Obce dziecko

Tom 4 cyklu Tom Douglas

Gdy Emma Joseph poznaje swojego przyszłego męża, Davida, to zupełny wrak człowieka. Jego pierwszą żonę zamordowano w jej własnym samochodzie chwilę po tym, jak zjechała z drogi. W tym samym czasie jego córeczka zniknęła z miejsca wypadku.
Sześć lat później Emma jest przekonana, że bolesne lata zostały już za nimi. Pomaga Davidowi zbudować życie od nowa - szczególnie pomagają w tym narodziny ich synka, Olliego. W ich życiu pojawia się jednak ktoś jeszcze - dziecko, które bezlitośnie zniszczy tę starannie wypracowaną sielankę.
Emma nie czuje się już bezpieczna. Czy zna całą prawdę na temat tego, co zdarzyło się tych kilka lat temu? W takim razie dlaczego czuje obezwładniający strach o siebie i synka?

Misterna sieć oszustw już wkrótce wyjdzie na jaw. Mówią, że nie należy ufać obcym. Być może mają rację.

Informacje dodatkowe o Obce dziecko:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-04-24
Tytuł oryginału: Stranger Child
Tłumaczenie: Jacek Konieczny

Kup książkę Obce dziecko

Obce dziecko - opinie o książce

Avatar użytkownika - wrotka
wrotka
Przeczytane:2017-10-04, Ocena: 4, Przeczytałam,

wrotkaczyta.blogspot.com -

"Czasem dobrzy ludzie robią złe rzeczy"

Abott to pisarka brytyjska pochodząca z Manchesteru, a Obce dziecko jest jej czwartą powieścią z serii o inspektorze Tomie Douglasie i pierwsza jaka została wydana w Polsce. Każda z części cyklu opowiada inną, odrębną historię, więc kolejność czytania raczej nie ma znaczenia (przynajmniej dla mnie).

Żona David  Caroline ginie w wypadku samochodowym, a jadąca z nią córka Natasha znika bez śladu. Mija 6 lat. David ma nową żonę Emmę i synka Olliego. Wydaje się, że nic i nikt nie jest w stanie zburzyć tej rodzinnej sielanki, ale wtedy pojawia się zaginiona córka Natasha i już nie wiemy kto tak naprawdę w tej historii jest ofiarą a kto kłamcą,kto jest tchórzem a kto bohaterem.   Obce dziecko to poprawnie napisany thriller psychologiczny. Akcja nabiera tempa już od pierwszych stron powieści, by z czasem odrobinę zwolnić i pod koniec ponownie nabrać prędkości. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Jedynie do czego mogę mieć zastrzeżenia to do wykreowanych przez autorkę postaci (miałam wrażenie, że nie do końca są dopracowane) i do niektórych zwrotów akcji pełnych nieprawdopodobnych wręcz zbiegów okoliczności. Nie jest to książka idealna, ale szczerze polecam ja wszystkim miłośnikom thrillerów psychologicznych i rodzinnych tajemnic. Ja sama chętnie sięgnę po kolejne tytuły tej autorki.     " Życie jest serią zbiegów okoliczności, dobrych i złych. Podjęta pod wpływem chwili decyzja, żeby pójść w inną stronę, może sprawić, że człowiek spotka miłość swojego życia albo potknie się o krawężnik i skończy w szpitalu. Życie składa się z tego rodzaju alternatyw"
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Jedna mroczna tajemnica goni następną. Misterna sieć oszustw i aktów zemsty. Kim jest osoba, z którą żyjemy i którą wydaje nam się, ze znamy?.
Avatar użytkownika - mirabelka_02
mirabelka_02
Przeczytane:2016-05-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna propozycja dla miłośników thrillerów psychologicznych.Szybka akcja i ciekawi bohaterowie.Z niecierpliwością czekam na kolejna książki Pani R.Abbott
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Kryminał prawie idealny - zaskakujący, niebanalny, z ciekawymi postaciami, trzymający w napięciu. Polecam miłośnikom gatunku.
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Książka Obce dziecko otwiera cykl z inspektorem Tomem Douglasem, kolejny pt. Zabij mnie znów, będzie miał premierę w październiku. Jeżeli powieść wypadnie tak dobrze, jak Obce dziecko, to mogę stwierdzić, że z pewnością jest na co czekać. Co takiego ma w sobie ta książka, że słychać o niej same pochlebne opinie? Zapraszam do recenzji.

Sześć lat wcześniej:

Akcja książki rozpoczyna się w momencie, kiedy Caroline Joseph wraz z przypiętą w foteliku sześcioletnią córeczką wracają do domu. Jest zima, drogi są śliskie, kobieta traci panowanie nad pojazdem i dachuje. Caroline ginie na miejscu, natomiast po córce ginie ślad. Co się stało z dzieckiem?

Sześć lat później:

David Joseph zbudował nowe życie u boku Emmy i synka Olliego. Wydawało się, że uporał się z koszmarną przeszłością. Jednakże wszystko zmienia się w dniu, kiedy zostaje znalezione ciało dwunastoletniej dziewczynki, która rysopisem pasuje do zaginionej córki Josepha. Jednak w tym samym czasie do domu wraca Natasha, która jest zupełnie innym dzieckiem, brak w niej towarzyszącego dzieciom entuzjazmu i pogody ducha, jest agresywna, ponura i skrywa tajemnice. Rozpoczynają się dwa śledztwa: jedno dotyczące dziewczynki z lasu, drugie, które tyczy się sprawy Nataszy. Czy obie dziewczynki miały ze sobą coś wspólnego? Tego musi się dowiedzieć inspektor Tom Douglas. Czy otrzyma odpowiedź na pytania: co takiego wydarzyło się feralnej nocy, kto uprowadził Nataszę, gdzie przebywała i jak była traktowana? Jednak najważniejsze to, dlaczego wróciła, kim była i w kogo się zmieniła?

(…) życie jest serią zbiegów okoliczności, dobrych i złych. Podjęta pod wpływem chwili decyzja, żeby pójść w inną stronę, może sprawić, że człowiek spotka miłość swojego życia albo potknie się o krawężnik i skończy w szpitalu. Życie składa się z tego rodzaju alternatyw”. Str. 98

W powieści dostajemy historię widzianą z perspektywy kilkorga osób, każdy ma prawo się wypowiedzieć, począwszy od głównych bohaterów po tych drugoplanowych. Prawo głosu otrzymali między innymi: zaginiona dziewczyna, jej ojciec, macocha, inspektor prowadzący sprawę, osoby mu pomagające, a nawet czarne charaktery, czyli, krótko mówiąc, bandziory odpowiedzialne za całe zajście. Między innymi, dlatego tę książkę czyta się tak dobrze. Kolejna sprawa to napięcie, które autorka buduje stopniowo, chociaż od pierwszych stron zostajemy wprowadzeni w środek akcji, to z kolejnymi kartkami adrenalina nadal rośnie. Autorka umiarkowanie dawkuje informacje, przez co zmusza czytelnika do samodzielnego myślenia, natomiast treść jest na tyle zawiła, że do końca nie można się domyślić, kto jest sprawcą. Mówię Wam, tutaj nie ma czasu na nudę.

Kolejnym plusem książki jest to, jak autorka stopniowo dodaje do fabuły dodatkowych bohaterów. Skoro jesteśmy przy bohaterach, to warto o nich troszkę wspomnieć. Postacie są dobrze nakreślone, poznajemy zarówno ich wygląd zewnętrzny, jak i charaktery. Mamy do czynienia z osobami w różnym wieku – od niemowlęcia przez nastolatkę, aż po osoby w średnim wieku. Jak również z osobami, mającymi jasno określone charaktery, jeden jest odważny, sprytny, domyślny, inny zagubiony, kolejny strachliwy, a jeszcze inny pozbawiony skrupułów, można tak wymieniać bez końca. Wydaje się, że są to zwykli ludzie i ich historia, która mogła mieć miejsce naprawdę.

Mocną stroną książki jest jej spójność, gdzie żaden wątek nie jest przypadkowy, a opisane sytuacje mają jakieś odniesienie w przebiegu śledztwa. Klimat panujący w powieści jest dość ciężki, mroczny, owiany dozą tajemniczości, między innymi przez osadzenie fabuły w sezonie zimowym oraz umiejscowieniu domu, gdzieś na wsi z dala od miejskiego zgiełku, lecz blisko ponurego lasu. Książka napisana jest barwnym, adekwatnym do danej sytuacji, czasami wulgarnym i dosadnym językiem i bardzo ważne – poprawnym.

Bez wahania mogę napisać, że książka utrzymuje wysoki poziom. Natomiast Rachel Abbott trafia na moją listę ulubionych autorów. Wszystko, o czym pisze pisarka, wydaje się bardzo rzeczywiste. Lektura tej książki wyzwoliła we mnie różnorodne emocje, raz z niedowierzaniem kręciłam głową, czasem czułam strach, a innym razem miałam ochotę potrząsnąć ojcem Tashy, aby w końcu pokazał, że nie jest mięczakiem, bo za takie „ciepłe kluchy” go uważałam.

O czym jest ta książka? Z pewnością przedstawia walkę matki o dobro i życie dziecka, o jej olbrzymiej miłości i trosce do pociechy. O porzuconej kobiecie. Mężczyźnie, który nie rozumie, dlaczego jego brat targnął się na własne życie. Córce, która nie wie, czy może w pełni ufać własnemu ojcu. Dziewczynie, która przeżyła piekło i stała się zupełnie obcą osobą.

Podjęty przez autorkę temat – mianowicie uprowadzenie małego dziecka, jest bardzo trudny i emocjonujący, tym bardziej że sama jestem matką i mogłam się łatwo postawić na miejscu głównej bohaterki. Tym samym Obce dziecko zmusza czytelnika do dojrzałej refleksji nad opisanym wcześniej problemem. Tę znakomicie napisaną książkę mogę polecić z pewnością miłośnikom powieści sensacyjnych i thrillerów psychologicznych, myślę, że się nie zawiedziecie, bo Obce dziecko zagwarantuje Wam niezapomniane wrażenia, zgrabnie poprowadzoną zagadkę kryminalną, rzetelne śledztwo i misternie utkaną historię.

Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Muszę przyznać, że książka trzymała mnie w napięciu od pierwszych zdań. Były lepsze i gorsze momenty - owszem, jednak całość jest po prostu rewelacyjna! Bardzo się cieszę, że zaczęłam przygodę z tą autorką, z wielką chęcią i ciekawością przeczytam inne pozycje. Polecam!
Avatar użytkownika - MarthaOakiss
MarthaOakiss
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2016,
Ostatnio coraz częściej sięgam po kryminały, jednak mój zmysł Sherlocka rozwinął się na tyle, że nie łatwo mnie już zaskoczyć. I trafiamy na "Obce Dziecko" od Rachel Abbott. I... "Obce Dziecko" jest czwartym tomem serii o detektywie Tomie Douglasie. Czwarty, ale dla mnie pierwszy i, nie ukrywam, miałam ochotę zacząć od tomu pierwszego. Okazuje się jednak, że poprzednie części nie zostały jeszcze wydane w Polsce, ale nie przeszkadza to w lekturze. Każdy tom dotyczy bowiem innej sprawy kryminalnej, a na łączącym je elemencie, głównym bohaterze poszukującym przestępców, dość szybko się poznamy. Kobieta, wraz z sześcioletnią córeczką na tylnym siedzeniu, wraca autem do domu. Nie rozumie, gdy odbiera telefon od zastrzeżonego numeru i nieznany głos każe jej nie zatrzymywać się pod żadnym pozorem. Niestety, wystarczyło zwolnić przy samochodzie stojącym na poboczu. Poślizg. Obrót. Uderzenie. Bok. Dach. Koła. Bok. Dach. Kobieta nie żyje. Jej córka znika. Na drodze pustka i cisza - żadnych ludzi. Żadnych innych aut. Bez gadania trzeba zgodzić się, że już pierwszy rozdział tej powieści niezwykle wciąga. Nie będę także ukrywać - od początku miałam swoje podejrzenia i obiecałam sobie, że jeśli moja teoria się potwierdzi, to uznam 300 stron za kompletne marnowanie drewna. Wiecie co? Chyba to jedno drzewo aż tak bardzo nie ucierpiało, co? Możemy mieć bowiem swoje podejrzenia. Jednak z rozdziału na rozdział wszystko się zmienia. Pojawiają się nowe informacje i postaci, wychodzą na jaw fakty z przeszłości zaginionej dziewczynki i jej rodziców, policja odkrywa nowe ślady, a my nie mamy nawet chwili, by zaczerpnąć powietrza. To naprawdę dobry thriller psychologiczny, zaznaczę jednak, że poruszający wyjątkowo trudną tematykę i zasypujący nas niezbyt smacznymi scenami i nie do końca grzecznym językiem. Oczywiście znalazły się szczegóły niezbędne do pociągnięcia akcji dalej, ale niekoniecznie realne. Już na początku powieści policjanci szukali w kartotekach dziewczyny w wieku 10-14 lat o białym kolorze skóry, która zaginęła w przeciągu ostatnich kilku lat i, nawet bez znajomości statystyk wiem, że pole poszukiwań nie mogło automatycznie zawęzić się do 3 osób! Ale to szczegóły. Bez wątpienia polecam "Obce dziecko" fanom kryminałów i thrillerów psychologicznych, w których wartości takie jak rodzina i miłość do niej potrafią stać się zapalnikiem zarówno do obrony najbliższych, jak i do wykonania przerażających kroków. Przestępcy, przemyślane decyzje, dokładnie zarysowana psychika postaci i nieoczywiste zakończenie - to lubię. http://secret-books.blogspot.com/2016/04/wasne-ale-nie-moje-obce-dziecko-rachel.html
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Czwarta pozycja pani Abbott za mną, a właściwie to czwarta i czwarta i pół, ponieważ "dopisek" o tytule "Dziecko znikąd", też już za mną. Nie mogłam się oprzeć, by nie dowiedzieć się co dalej z Natashą. Jej historia bardzo mnie wciągnęła, czytało mi się bardzo dobrze i szybko.

Wprawdzie tak wielka "miłość" i aż takie poświęcenie Emmy, dla nieswojego dziecka, trochę wydała mi się naciągana. Zwłaszcza kiedy się wie, co to dziecko zrobiło, nawet jeśli pod przymusem. Ale przymykam na to oko, zwłaszcza że w historii tej występuje też mój ulubiony detektyw, Tom Douglas.

Nie ma w tej historii jakichś nowości, czegoś ,o czym mogłabym powiedzieć, że czytam takie coś po raz pierwszy, ale jest to wszystko tak ciekawie opisane, że ani przez chwilę się nie nudziłam. Myślę, że moją "przyjaźń" literacką z tą autorką będę nadal utrzymywać ?

Świetna książka, która trzyma w napięciu od początku aż do końca. Aż się prosi o dalszy ciąg.

Jedna z lepszych książek Pani Abbott, które do tej pory przeczytałam. Mroczna tajemnica znajduje w końcu możliwość wyjścia na światło dzienne. Niektórzy są tacy słabi, że żeby pokryć swoje błędy gotowi są na szali położyć zdrowie i życie najbliższych. Ale coś poszło nie tak. Żona ginie a córka znika bez śladu. Przeszłość nie zapomina. I kiedyś się upomni o ujawnienie prawdy. Hazard, miłość, uległość, podłość, nienawiść, zło, narkotyki, dziecięca prostytucja - to wszystko miesza się na kartach powieści tworząc wybuchowa mieszankę. I tylko mam maleńki żal do autorki za zakończenie. Wolałabym poznać do końca losy Tashy. Myślę, że zasłużyła na dobre zakończenie. I tego mi zabrakło. Ale generalnie to świetna pozycja i gorąco ją polecam.

Coraz bardziej podobają mi się książki tej autorki. Tylko czytam je nie pokolei. A jeszcze taka ciekawostka. Po przeczytaniu tych trzech książek, zauwarzyłem pewien schemat. Na początku książki zawsze znajdują trupa, bądź osobę umierającą.

Droga ucieczki - ,,Abbie Campbell zostaje potrącona na bocznej drodze...''

Podejdź bliżej - ,,W parku zostają odnalezione zwłoki kobiety...''

Obce dziecko - ,,Jego pierwsza żona w tajemniczych okolicznościach rozbiłą samochód i zginęła na miejscu...'' i jeszcze znajdują zwłoki nastolatki w parku.

To tylko w ramach ciekawostki :)

Avatar użytkownika - niunia5001
niunia5001
Przeczytane:2021-01-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Chciałabym napisać (po tylu dobrych opiniach), że książka jest WOW, ale niestety nie mogę tego zrobić. Wątek był, dobry zamiar, ale jakiś chaos, zbyt rozwleczona jak dla mnie, można było krócej i treściwiej.(moja opinia z LC)

Odwróć wzrok
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Odwróć wzrok

Nie pozwól mu się do siebie zbliżyć, bo cię zniszczy. Nie walcz z nim, bo cię pokona. Uciekaj. Nigdy nie pozwól mu się odnaleźć. Myślałam, że jestem...

Droga ucieczki
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Droga ucieczki

Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest...