Obca

Nowa szwedzka królowa kryminału!

Trudno być dzieckiem, którego nie da się kochać...

Wciągająca i sugestywna kontynuacja głośnej i nagradzanej Annabelle.

Druga z serii książek o inspektor Charlie Lager.

Francesca zaginęła wiele lat temu. Jej tajemnica miała pozostać ukryta na zawsze...

Kiedy Paul, najlepszy przyjaciel nastoletniej Franceski, umiera, dziewczyna nie umie się z tym pogodzić: ucieka w alkohol i samookaleczanie się. W końcu zostaje zmuszona do przerwania nauki w elitarnej szkole z internatem. Rodzice zabierają ją do domu na wsi, dworu Gudhammar, żeby mogła dojść do siebie.

Do dziewczyny powracają niepokojące wspomnienia z wieczoru, w którym Paula znaleziono martwego. Jest przekonana, że jej przyjaciel nie popełnił samobójstwa. Nikt jednak nie chce jej słuchać. Nikt nie wierzy w jej podejrzenia. Bliscy traktują ją z lekceważeniem, a terapeuta jest przekonany, że dziewczyna cierpi na depresję. Francesca zrobi jednak wszystko, by dowiedzieć się prawdy. Jak daleko posunie się w swoich poszukiwaniach?

Ponad dwadzieścia lat później inspektor kryminalna Charlie Lager, będąc w samym środku skomplikowanego śledztwa, przypadkiem dowiaduje się o nastolatce o imieniu Francesca, która niegdyś zaginęła w okolicach jej rodzinnego Gullspang. Jest w tej nierozwiązanej sprawie coś, co nie daje Charlie spokoju.

Kiedy Susanne, jej przyjaciółka z dzieciństwa, prosi o pomoc w trudnej życiowej sytuacji, Charlie postanawia wrócić do Gullspang. To też dobra okazja, by zająć się sprawą Franceski. Tyle że nie wszyscy mieszkańcy doceniają jej dociekliwość. Kolejne ślady krok po kroku prowadzą ją nie tylko bliżej rozwiązania zagadki sprzed lat, lecz także do odkrycia mrocznych sekretów własnej rodziny. Senne, spowite ciemnościami szwedzkie miasteczko skrywa więcej tajemnic, niż Charlie przypuszcza.

Wkrótce kolejna część serii z inspektor Charlie Lager.

Informacje dodatkowe o Obca:

Obca - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Między żałobą a radością wcale nie musi istnieć szczelna bariera, mogą one koegzystować."

Podobało mi się, może nie trzymało mocno w napięciu, a jednak ciekawie drażniło wyobraźnię i skłaniało do snucia frapujących domysłów. Zagadka detektywistyczna sprytnie zapleciona, kilka elementów da się przewidzieć, lecz nie ujmuje to zbytnio przygodzie czytelniczej. Intryga szyta w spokojniejszych rytmach, jest czas na przeżywanie scenariusza zdarzeń, ale i wnikliwe rozplątywanie nici kłamstw, pozorów i manipulacji. Chętnie poddałam się unikalnemu klimatowi powieści, z wyraźnie pobrzmiewającymi mrocznymi nutami szczelnie otulonymi w obyczajowe tło, tak charakterystyczne dla skandynawskich kryminałów. Momentami miałam wrażenie, że narracja lekko chropowata, delikatnie się rwie, lecz dość szybko się z tym oswoiłam i potraktowałam jako zamierzony efekt autorki. Polubiłam kluczową postać, choć pozostaje nieodgadnioną do końca osobowością, zaś ujawniane fragmenty jej przeszłości tylko podkręcają zainteresowanie. Przyjemnie spędziłam czas z książką, oprócz tajemnic zbrodni zawiera kilka istotnych przesłań, nad którymi warto się pochylić. Włączyłam się w serię dopiero z drugim tomem, ale swobodnie się odnalazłam, w miarę zagłębiania się w fabułę, otrzymywałam na bieżąco informacje niezbędne do naświetlenia tego, co działo się w pierwszej odsłonie.

Charlie Lager, pracująca w szwedzkim departamencie narodowym, włączana jest do pomocy wybranej lokalnej policji w trudnych przypadkach. Kolejny raz w ciągu krótkiego czasu powraca ze sprawą wymagającą rozwiązania do rodzimej miejscowości, gdzie ożywione wspomnienia zdają się ją przytłaczać. Ale tym razem prowadzi prywatne śledztwo. Koncentruje się na wyjaśnieniu zaskakującego zniknięcia szesnastolatki, które miało miejsce niemal trzydzieści lat temu. Oczywiście, zamknięta społeczność skrzętnie skrywa fakty, prezentując typową dla małych miejscowości zmowę milczenia. Co ciekawe, pewne aspekty dochodzenia zaczynają zazębiać się z życiem prywatnym Charlie, dochodzą sensacyjne ujęcia i ryzykowne akcje. Do czego doprowadzi inspektorkę instynkt policyjny i co zaskakującego dla siebie odkryje?

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Obca" to drugi tom cyklu autorstwa szwedzkiej pisarki, Liny Bengtsdotter, którego główną bohaterką jest inspektor Charlie Lager. To pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o skrywanych przez lata tajemnicach, sile przyjaźni, miłości, zazdrości i skutkach samotności. Charlie po raz kolejny staje przed wyzwaniem rozwiązania sprawy zaginięcia młodej dziewczyny, która mieszkała niedaleko rodzinnych stron policjantki. Sprawa zaginięcia Francesci Mild budzi dużą ciekawość głównej bohaterki i wciąga ją w wir wydarzeń sprzed lat, które staną się dla Charlie pretekstem do sentymentalnej i jednocześnie nieprzyjemnej podróży w czasie. Autorka po raz drugi w bardzo inteligentny i udany sposób połączyła teraźniejsze i przeszłe wydarzenia w logiczną całość i zafundowała czytelnikowi emocjonalną podróż w przeszłość naszych bohaterów. Styl autorki jest bardzo oryginalny wręcz specyficzny. Z pewnością w trakcie lektury "Obcej" bardzo przydatna okaże się znajomość pierwszej części tej serii - znajduje się tu wiele nawiązań do porządniej książki autorki. Wykreowane przez autorkę postacie są nieco mroczne, przepełnione smutkiem i krzywdami z przeszłości co nadaje całości oryginalnego klimatu. Przedstawiona w powieści historia zaginionej Franceski budzi zainteresowanie a zakończenie zaskakuje i zapada w pamięć. Polecam Wam lekturę serii o inspektor Charlie Lager - być może styl autorki przypadnie Wam do gustu i tak jak ja będziecie czekać na kolejne części cyklu.

Avatar użytkownika - Lucas
Lucas
Przeczytane:2019-07-31, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Annabelle
Lina Bengtsdotter0
Okładka ksiązki - Annabelle

Spokojne miasteczko, idealna rodzina. A może perfekcyjna iluzja? Nowa szwedzka królowa kryminału! Zdobywczyni prestiżowej nagrody CrimeTime Specsavers...