Obietnica poranka

Ocena: 5.2 (5 g³osów)

Wielka, bezgraniczna mi³o¶æ macierzyñska, która buduje wokó³ dziecka iluzje wspania³ego ¶wiata. ¯ycie g³ównego bohatera jest zwariowane dziêki obecno¶ci w jego ¿yciu niezwyk³ej, ale zarazem szalonej matki. Romain prze¿ywa niesamowite przygody i z dnia na dzieñ staje siê jednym z najbardziej znanych pisarzy XX wieku. Wszechogarniaj±ca macierzyñska mi³o¶æ jest wspania³a, ale mo¿e byæ równie¿ ciê¿arem.

Porywaj±ca autobiografia Romaina Gary'ego, wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który jako jedyny dwukrotnie zdoby³ presti¿ow± Nagrodê Goncourtów. Na podstawie ksi±¿ki powsta³ film, w którym g³ówne role zagrali niezwykle popularny nad Sekwan± Pierre Niney oraz niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wyst±pili polscy aktorzy Katarzyna Skarzanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.

Romain Gary (1914-1980), urodzony w Rosji, lata dzieciñstwa spêdzi³ w Wilnie i Warszawie, po czym znalaz³ siê wraz z matk± we Francji. Podczas wojny s³u¿y³ w lotnictwie francuskim, po wojnie by³ konsulem francuskim w Kalifornii. Ta w³a¶nie czê¶æ ¿ycia dostarczy³a mu inspiracji do napisania w 1960 roku "Obietnicy poranka", jednej z piêkniejszych opowie¶ci o mi³o¶ci matki i syna.

Informacje dodatkowe o Obietnica poranka:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2018-07-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

wiêcej

Kup ksi±¿kê Obietnica poranka

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Obietnica poranka - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 5, Przeczyta³am,

Czy mo¿na komu¶ zaprojektowaæ przysz³o¶æ? Obietnica poranka, Romain Gary, t³umaczenie Jerzy Pañski

S³odko-gorzki opis relacji matka-syn. S³odki, bo matka wierzy w syna, dba o niego, nie szczêdzi ¶rodków, aby osi±gn±³ w ¿yciu to wszystko, co jej siê nie uda³o. Gorzki, bo chyba trudno jest ¿yæ po swojemu, kiedy siê wie, ¿e trzeba spe³niæ marzenia rodzicielki. Romain Gary móg³ swoje ¿ycie przedstawiæ jako dramat i wiêkszo¶æ z nas by to absolutnie zrozumia³a. A jednak uczyni³ opowie¶æ o swoim ¿yciu przyjemn± w odbiorze histori±. Do matko podchodzi³ z nale¿nym jej szacunkiem, ale nie powiedzia³abym, ¿e by³o to chorobliwe uwielbienie. Do siebie z du¿ym dystansem. Chcia³ spe³niæ jej marzenia. Uwa¿a³, ¿e jej siê to nale¿a³o. Z cierpliwo¶ci± realizowa³ jej plany. Uczy³ siê gry na skrzypcach. Co prawda do¶æ krótko, bo nauczyciel siê podda³. Chodzi³ na lekcje baletu. Drugim Ni¿yñskim nie zosta³ chyba tylko dlatego, ¿e jego nauczyciel mia³ brzydkie sk³onno¶ci i nauka zosta³a przerwana. Odkryty talent malarski zosta³ zduszony przez matkê, która ba³a siê, ¿e syn nie da rady ¿yæ godnie z malarstwa. Zgodzi³a siê za to na karierê pisarza, chocia¿ to z kolei wed³ug niej grozi³o chorobami wenerycznymi. Wymy¶li³a mu równie¿ karierê dyplomatyczn±, konkretnie przewidzia³a dla niego bycie ambasadorem Francji. I faktycznie wiêkszo¶æ z marzeñ matki spe³ni³. Ja natomiast zastanawiam siê, czy jego ¿ycie potoczy³oby siê w taki sam sposób bez wizji rodzicielki. I chocia¿ Romain Gary pisa³ o matce z szacunkiem, czasem po³±czonym z lekkim przymru¿eniem oka i z jego ust nie pad³o ¿adne s³owo krytyczne na jej temat, to jednak znamienna dla mnie jest wypowied¼  „ (…) lepiej jest, kiedy matki maj± jeszcze kogo¶ do kochania. Gdyby moja matka mia³a kochanka, nie umiera³bym przez ca³e ¿ycie z pragnienia przy ka¿dym ¼ródle.”

Wstyd siê przyznaæ, ¿e dopóki w moje rêce nie trafi³a ksi±¿ka "Obietnica poranka", nie zdawa³am sobie sprawy z istnienia Romaina Kaceva, znanego francuskiego pisarza publikuj±cego pod pseudonimem Romain Gary. Jest to tym bardziej dziwne, gdy¿ autor ten, jako jedyny w historii, dwukrotnie zdoby³ Nagrodê Goncourtów, by³ równie¿ mê¿em znanej francuskiej autorki. "Obietnica poranka" to nie tylko powie¶æ autobiograficzna, to równie¿ przepiêkne studium mi³o¶ci i po¶wiêcenia, pomiêdzy matk± a synem. W przeciwieñstwie do bohaterów romantycznych, Romain Gary nie pragn±³ umrzeæ dla idei, tylko zrobi³ wszystko by uda³o mu siê prze¿yæ. Jedna z³o¿ona w dzieciñstwie obietnica, by³a si³± napêdow± ca³ego jego ¿ycia. Wszystkie literackie sukcesy, zostanie ambasadorem, wysokie odznaczenia wojskowe za zas³ugi wojenne, wszystko to by³o wynikiem ciê¿kiej pracy Garyiego oraz fantazji i marzeñ jego rodzicielki. Ta dwójka ludzi jest doskona³ym przyk³adem na to, ¿e odciêta przy porodzie pêpowina, nabiera g³êbszego wymiaru, i zostaje z nami do koñca ¿ycia.

Choæ "Obietnica poranka" jest ksi±¿k± autobiograficzn± to nie mog³am siê oprzeæ wra¿eniu, ¿e poprzez opowiedzenie swojej historii, autor sk³ada ho³d najbli¿szej swojemu serca osobie, swojej rodzicielce. Jest ona obecna w ka¿dym rozdziale, zdaniu a nawet s³owie ksi±¿ki. Jest jej motorem, si³± napêdow±, pokuszê siê nawet o stwierdzenie, ¿e gdyby nie ona i jej fantazje, to Romain Gary, nadal ¿y³ by w Wilnie a jego egzystencja by³aby kopi± losów zwyk³ych szarych ludzi. Je¶li kiedykolwiek bêdziecie siê zastanawiaæ nad charakterystyk± typowej "matki polki"(wszak rodzina mia³a polskie korzenie) to siêgnijcie po tê powie¶æ. Jest ona doskona³ym przyk³adem mi³o¶ci rodzicielskiej w najlepszym a jednocze¶nie najgorszym wydaniu. Paradoks? Okazuje siê, ¿e je¶li jest mowa o uczuciach to musimy odej¶æ od schematów i podzia³ów na czarne i bia³e. Matka Romaina by³a osob± przedsiêbiorcz±, siln±, odwa¿n± i z g³ow± na karku. By³a gotowa sprzedaæ siebie, s±siadów, ba, nawet to czego nie ma , byle tylko jej syn dosta³ to co najlepsze. Nie by³o dla niej rzeczy niemo¿liwych. Sama wyjada³a chleb z t³uszczem z patelni, na której sma¿y³ siê stek dla ch³opca. K³ama³a, bawi³a siê ludzk± pró¿no¶ci±, otworzy³a salon kapeluszy sygnowany imieniem znanego francuskiego artysty, który nic o tym nie wiedzia³. By³a dobr± organizatork±. Zawsze w biegu, zawsze o dwa kroki naprzód. Z drugiej strony Romain nie mia³ szansy na posiadanie w³asnych marzeñ, gdy¿ musia³ spe³niaæ te, które zrodzi³y siê w g³owie rodzicielki. Biega³ od malarzy do muzyków czy tancerzy w poszukiwaniu talentu, spêdzi³ d³ugie godziny na wymy¶laniem pseudonimu literackiego, koñczy³ szko³y, które mia³yby mu u³atwiæ zostanie dyplomat±. Wszystko to by uszczê¶liwiæ swoj± ukochan±. Nie mog³am siê oprzeæ wra¿eniu, ¿e pomiêdzy t± dwójk± bohaterów, by³o co¶ wiêcej ni¿ mi³o¶æ matki do dziecka i odwrotnie. Widzia³am tutaj uczucie na po³y kazirodcze, takiej namiêtno¶ci mog³abym siê spodziewaæ raczej po parze kochanków. Momentami by³o to a¿ niesmaczne. Jednak pomimo tej silnej wiêzi, Romain nie sta³ siê maminsynkiem czy pantoflarzem. Wyrós³ na odwa¿nego mê¿czyznê, pe³nego pasji i mi³o¶ci do kobiet, które odgrywa³y du¿± rolê w jego ¿yciu. By³ pe³en empatii i wra¿liwo¶ci.

Ksi±¿ka podzielona jest na 3 czê¶ci. Pierwsza opowiada o latach dzieciñstwa i wczesnej m³odo¶ci autora i to w³a¶nie ona najbardziej przypad³a mi do gustu. Jest najzabawniejsza, najbardziej lekka i ciekawa. ¦mia³am siê do ³ez czytaj±c o perypetiach m³odego Romaina, który by³ wychowywany na wielkiego cz³owieka. Gnêbiony przez rówie¶ników, zmuszany przez w³asn± matkê do przemocy fizycznej w obronie jej honoru, pracuj±cy ponad si³y by wydobyæ na wierzch talent, ju¿ od najm³odszych lat by³ niezwykle interesuj±c± postaci±. W sumie muszê przyznaæ racjê jego matce, która wiedzia³a (nie wierzy³a, a wiedzia³a, by³a przekonana), ¿e jej syn zdobêdzie s³awê. Kto¶ kto jest tak zdesperowany, odwa¿ny i nie boi siê ciê¿kiej pracy musi odnie¶æ sukces. Pewnie siê zastanawiacie dlaczego tak siê ¶mia³am? Przecie¿ to co piszê to zbrodnia to dzieciêcej niewinno¶ci i dzieciñstwie. Jednak wszystko to by³o napisane w tak zabawny sposób, ¿e nie znajdzie siê nikt kto powstrzyma siê przed chichotem. Widaæ, ¿e autor ma dystans do samego siebie, i choæ czasem trafiamy na nutkê rozpaczy i têsknoty za czym¶ utraconym, to w powie¶æ ta jest celebr± ¿ycia i mi³o¶ci. Jest to typowe dla osób, którym uda³o siê prze¿yæ wojenn± zawieruch±. To w³a¶nie ich cechuje ten s³odko gorzki humor, któremu wprost nie udaje siê oprzeæ.
Czê¶æ druga opowiada o "latach francuskich". Romain zaczyna studia i nadchodzi czas na opuszczenie domu rodzinnego. Jest to równie¿ okres, kiedy autor po¶wiêca siê pisaniu i poszukiwaniu wydawcy. Pocz±tki s± niezwykle trudne. Dochodzi nawet do tego, ¿e przez kilka dni nic nie je, mdleje z g³odu, jednak boi siê przyznaæ matce do tego, ¿e jego sztuka jest niedoceniana. Jak wiêkszo¶æ m³odych mê¿czyzn tak i Romain interesuje siê kobietami. Autor nie boi siê pisaæ o ludzkiej cielesno¶ci i stosunkach seksualnych, choæ brak tutaj erotycznych podtekstów. W latach studenckich spotyka³ siê z kobietami i choæ zwi±zki te trwa³y krótko, to zosta³y zapamiêtane do koñca ¿ycia. Ka¿da "mi³o¶æ" wnios³a co¶ nowego, lekcjê na przysz³o¶æ.
Czê¶æ trzecia to lata wojenne. Wyjazd do Afryki, dezercja i powrót w chwale. Te rozdzia³y by³y zdecydowanie mniej interesuj±ce. Mamy tutaj wiêcej przemy¶leñ a mniej wydarzeñ. Akcja zwalnia, momentami wrêcz wieje nud±. Jednak zakoñczenie wynagrodzi³o mi wszystko. P³aka³am a moje ³zy by³y tak samo prawdziwe jak wydarzenia, które je wyzwoli³y.

"Obietnica poranka" jest dobr± powie¶ci± opowiadaj±c± o losach interesuj±cego cz³owieka i wielkiego pisarza. Jej akcja koñczy siê tu¿ po wojnie, kiedy Romain wraca z frontu do domu rodzinnego. Poniewa¿ pisarz ju¿ nie ¿yje i kolejny tom nie powstanie, na w³asn± rêkê postanowi³am poznaæ jego dalsze losy. Okaza³o siê, ¿e by³y równie kolorowe. Jeszcze jako m³ody mê¿czyzna wyjecha³ do Stanów Zjednoczonych gdzie kontynuowa³ karierê dyplomatyczn±. Spe³nia³ siê równie¿ jako autor powie¶ci. Dwukrotnie ¿onaty, w drugim zwi±zku oskar¿y³ swoj± ¿onê o romans z Clintem Eastwoodem. Kobieta pope³ni³a samobójstwo. Rok pó¼niej, w 1980 roku, Romain odda³ strza³, który zakoñczy³ równie¿ jego ¿ycie. Jak widaæ sukces i s³awa nie gwarantuj± szczê¶cia, kiedy jedna kobieta sprawi³a ¿e chcia³ ¿yæ i spe³niaæ jej ¿yczenia, tak druga wyprawi³a go na tamten ¶wiat.

Choæ ma wady, "Obietnica poranka" jest z pewno¶ci± jedn± z m±drzejszych i najbardziej "ludzkich" ksi±¿ek jakie dane by³o mi przeczytaæ. W historii tej, autor dzieli siê z czytelnikiem swoimi pogl±dami na ¶wiat, mi³o¶æ i wojnê, Czuæ tutaj ból, jednak jest on rozrzedzony humorem. Ksi±¿ka ta budzi w nas, dawno zapomnian±, delikatno¶æ. Polecam tym co lubi± ¶miaæ siê przez ³zy.

Jednak¿e prawdziwa tragedia Fausta nie polega³a na tym, ¿e sprzeda³ duszê diab³u. Prawdziwa tragedia to to, ¿e nie istnieje diabe³, który by chcia³ kupiæ nasze dusze. Biografia ma to do siebie, ¿e czytaj±c historiê ludzi, odnoszê nie jedno wra¿enie jakby wchodzi³o siê z butami w osobiste strefy, zapraszaj±c nas by¶my zachwycali siê odnoszonymi sukcesami, uwierzyli i¿ to co przytrafi³o siê autorom by³o dalece nierealne, nieosi±galne, nie namacalne, magiczne i powinni¶my trwaæ w zadziwieniu, szoku i niedowierzaniu, ¿e ; takie kwiatki ; jak cuda, siê zdarzaj±. Ale czytaj±c biografiê, odkrywam ile ludzie zawdziêczaj± sobie, w³asnemu uporowi który pcha ich do zmiany losu, determinacji, ludzi którzy przypadkiem lub nie staj± na drodze zmieniaj±c bieg wydarzeñ. A przecie¿ gdyby spisaæ ka¿dego historiê ¿ycia, mieliby¶my pasmo uciech i udrêk, niesztampowo¶æ, ¶wiatopogl±d, gesty, gusta, style, poznaliby¶my siê od strony w³asnych my¶li, to co w duszy nam gra, bo nie zawsze znamy siê od podszewki, chocia¿ tak uwa¿amy.  Romain Gary pchany marzeniami matki, kobiety heroicznie obsesyjnej, maj±cej na celu doprowadzenie syna do posiadania nie tylko munduru ¿o³nierza, ale do odznaczeñ wysokiej rangi, pok³ada³a nie tylko nadziejê ale pcha³a w niego wiarê, podsyca³a w nim ogieñ rywalizacji, pragnê³a czêsto bardziej i wiêcej wydobyæ z niego to co uwa¿a³ za nie godne. Jej postawa by³a czêsto wstydliwie ganiona, matka nie tylko by³a nadgorliwa, chuchaj±ca na syna, otaczaj±ca swoim skrzyd³em niczym kwoka, faworyzowa³a, wspiera³a, by³a fank± w ka¿dym znaczeniu tego s³owa, on by³ ¶wiatem i wszech¶wiatem który doprowadzi³ do jednego: móc daæ jej to co matka sobie umy¶li³a. Owszem, zgadza siê ¿e dla dziecka jeste¶my w stanie przychyliæ ¶wiat, pozwoliæ by rozwin±³ swoje skrzyd³a, pasje, hobby, ale czy nie warto¶ci± dog³êbn± staje siê decyzja któr± podejmuje siê samemu, z ca³ym ekwipunkiem za i przeciw, wtedy czuje siê jej smak, kolor, satysfakcjê, nawet w tedy kiedy ona okazuje siê b³êdna. Droga Romaina by³a drog± matki, jej niespe³nionych ambicji, jej porzuconych marzeñ, jej upad³ej mi³o¶ci, jej ¿ycia us³anej prac± i losem jaki rzuci³a wojna, tu³aczka od Francji, Polskê, gdzie¶ po Afrykê Równikow±, po powroty, wspomnienia zatarte i wyryte. Ale to ona odkrywa³a w nim talenty, ona nie gani³a, nie krytykowa³a, ona pokazywa³a mu drogê, ¶wiat dobra i z³a, uczy³ siê topornie a efekty czêsto by³o widaæ chocia¿by w zawartych zwi±zkach: ; Ja wiem, ¿e to Twoja matka, ale to jednak co¶ ³adnego taka mi³o¶æ. W koñcu cz³owiek zaczyna zazdro¶ciæ...¯adna kobieta nie bêdzie Ciê nigdy kocha³a tak jak ona. Mo¿esz byæ pewny.

Mog³em byæ pewny. Ale wówczas jeszcze tego nie wiedzia³em. Dopiero oko³o czterdziestki zacz±³em rozumieæ. Nie jest dobrze byæ bardzo kochanym w tak m³odym wieku, tak wcze¶nie. To rodzi z³e przyzwyczajenie. Wydaje siê, ¿e tak ju¿ byæ musi. Wydaje siê, ¿e to gdzie¶ powinno istnieæ, ¿e mo¿na to odnale¼æ. Liczy siê na to. Wpatruje siê, ma siê nadziejê, czeka. Mi³o¶æ macierzyñska to obietnica, któr± ¿ycie nam daje u progu i której nie dotrzymuje nigdy.;

Opowie¶æ o wiêzach, relacjach, macierzyñstwie, o budowaniu ¿ycia, o wojnie która pok³ad³a wiele nadziei, strach i lêk, doros³e ¿ycie które sta³o siê odpowiedzi± na wiele pytañ, otworzy³o drzwi na wiele ¶wiadomych decyzji, pogl±dów, chêci zemsty by udowodniæ innym ¿e im poka¿e, ¿e siê nadaje do wszelakich tytu³ów. Romain by³ pami±tk± po wielkiej mi³o¶ci, westchnieniem minionych czasów, chwil± z³udn±. Sta³ siê dla matki wype³nieniem pustki, skupieniem uwagi, delektacj±, ciekawostk±, bo tylko ona kocha³a go dog³êbnie, mocno, prawdziwie, na zawsze, bez dowodów, bez zazdro¶ci, bez zbêdnych s³ów, obietnic i pora¿ek. Narysowa³a obraz syna idealnego, który sta³a siê dla nie jej bo¿kiem w którego siê modli³a, ³udzi³a, dla którego ¿y³a, czy tak by³o w drug± stronê? Czy Romain docenia³ po¶wiêcenie matki?    ; Gdyby wszystkie nasze nieszczê¶cia trafi³y  na jeden wspólny stos i ka¿dy musia³  wzi±æ z niego jednakow± czê¶æ, ludzie z zadowoleniem wybraliby w³asne i odeszli. ;                 - Sokrates
Avatar u¿ytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2018-08-21, Ocena: 6, Przeczyta³em,

Nie dajcie siê zwie¶æ ok³adce

Przy okazji ekranizacji autobiografii Romaina Gary’ego wydawnictwo Prószyñski i S-ka postanowi³o wznowiæ tê pozycjê i je¶li nie czytali¶cie jej wcze¶niej, koniecznie powinni¶cie to nadrobiæ. Na wstêpie muszê Was uprzedziæ – nie dajcie siê zwie¶æ melancholijnej ok³adce ani tym bardziej napuszonemu zwiastunowi filmu. W ksi±¿ce nie znajdziecie wielkich, bohaterskich czynów, patetyzmu czy nie wiadomo jakich wzruszeñ, a jedyne ³zy, które towarzyszy³y mi podczas lektury, to te ze ¶miechu, którego napady mia³am wielokrotnie.

Romain Gary snuje swoj± historiê, w centrum której od zawsze znajdowa³a siê jego matka – kobieta o niezachwianej wierze w swoje dziecko, najwiêkszy motywator autora i niew±tpliwie najwa¿niejsza osoba w jego ¿yciu. Tworz± oni tak ekscentryczny duet, ¿e nie sposób przej¶æ obok niego obojêtnie. Prozê Gary’ego cechuje niezwykle lekkie pióro, wiêc pomimo tego, ¿e w ksi±¿ce nie pojawiaj± siê prawie ¿adne dialogi, ca³o¶æ nie mêczy i czyta siê szybko (dla porównania "Opowie¶æ o mi³o¶ci i mroku" Amosa Oza, która równie¿ jest ksi±¿k± autobiograficzn±, prawie zabi³a mnie nud± i stagnacj±). Poziom autoironii bije wszelkie rekordy, a je¶li zdarzaj± siê chwile egzaltacji, to jest ona tak teatralna, ¿e przywo³uje jedynie u¶miech.

Jedno z pewno¶ci± k³amstwem nie jest – mi³o¶ci w tej ksi±¿ce jest wiele i jest ona si³± napêdow± zarówno dla matki, która walczy o zapewnienie sobie i dziecku jak najlepszych warunków materialnych, jak i dla syna, który robi wszystko, by nie zawie¶æ oczekiwañ swojej matki. Choæ w ich wspólnej relacji na pewno nie brakuje wzruszeñ, to mimo wszystko spora czê¶æ opowie¶ci ma charakter dowcipny, a wielka mi³o¶æ zwykle ujawnia siê w drobnych gestach.

Powie¶æ Gary’ego zachwyci³a mnie jêzykiem – tej powie¶ci siê nie czyta, przez tê powie¶æ siê p³ynie. Nie sposób nudziæ siê przy tej lekturze, kiedy jedna anegdota goni nastêpn±. Jedynym nu¿±cym momentem by³y fragmenty, w których g³ówny bohater zostaje powo³any do wojska, jednak stanowi³y one zaledwie u³amek ca³ej historii.

"Obietnica poranka" nie jest kolejn± wyciskaj±c± ³zy histori± o wojnie (choæ dzia³aniom wojennym jest po¶wiêcona jedna z trzech czê¶ci ksi±¿ki, to stanowi ona jedynie t³o). To przede wszystkim opis niecodziennej, osobliwej relacji ³±cz±cej autora i jego matkê ukazuj±cy, jak wa¿n± rol± jest macierzyñstwo, jak ogromny wp³yw na ¿ycie dziecka mo¿e wywieraæ jego rodzic i jak trudne i niewygodne jest czasem podo³anie rodzicielskim oczekiwaniom.

Je¿eli chcecie siê dowiedzieæ, co ³±czy mi³o¶æ i zjedzenie gumowego kapcia, koniecznie siêgnijcie po powie¶æ Romaina Gary’ego. Dla wszystkich mi³o¶ników biografii, pe³nych uroku wspomnieñ z dzieciñstwa czy po prostu ¶wietnie napisanych powie¶ci powinna byæ to pozycja obowi±zkowa. Sama nie wiem, jak przez prawie trzy dekady ¿y³am w nie¶wiadomo¶ci istnienia tej ksi±¿ki…

Avatar u¿ytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczyta³em,
Inne ksi±¿ki autora
Korzenie nieba
Romain Gary0
Ok³adka ksi±zki - Korzenie nieba

Opowie¶æ o ¶cieraniu siê dwóch racji: Morela, który chce powstrzymaæ rze¼ s³oni: ... wie pan równie dobrze jak ja, ile straci Afryka...

Latawce
Romain Gary0
Ok³adka ksi±zki - Latawce

Ostatnia, dotychczas niepublikowana w Polsce powie¶æ kultowego pisarza francuskiego, jedynego w historii dwukrotnego laureata presti¿owej Nagrody Goncourtów ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa