszego dnia nowa wychowawczyni przedstawia Michała uczniom (ku zaskoczeniu chłopca, klasa liczy tylko siedemnaścioro dzieci), chłopak zajmuje miejsce w ostatniej, pustej ławce. Po chwili do Michała zaczynają docierać głosy, że oto będzie siedział ze szkolnym „dziwadłem”, „czubkiem” i „psycholem” i że wszyscy bardzo mu tego współczują ...

Opinie o książce - O księżycu z komina domu na wzgórzu

Avatar użytkownika - Laurela
Laurela
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2019,

Pierwszy i to ogromny plus dla autorki należy się za wspaniałą kreacje wszystkich postaci. Narratorem jest Michał, ale tak naprawdę cała fabuła skupia się na Wiktorze. Ten chłopiec wyróżnia się spośród swoich rówieśników – nie tylko noszonymi ubraniami, ale przede wszystkim sposobem bycia i niezwykłą wyobraźnią. Nie spotykamy takich osób zbyt często. Podczas czytania z przyjemnością poznawałam jego osobowość, momentami nawet okazywałam zdumienie dla jego postawy wobec tego, jak traktują go inni. Zachowanie chłopca może być dla nas wzorem a cała historia porusza serca i spowoduje, że na twarzy zagości uśmiech, z oczu zaś (zwłaszcza przy zakończeniu) mogą popłynąć łzy.

[...] czy można być szczęśliwym, jeśli w ogóle się nie płacze? - zapytał. - To znaczy... To tak, jakby na świecie cały czas trwał dzień i nigdy nie nastawała noc... Wtedy na to, że robi się jasno, nikt nie zwróciłby uwagi.

Pod naszym niebem
Sylwia Kubik