O księżycu z komina domu na wzgórzu

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2018-07-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-791-5573-6
Liczba stron: 240

Ocena: 6 (2 głosów)

Nie chodzi o to, by patrzeć na świat przez różowe okulary, ale by w jego szarościach dostrzegać to, co ważne, dobre i piękne.
Michał przeprowadza się na wieś, gdzie poznaje klasowe „dziwadło”. Wiktora. Właściciela niezwykłego Skarbca, małego filozofa, chłopaka, którego promienisty uśmiech potrafi rozświetlić najgorszy mrok, przezwyciężyć ludzki gniew, nienawiść, chorobę...
Wzruszająca opowieść o magii otaczającej rzeczywistości, tajemnicy życia i śmierci oraz o przyjaźni, która połączyła chwalipiętę, mieszczucha, babochłopa, histeryczkę i szkolnego agresora. To przygoda, która rozpoczęła się od nudnego zadania z przyrody, a przeniknęła w zakamarki domu na wzgórzu, od lat budzącego fascynację i lęk, i tak naprawdę nigdy się nie skończyła.
Książka wychodzi poza wszelkie schematy patrzenia i uwrażliwia na to, wobec czego pozostajemy obojętni, a nawet bezradni.

Kup książkę O księżycu z komina domu na wzgórzu

Zobacz także

Polecana recenzja

Wyróżnianie się w tłumie nie zawsze jest łatwie i nie zawsze wychodzi człowiekowi na dobre – zwłaszcza, jeśli jest się dorastającym uczniem w niewielkiej, wiejskiej szkole podstawowej. Jeśli celowo chcemy zwrócić na siebie uwagę, to robimy wszystko żeby otoczenie nas zaakceptowało. Jeżeli „dziwactwa” są częścią naszej osobowości, trudno będzie je po prostu odrzucić. O odmienności, o przyjaźni oraz o tym, że najpierw należy kogoś poznać, a dopiero potem można wyrazić o nim opinię opowiada rewelacyjna książka Ariadny Piepiórki O księżycu z komina domu na wzgórzu. Michał wraz z mamą przeprowadza się z dużego miasta do małej wsi. Po rozwodzie rodziców matka chłopca związała się z nowym partnerem, Danielem, To właśnie on stał się powodem przeprowadzki. Michał sceptycznie podchodzi do wszystkich zmian w swoim życiu. Przeprowadzka przyniosła nowe otoczenie, słaby zasięg internetu w telefonie i komputerze, ale także konieczność dołączenia do grona uczniów nowej podstawówki w samym środku roku szkolnego. Gdy pierwszego dnia nowa wychowawczyni przedstawia Michała uczniom (ku zaskoczeniu chłopca, klasa liczy tylko siedemnaścioro dzieci), chłopak zajmuje miejsce w ostatniej, pustej ławce. Po chwili do Michała zaczynają docierać głosy, że oto będzie siedział ze szkolnym „dziwadłem”, „czubkiem” i „psycholem” i że wszyscy bardzo mu tego współczują ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - O księżycu z komina domu na wzgórzu

Avatar użytkownika - Laurela
Laurela
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2019,

 

Pierwszy i to ogromny plus dla autorki należy się za wspaniałą kreacje wszystkich postaci. Narratorem jest Michał, ale tak naprawdę cała fabuła skupia się na Wiktorze. Ten chłopiec wyróżnia się spośród swoich rówieśników – nie tylko noszonymi ubraniami, ale przede wszystkim sposobem bycia i niezwykłą wyobraźnią. Nie spotykamy takich osób zbyt często. Podczas czytania z przyjemnością poznawałam jego osobowość, momentami nawet okazywałam zdumienie dla jego postawy wobec tego, jak traktują go inni. Zachowanie chłopca może być dla nas wzorem a cała historia porusza serca i spowoduje, że na twarzy zagości uśmiech, z oczu zaś (zwłaszcza przy zakończeniu) mogą popłynąć łzy.

https://bajkowir.blogspot.com/2019/04/ariadna-piepiorka-o-ksiezycu-z-komina.html

Link do opinii
Cytaty z książki

[...] czy można być szczęśliwym, jeśli w ogóle się nie płacze? - zapytał. - To znaczy... To tak, jakby na świecie cały czas trwał dzień i nigdy nie nastawała noc... Wtedy na to, że robi się jasno, nikt nie zwróciłby uwagi.


Więcej
Recenzje miesiąca
Pasażer na gapę
Adrian Bednarek
Pasażer na gapę
Plan Huberta
Kluss Ewelina, Prokopek-Pyśk Marta
Plan Huberta
Trefny Tatuś
David Walliams;
Trefny Tatuś
Nigdzie indziej
Tommy Orange
Nigdzie indziej
Dom lalek
Edyta Świętek
Dom lalek
Pokaż wszystkie recenzje