Obcy w obcym kraju

Był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith.
Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.

Informacje dodatkowe o Obcy w obcym kraju:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2020-12-09
Tytuł oryginału: Stranger in the Strange Lands
Tłumaczenie: Arkadiusz Nakonieczny

Kup książkę Obcy w obcym kraju

Obcy w obcym kraju - opinie o książce

Uwielbiam tę książkę, jest po prostu fantastyczna, płynnie napisana i niezwykle interesująca. Moim ulubionym fragmentem jest rozmowa o istocie sztuki, który sobie przepisałam i będę o nim zawsze pamiętać. Jednak przede wszystkim dobrocią tej książki jest jej kontrowersyjna tematyka, bo nie da się ukryć, że większość książek traktujących o religii w inny sposób niż totalnie neutralny jest kontrowersyjnych. Ciągle jednak nie jest ona kontrowersyjna na dużą skalę, ponieważ tylko miłośnicy fantastyki po niż sięgają, a jak ogólnie wiadomo, Ci którzy czytają o światach wymyślonych traktują je z przymrużeniem oka. Polecam każdemu kto potrafi podejść do tematu z dystansem, ponieważ naprawdę warto czasem pomyśleć o tym jakie konsekwencje miałoby pojawienie się osoby INNEJ.
Szczerze mówiąc nie pojmuję fenomenu tej książki. Być może należało przeczytać ją 40 lat temu, gdy ideologia hippisowska święciła triumfy, a może jestem za stara? Cynizm polityków nie jest dla mnie odkryciem, a słynne "make love not war" co najwyżej nieco rozczula. Równie rozczulająca jest warstwa ,,skanalizująca" - to co budziło gorące emocje w okresie tuż przed rewolucją seksualną, obecnie, w dobie Interetu, gdzie nawet gładź szpachlową reklamują gołe pannice, może co najwyżej urzec pewną staroświeckością. Do tego powieść jest mocno technicznie "przefajnowana". Ostatnia cześć książki - jak rozumiem zawierająca przesłanie - jest przegadana do bólu. Przekopywałam się przez nią niczym przez złoża mułu. Odniosłam wrażenie, że od pewnego momentu Autor przestał panować nad dziełem. Najlepiej ujął to Floyd C. Gale pisząc o książce tak: "Heinlein has bitten off too large a chewing portion." (Hainlein ugryzł zacznie więcej, niż był w stanie przeżuć). Pozycja warta uwagi głównie z punktu widzenia poznawczego (szczególnie dla osób zainteresowanych historią literatury popularnej), ale współczesnego czytelnik raczej nie porwie. Choć, oczywiście, mogę się mylić.
Dawno temu czytałam tę powieść, zdążyłam o tym jednak zapomnieć. Obecne, pełne wydanie było nową przygodą ze starą, dobrą fantastyką - mam słabość do kilku czołowych klasyków SF: Asimowa, Clarke'a, Heinleina. Heinlein pokazał nam świat widziany oczami człowieka, ale obcego: społecznie, kulturowo, politycznie, materialnie. Zmiany, jakim ulega Mike, poznawanie przez niego naszego świata i wpływanie na ten świat dają nam sporo do myślenia. Przy pomocy patrzącego inaczej na znane nam aspekty życia można spokojnie wywrócić swoje poglądy i zapatrywania na drugą stronę - świeże spojrzenie pokazuje absurdy naszych motywacji i bezsens stylu życia, nastawionego na zdobywanie i konsumpcję. Początek podobał mi się bardzo, ale w miarę czytania entuzjazm osłabł. Ostatecznie nie jest źle, jednak odrobinę krócej byłoby lepiej. (Ocena: 5/6)
Forget Me Not
Julie Soto