O sensie życia

Jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych Viktor E. Frankl wygłosił w Wiedniu szereg publicznych wykładów. Psychiatra, który wkrótce stał się sławny na całym świecie, wyjaśnił swoje główne myśli na temat sensu życia i odporności nawet w obliczu wielkich przeciwności. Mocnych dowodów na to dostarczają jego własne bolesne doświadczenia straty, głodu czy lęku przed śmiercią, które jednak pozwoliły na zaistnienie nadziei, przyjaźni i poczucia celu w obozowej rzeczywistości.

Opierając się na maksymie ,,Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi i za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić teraz!", Frankl ujawnił swoje podstawowe przekonanie, że bycie człowiekiem oznacza możliwość do bycia innym w każdej sytuacji.

Przesłanie to rezonuje dziś równie silnie jak przed laty. Pomimo niewyobrażalnych przeżyć Frankl nauczył się, dzięki sile swoich współwięźniów, że każdy kryzys niesie ze sobą również szansę i że zawsze można ,,powiedzieć tak życiu". To głęboka, ponadczasowa i nadal aktualna lekcja dla nas wszystkich. Znajdź nadzieję nawet w tych mrocznych czasach!

Viktor E. Frankl (1905-1997) - austriacki profesor neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, twórca trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (obok psychoanalizy Freuda i psychologii indywidualnej Adlera) - logoterapii. U jej podstaw leży przekonanie, że każdy człowiek poszukuje w życiu sensu, a jego odnalezienie ma uzdrawiający wpływ na ludzką psychikę. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.

Jest autorem 32 książek, które przetłumaczono na wiele języków. Jego najsłynniejsza książka Człowiek w poszukiwaniu sensu sprzedała się w wielu milionach egzemplarzy.

Informacje dodatkowe o O sensie życia:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-07-28
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Uber den Sinn des Lebens

Kup książkę O sensie życia

O sensie życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dzisiaj przychodzę do Was z opinią książki, która mimo iż liczy zaledwie 160 str, jest naprawdę wartościową lekturą, która nie jednemu czytelnikowi da do myślenia.

Victor E. Frankl, austriacki psychiatra i psychoterapeuta, więzień obozów koncentracyjnych. Był doktorem filozofii, a także profesorem neurologii i psychiatrii.
"O sensie życia" to zbiór wykładów, które autor wygłosił niedługo po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych. Jego wykłady są niezwykle ciekawe, wzruszające i przede wszystkim dające do myślenia i skłaniające do refleksji. Zbiór wyjątkowych opowiadań dotyczących sensu ludzkiego życia, radzenia sobie z kłopotami, podejmowaniem trudnych decyzji naprawdę zasługuje na uwagę.
Książka krótka ale bardzo ciekawa i wartościowa.

Dziękuję wydawnictwu za możliwość przeczytania książki ♥️

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-08-29,

Autor jest austriackim profesorem neurologii i psychiatrii. Jest również byłym więźniem obozów koncentracyjnych między innymi Auschwitz.
Po lekturze jego poprzedniej książki byłam bardzo ciekawa tej. Co tym razem chce nam przekazać ktoś kto tak wiele wycierpiał. Doświadczył uczucia głodu, strachu przed śmiercią, lęku o każdy kolejny dzień.
Ludzie zawsze na coś narzekali, że choroby, zła passa, zła sytuacja materialna i tak można wymieniać i wymieniać. Zawsze coś jest nie tak. Nie widzimy plusów w dniu codziennym.
Sensu, który nadaje życiu chęć wstania z łóżka każdego dnia.
Autor na kartach książki spisał wybrane wykłady, które wygłosił w Wiedniu. Wygłosił je jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Wykłady są nie tylko ciekawe, ale i bardzo wzruszające. Szczególnie jeden z nich.
Zawsze szukajmy rozwiązań. Poddanie się nie jest żadnym wyjsciem.
To krótka ale jakże ciekawa i wartościowa książka.

Czy samobójstwo ma sens? Czy eutanazja powinna być dozwolona? Czy nieuleczalnie chorzy powinni żyć? Jaki sens ma cierpienie wywołane egzystencją lub śmiertelną chorobą? I najważniejsze - czy życie ma jakikolwiek sens?

Od wieków ludzie przeklinają swój los, szukają w życiu celu, pastwią się nad sobą za niepowodzenia i próbują zrozumieć, po co w ogóle żyją. Czy życie jednak musi mieć jakiś cel? Czy nie można po prostu przeżyć każdego dnia, tak jakby był ostatnim? Cieszyć się tym, co jest? Co by się stało, gdyby ludzie zyskali nieśmiertelność?

Wiele pytań, mało odpowiedzi, ale te wykłady dają do myślenia. Punkt widzenia autora jest inny od mojego, ale mam poczucie, że bardziej ludzki. Słowa tego psychoterapeuty skłoniły mnie do refleksji, do zastanowienia się nad prawidłowością swoich poglądów. Zauważyłam również, że mój ogląd na sam sens życia, jest bliski rozważaniom Viktora Frankla, co wzmocniło moje przekonania.

To krótka, ale merytoryczna książka z wieloma przykładami, która pokazuje nam ile człowieka jest w człowieku. Polecam. Dziękuję @wydawnictwoczarnaowca za egzemplarz.

Zdarzało Wam się kiedykolwiek myśleć nad sensem życia? Jakie emocje Wam wtedy towarzyszyły? Przyznaję, że czasami oddaje się takim myślą. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy w moim życiu zaczynają się dziać rzeczy których sobie zdecydowanie nie życzyłam. Poddaje się wtedy istnej melancholii...

Podobnej melancholii oddał się autor książki ,,O sensie życia" Victor E. Frankl. Książkę przeczytałam w 77 rocznicę Powstawania Warszawskiego i to nie bez powodu. Otóż książka ta trzy spisane wykłady, które profesor neurologii i psychiatrii wygłosił w Wiedniu na 11 miesięcy po opuszczeniu obozu koncentracyjnego. Kto lepiej odpowie nam na pytanie jaki jej sens życia i jakie życie jest kruche oraz ulotne niż osoba, która przeżyła piekło?

Książka jest niezwykle poruszająca i dająca do myślenia. Profesor stara nam się odpowiedzieć na pytania dotyczące ludzkiego bytu i tego czy można się uodpornić na wszechobecne zło, nienawiść i cierpienie. Opowiada dlaczego te stany są obecne w naszym życiu i jaki mają cel. Przypominam nam, że życie zależy tylko i wyłącznie od nas i to my nadajemy mu sensu. To od nas zależy jak nim pokierujemy i jak do niego podejdziemy.

Tej książki tak naprawdę nie da się opisać. Ją po prostu trzeba przeczytać!

Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Człowiek w poszukiwaniu sensu

To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda. Frankl, więzień Auschwitz, w głębokim i poruszającym eseju...

Życie z sensem Autobiografia
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Życie z sensem Autobiografia

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował...